Pameten na dotik občutljiv zaslon
Vse več mobilnih naprav je opremljenih z na dotik občutljivimi zasloni. Čeprav proizvajalci v razvoj tovrstnih prikazovalnikov slik vlagajo zajetne kupe denarja, se njihova primarna funkcionalnost doslej praktično ni spremenila. Na dotik občutljivi zasloni lahko namreč le zaznavajo točko dotika. To se utegne kmalu spremeniti, saj raziskovalci z univerze Carnegie Mellon načrtujejo na dotik občutljiv zaslon, ki bo lahko prepoznal predmete, ki se ga bodo dotaknili.
Profesor Scott Hudson z inštituta Human-Computer Interaction in študenta Chris Harrison in Julia Schwartz z univerze Carnegie Mellon so dejansko pripravili sistem, ki obsega na dotik občutljiv zaslon in mikrofon. Ta slednjega uporablja za prepoznavo predmeta, ki se je dotaknil zaslona. Sistem TapSense lahko brez težav razloči med dotikom, ki je bil opravljen z blazinico prstov, nohti, členki, pisalom in drugimi predmeti.
Ker sitem TapSense prepoznava predmete, ki so se ga dotaknili, bo naprava izvršila ukaz glede na del prsta, ki ga bomo uporabili. Če bomo na primer uporabili blazinico prsta, bomo zagnali program, z nohtom pa ga bomo zaprli. Trenutno TapSense za delovanje potrebuje zunanji mikrofon, saj tisti, ki je namenjen pogovorom, ni primeren za zaznavanje in razločevanje zunanjih zvokov. Raziskovalci z univerze Carnegie Mellon so prepričani, da bi lahko njihov sistem dobil praktično vrednost že čez dobro leto dni.
Prijavi napako v članku