Odločba o Telekomovi zlorabi po 14 letih pravnomočna
Slovenski sodni mlini so izjemno počasni. Če je v sodni spor vpletena država ali državno podjetje, ti postanejo še počasnejši. To dokazuje protimonopolna sodba proti Telekomu Slovenije, državnemu ponudniku telekomunikacijskih storitev. Kar 14 let sodnih postopkov je bilo potrebnih, da je bila odločba varuha konkurence pravnomočno potrjena na Višjem sodišču še po vsebini. Pred tem je Višje sodišče, verjeti ali ne, odločbo Urada za varstvo konkurence že dvakrat formalno potrdilo.
Urad je v omenjeni odločbi ugotovil, da je Telekom Slovenije uporabo cenejše številke za ponujanje dostopa do interneta omogočil samo svoji hčerinski družbi Siol in nekomercialni Akademski in raziskovalni mreži Slovenije (Arnes). Zahtevo komercialnih ponudnikov interneta K2.net in Quantum je gladko zavrnil. Kot je v sporočilu za javnost zapisal direktor Quantuma Lojze Zadravec, je Višje sodišče potrdilo, da je bila neobičajna rast tržnega deleža podjetja Siol – od nič odstotkov sredi leta 1996 na prek 50 odstotkov konec leta 1997 – posledica zlorabe monopolnega položaja. V družbi Quantum zato preučujejo možnost vložitve odškodninske tožbe.
Uprava podjetja Telekom Slovenije se seveda ne da. V izjavi za javnost je zapisala, da bo odločbo naprej preučila in se nato odločila za morebitne nadaljnje korake. Po vsej verjetnosti bo vložila pritožbo na Vrhovno sodišče. Celotna dokumentacija zlorabe monopolnega položaja s strani podjetja Telekom Slovenije je na voljo na naslovu http://goo.gl/Qnlad. Sodba Višjega sodišča je dosegljiva na naslovu http://goo.gl/P4KFe.
Prijavi napako v članku