Odslej lažje pošiljanje šifriranih sporočil v Gmailu
Google je posodobil Gmail, tako da lahko uporabniki (za zdaj predvsem podjetja) z nekaj kliki pošljejo šifrirano sporočilo v katerikoli poštni predal. Google pravi, da je razvil nov model šifriranja, ki za razliko od trenutne funkcije šifriranja v Gmailu ne zahteva uporabe prilagojene programske opreme ali izmenjave certifikatov med pošiljateljem in prejemnikom.
Funkcija se uvaja v beta različici in bo sprva na voljo Googlovim poslovnim uporabnikom, in sicer za pošiljanje šifriranih e-poštnih sporočil drugim uporabnikom Gmaila v istem podjetju. Pravijo še, da se bo ta funkcija »v prihodnjih tednih« razširila na e-poštna sporočila, poslana v katerikoli poštni predal Gmail, »pozneje v tem letu« pa tudi v e-poštne predale katerega koli drugega ponudnika e-pošte.
Sedanjo funkcijo šifriranja v Gmailu, ki temelji na protokolu S/MIME (Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions), je že mogoče uporabiti za pošiljanje zunanje e-pošte. Vendar mora imeti v tem primeru prejemnik konfiguriran S/MIME in s pošiljateljem opraviti več korakov, preden si lahko varno izmenjata šifrirana e-poštna sporočila.
Z novim postopkom bodo lahko uporabniki storitve Gmail v oknu osnutka e-pošte preprosto vklopili možnost »dodatno šifriranje« in poslali šifrirano sporočilo. Prejemniki brez S/MIME, ki ne uporabljajo storitve Gmail, bodo nato prejeli povezavo za prijavo v gostujoči račun Google Workspace – tako si bodo lahko varno ogledali e-pošto in odgovorili nanjo v omejeni različici storitve Gmail. Če ima prejemnik že konfiguriran S/MIME, bo Gmail poslal sporočilo s postopkom S/MIME, ki ga trenutno uporablja. Elektronska sporočila v poslovne in osebne račune Gmail pa bodo v prejemnikovem poštnem predalu dešifrirana samodejno.
Šifriranje, ki ga zagotavlja novi sistem, je višje od standardnega sistema Transport Layer Security, ki ga Gmail privzeto uporablja v vseh e-poštnih sporočilih, vendar je treba opozoriti, da to tehnično ni šifriranje od konca do konca, čeprav ga Google tako imenuje.
Prijavi napako v članku