Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
Ohišja in napajalniki
18.07.2024 07:15

Deli z drugimi:

Share

Odličen UPS za vse, še posebej gamerje

CyberPower in CyberPowerPC sta dve zelo različni podjetji. Slednja izdeluje računalnike in je bolj poznana onkraj luže, CyberPower pa med drugimi izdeluje sisteme UPS, ki varujejo dragocene računalnike in ostalo opremo.

Poigraval sem se s sistemom za neprekinjeno napajanje (UPS) CyberPower CP1350EPFCLCD, ampak najprej bom odgovoril na vaše vprašanje: »Je UPS res potreben v gospodinjstvu oziroma za računalnik?« Koliko ste odšteli za računalnik? 1000 evrov? Več? Prištejmo zraven še monitor, vso periferijo, morebitne zunanje diske, NAS … To je kar nekaj denarja in čeprav so današnje naprave opremljene z zaščitami, ki jih v večini primerov obvarujejo pred posledicami izpadov, previdnost nikoli ni odveč. UPS pa ne zgolj varuje, ampak seveda omogoča še nadaljnje delo, medtem ko se sosedje brez elektrike lahko vrnejo v vlogo jamskega človeka.

Moj primer je nekoliko unikaten. Najemniško stanovanje je pogosto preobremenjeno, ne zaradi moje neprevidnosti, ampak zato, ker je očitno šest gospodinjstev pod eno streho preveliko breme za omrežje. Kaj se zgodi? So obdobja, ko na mesec beležim vsaj dva izpada, v primeru neurja pa vedno trepetam. Stanje se je vmes izboljšalo, saj je bila sicer številka še višja. Če je lastnik odsoten, sem lahko brez elektrike tudi več ur.

Zakaj nisem že prej pomislil na UPS? Iskreno, enostavno mi je ušlo iz glave oziroma sem se na občasne izpade navadil.

Sedaj pa UPS-a ne izpustim več iz rok.

CyberPower CP1350EPFCLCD – varuh elektronike

UPS je neviden vse dokler ne pride do (delnega) izpada elektrike ali težav s prenapetostjo. Naloga UPS-a je, da najprej zavaruje vaše naprave pred nihanjem električne energije, hkrati pa se postavi v vlogo prenapetostne zaščite. UPS povezane naprave oskrbuje z notranjo baterijo in vsak spodoben UPS bo poskrbel, da boste imeli dovolj časa, da odigrate igro do konca ali pa shranite pomembne delovne dokumente. UPS pa ni baterijska postaja, zato ne pričakujte, da boste z njim ves dan napajali celotno hišo. Ko pride do izpada, boste imeli v povprečju 10-20 minut časa, da zaključite, kar ste počeli, seveda odvisno od zmogljivosti UPS-a in koliko naprav imate povezanih (ter katere).

CyberPower CP1350EPFCLCD ne sodi med osnovne, ni pa tudi najzmogljivejši model tega znanega proizvajalca. Ima pa kar nekaj lastnosti, zaradi katerih je s ceno dobrih 200 evrov zelo privlačen. V ospredju je čisti sinusni val.

Čisti sinusni val kot vrsta izhodne napetosti ni vedno samoumeven element v UPS-ih tega razreda. Obstajata dve vrsti: čisti in simulirani sinusni val. Čisti sinusni val je enakomeren val, ki najbolj natančno posnema standardno električno omrežje. Računalnik oziroma napajalnik v računalniku pri čistem sinusnem valu ne bi smel opaziti razlike med napajanjem iz UPS-a ali električnega omrežja. Simuliran sinusni val najdemo v cenejših UPS-ih in je bolj primeren za napajanje manj občutljivih naprav, kot na primer računalniške periferije, monitorjev in podobno.

Druga dobrodošla lastnost je kar spodobna kapaciteta UPS-a CyberPower. 1350 Volt-amperov (VA) oziroma 810 vatov (W) je zmogljivost, ki zadošča za napajanje tudi najbolj zmogljivega gaming računalnika z vsemi povezanimi dodatki. Pri polni obremenitvi bo notranja baterija v primeru izpada elektrike zadoščala za dobri dve minuti uporabe, pri polovični pa slabih 10 minut. Da pa vam bo uspelo na polno obremeniti UPS, boste morali imeti skorajda najhujšo gaming zverino na trgu. Govora je o RTX 4080 ali višje, najnovejših procesorjih (po možnosti še navitih), več diskih, morda tudi NAS-u, monitorju ali dveh, pa še v tem primeru ni nujno, da boste izkoristili vso moč tega CyberPower UPS-a.

V tednu uporabe na srečo ni prišlo do izpada, sem ga pa simuliral. Povezal sem srednje zmogljiv gaming računalnik, dva monitorja, vso periferijo in prenosnik. Preden mu je zmanjkalo sape, sem lahko igral še dobrih sedem minut.

Na napravi je zelo priročen LCD zaslon, ki prikazuje nekatere ključne podatke (stanje baterije, moč, morebitne napake …), nastavi pa se lahko tudi alarme in prilagodi določene nastavitve. Na voljo je šest vtičnic z zaščito pred prenapetostjo in z napajanjem iz baterije. Uporabimo lahko še Ethernet (1 Gbps), USB-A in USB-C priključek za napajanje manjših naprav.

Če bi radi svojim napravam dodali dodatno zaščito, je CyberPower CP1350EPFCLCD dobra odločitev.

Več o CyberPower CP1350EPFCLCD na www.cyberpower.com in na www.acord-92.si, kjer ga lahko dobite za ugodnih 299 €.(P.R.) 


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem CyberPower.
Vas zanima več iz te teme?
UPS napajalniki UPS naprave


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

SINERGISE d.o.o.

Cvetkova ulica 29, 1000 Ljubljana, Tel: 01 320 61 50
Sinergise razvija geografske informacijske sisteme Slovensko podjetje Sinergise je inovativno visokotehnološko podjetje. Ukvarja se z razvojem geografskih informacijskih sistemov ... Več
Zlati partner

UL FRI

Večna pot 113, 1000 Ljubljana, Tel: 01 479 81 03
Spoznali smo že, da so računalniki neverjetni stroji, za katere se zdi, da ni meja, da so sposobni narediti vse, kar si človek zamisli in tudi tisto, kar si danes večina ljudi še ... Več
Zlati partner

SIDERA d.o.o.

Ulica Gradnikove brigade 11, 1000 Ljubljana, Tel: 031 777 790
O PODJETJU Sidera, ki v latinskem jeziku pomeni zvezda in je nastala v želji, da bi njena ustanoviteljica Urška Ambrož svoje dolgoletno delo v medijih združila s kreativno žilico, ... Več
Zlati partner

COLBY d.o.o.

Ob Dravi 6, 2000 Maribor, Tel: 02 330 33 00
Podjetje Colby d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 1993. Ukvarja se s prodajo iger za računalnike in igralne konzole. V začetku so prodajali preko pošte, kasneje preko lastne trgovine. ... Več