Ogrodje bančne informatike
IBM je objavil novo različico podatkovnih in procesnih modelov za banke, znanih pod skupnim imenom IFW (Information Framework). Gre za celovito ogrodje bančnih sistemov, enovit besednjak za njihovo opisovanje ter preizkušeno metodologijo za njihovo vzpostavitev – zgrajeno na osnovi izkušenj IBMovih strokovnjakov in več deset vodilnih svetovnih bank, ki so doslej vpeljale te modele kot osnovo svojih informacijskih sistemov in hkrati sodelovale pri dograjevanju modelov. Med njimi so številne svetovne banke.
Nova različica IFW procesnih modelov podpira izmenjavo podatkov z orodjem WBI modeler, kar omogoča hitro in učinkovito modeliranje poslovnih procesov in analizo na novo zasnovanih procesov, še preden jih banka dejansko realizira v programskih rešitvah. Obogatena je predvsem na področju podpore za obvladovanje operativnih tveganj, skladno z zahtevami Basel II. Novih je kar 105 opisov delovnih tokov in aktivnosti, namenjenih obvladovanju operativnih tveganj, med drugim za nadzor kapitalske ustreznosti, notranji nadzor in upravljanje podjetja.
Celotno družino izdelkov IFW sestavljajo štiri relativno samostojne, a medsebojno povezane skupine modelov. Prva skupina so osnovni modeli, ki zajemajo podatkovne modele, funkcijske modele ter modele delovnih tokov. Druga skupina je model BDW – bančnega podatkovnega skladišča, ki je instalirana v več kot 120 bankah širom sveta. Tretja skupina so objektni modeli – model poslovnih objektov in model vmesnikov ter generatorji za samodejno pisanje aplikativnih modulov. Četrta skupina so modeli 27 kritičnih poslovnih procesov, z 161 delovnimi tokovi in 1.500 aktivnostmi.
Zaradi vgrajenih izkušenj iz številnih bank (“best practices”) in zaradi premišljene metodologije implementacije je na osnovi tovrstnih modelov mogoče razmeroma hitro in neposredno, brez neuspelih poskusov, uskladiti poslovna pričakovanja banke z zmožnostmi informatike ter standardizirati celotno procesno in podatkovno arhitekturo banke, ob tem pa vendarle ohraniti samostojno in specifiki posamezne banke prilagojeno obvladovanje informacijskih sistemov. Izkušnje kažejo, da je mogoče z uporabo tovrstnih modelov neposredno in takoj pokriti več kot tri četrtine informacijskih potreb katerekoli banke, zaradi enotnega besednjaka in metodologije pa je bistveno olajšano in pospešeno tudi definiranje preostalih, specifičnih zahtev posamezne banke.
Čeprav so se v preteklosti nekatere banke odločale tudi za razvoj svojih lastnih “frameworkov”, gre kljub podobnemu poimenovanju pri tem praviloma za bistveno manj celovite in univerzalne rešitve. Zato se v zadnjih letih IBM-ov IFW vse bolj uveljavlja kot “de-facto” industrijski standard na tem področju.
Prijavi napako v članku