Opolnomočenje žensk na področju STEM: premagovanje ovir in gradnja mostov
Čeprav so ta področja v preteklosti zaznamovala nesorazmerja med spoloma, opažamo napredek pri ustvarjanju bolj vključujočega in enakopravnega okolja. V tem članku so predstavljeni ključni cilji, ki njim sledimo pri spodbujanju enakosti spolov na področju STEM, poudarjene zgodbe o uspehu žensk in prikazana prizadevanja podjetij, kot je Danfoss Trata v Sloveniji, pri spodbujanju raznolikosti in vključevanja obeh spolov enakovredno.
Enakopravnost v STEM: premagovanje razlik med spoloma
V preteklosti so bile ženske v poklicih STEM premalo zastopane in so se soočale s številnimi izzivi pri prebijanju steklenega stropa*. Vendar se trend spreminja, saj se vse bolj priznava pomen raznolikosti pri spodbujanju inovacij in reševanju problemov. Podjetja in organizacije si dejavno prizadevajo za odpravljanje ovir in zagotavljanje enakih možnosti za oba spola.
Priložnosti je veliko: ustvarjanje poti za ženske na področju STEM
Spodbujanje žensk na področju STEM ni le vprašanje enakosti; gre za izkoriščanje velikega nabora talentov, ki so bili predolgo premalo izkoriščeni. Podjetja se vse bolj zavedajo prednosti raznolike delovne sile in dejavno iščejo načine, kako ženskam v STEM ponuditi priložnosti. Pobude, kot so mentorski programi, štipendije in pripravništva, ki so posebej namenjeni ženskam, postajajo vse bolj običajne, kar ustvarja bolj podporen ekosistem v poslovnem svetu.
Različni pristopi, enak uspeh: praznovanje raznolikosti
Ključnega pomena je, da se zavedamo, da lahko ženske na področja STEM prinašajo različne perspektive in pristope. Te razlike ne smemo obravnavati kot oviro, temveč jih je treba slaviti kot prednosti. Raznolike skupine bolje rešujejo probleme in povečujejo inovativnost. Ženske na področju STEM dokazujejo, da uspeh ne pozna spola, njihove edinstvene perspektive pa pomembno prispevajo k napredku na svojih področjih.
Podpora skupnosti: spodbujanje mreženja za ženske v STEM
Za uspeh žensk v STEM je bistvenega pomena oblikovanje močne skupnosti. Dogodki za mreženje, konference in spletne platforme so prostor, kjer se ženske lahko povezujejo, si izmenjujejo izkušnje in se podpirajo. S spodbujanjem občutka skupnosti so ženske bolje opremljene za premagovanje izzivov, s katerimi se lahko soočajo v panogah, kjer prevladujejo moški. Aktivno skupino Women in STEM imamo tudi v podjetju Danfoss Trata d.o.o. Slovenija.
Podpora vodstva: vodstvo – ključna podpora za spremembe
Za trajne spremembe je bistvena podpora z vrha. Napredna podjetja dejavno spodbujajo raznolikost spolov in vključevanje na vseh ravneh svojih organizacij. Vodstvo ima ključno vlogo pri ustvarjanju kulture na delovnem mestu, ki ceni in podpira ženske na področju STEM. Podjetja, ki se zavzemajo za enakost, ne privabljajo le vrhunskih talentov, temveč tudi spodbujajo bolj inovativno in dinamično delovno okolje.
Danfoss Trata, Slovenija: pot ženskam na področju STEM
Danfoss, vodilni svetovni proizvajalec inženirskih rešitev, si močno prizadeva za spodbujanje žensk na področju STEM, zlasti v Sloveniji. Kljub tradicionalnemu povezovanju poklicev STEM z moškimi se Danfoss zaveda, da imajo ta področja veliko koristi od raznolikosti in se pohvali s kar nekaj ženskega kadra med svojimi vrstami.
Danfoss Trata, Slovenija izvaja ciljno usmerjene pobude, s katerimi želi spodbuditi več žensk, da se odločijo za kariero na področju STEM. Od programov mentorstva do štipendij, si podjetje aktivno prizadeva za izenačitev konkurenčnih pogojev. S predstavitvijo uspešnih žensk na položajih STEM v celotni organizaciji Danfoss razbija stereotipe in dokazuje, da so ti poklici enako dostopni in koristni za oba spola. To dokazuje tudi uvrstitev Danfossa na top mesta v kategoriji ‘The World’s Top Female-Friendly Companies for 2021 and 2022’ po strokovni oceni podjetja Forbes.
Zaključek
V prihodnosti bodo vključevanje žensk in prizadevanja za opolnomočenje njih na področju STEM ključnega pomena. Raznolikost med spoloma ne prinaša le bogatih perspektiv, temveč prispeva tudi k bolj inovativni in dinamični skupnosti STEM. Podjetja, kot je Danfoss Trata v Sloveniji, so z aktivnim spodbujanjem žensk v STEM vodilna in dokazujejo, da lahko ženske s pravimi priložnostmi in podporo uspevajo na področjih, kjer tradicionalno prevladujejo moški. Poudarjam pa, da ne gre za tekmo, kdo je boljši, temveč samo, da imamo vsi omogočene podobne pogoje za uspeh. Pot do enakosti je še vedno v teku, vendar dosežen napredek nedvomno oblikuje svetlejšo in bolj vključujočo prihodnost za ženske v STEM.
Digital Product Manager Danfoss
Women in STEM
Za več info: spela.sedej@danfoss.com
*Stekleni strop (glass ceiling effect) je metafora, ki se običajno uporablja za ljudi ženskega spola in se uporablja za predstavljanje nevidne ovire, ki preprečuje, da bi se zatirana demografija dvignila nad določeno raven v hierarhiji. Ne glede na to, kako neviden je stekleni strop, je dejansko ovira, ki jo je težko premagati. Metafora se je prvič pojavila v poznih sedemdesetih letih 20. stoletja.
Prijavi napako v članku