Namizni računalniki
29.09.2023 07:01
Posodobljeno 1 leto nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Predstavljen novi Raspberry Pi 5. Kaj je novega?

Foto: eleparts.co.kr
Foto: eleparts.co.kr

Štiri leta po izidu naprave Raspberry Pi 4 je prišel Raspberry Pi 5 z izboljšano zmogljivostjo in lastnim silicijem, ki dodaja podporo za PCIe 2.0. Kljub dvomom, da bo Raspberry Pi 5 izšel letos, je najnovejša različica mikroračunalnika prispela z nekaj opaznimi nadgradnjami in po začetni ceni 60 dolarjev.

V osrčju računalnika Raspberry Pi 5 deluje 64-bitni štirijedrni procesor Arm Cortex-A76, ki deluje s frekvenco 2,4 GHz, kar omogoča dvakrat do trikrat večjo zmogljivost v primerjavi s štiri leta starim Raspberry Pi 4. Naprava prav tako vključuje 800-MHz grafični čip VideoCore VII, za katerega proizvajalec pravi, da ponuja “opazno povečanje” grafične zmogljivosti (uradnih številk še nimamo).

Prvi vtisi so pozitivni. Tisti, ki so ga uspeli testirati, poročajo o hitrem splošnem nalaganju in opaznih hitrostnih izboljšavah pri vsakdanjih opravilih (nalaganje spletnih strani …). Nekateri poročajo tudi o hitrejšem pregrevanju, vendar proizvajalec prodaja zunanji hladilni sistem, ki se ga pritrdi na osnovno ploščo.

Poleg tega Raspberry Pi 5 vsebuje komponento, ki jo je podjetje Raspberry Pi izdelalo prvič. Imenuje se “southbridge”, znan tudi kot del nabora čipov, ki pripomore h komunikaciji naprave s periferijo. Proizvajalec pravi, da z RP1 southbridge mikroračunalnik “prinaša pomemben korak naprej v zmogljivosti in funkcionalnosti periferije”, kar omogoča hitrejši prenos podatkov na zunanje UAS pogone in druge periferne naprave.

Prav tako omogoča dva štiripasovna 1,5 Gbps MIPI sprejemnika, ki omogočata povezavo z dvema kamerama ali zaslonoma. Na voljo je tudi nov enojni vmesnik PCI Express 2.0, ki prvič nudi podporo za “periferijo z visoko pasovno širino”. Vendar snovalec opozarja, da boste še vedno potrebovali ločen adapter, na primer M.2 HAT (angl. Hardware Attached on Top), da bi to lahko izkoristili. Glede priključkov lahko pričakujete dva 4K (60 fps) HDMI izhoda s podporo za HDR, režo za microSD, dva vhoda USB 3.0, dva USB 2.0, gigabitni Ethernet in 5V DC napajalno povezavo prek USB-C.

Med druge dodatke sodijo še podpora za Bluetooth 5.0 in Bluetooth Low Energy (LE) ter SD kartica z visokohitrostnim načinom SDR104. Zaradi vseh teh nadgradenj je Raspberry Pi 5 še bolj vsestranski, ne glede na to, ali ga uporabljate kot ultra poceni namizni računalnik, medijski strežnik ali celo “DIY” (do it yourself oz. naredi sam) varnostni sistem.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Linux operacijski sistem Raspberry Pi

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

PRANA 3STIL d.o.o.

Opekarniška cesta 15a, 3000 Celje, Tel: 051 807 390
Podjetje Prana 3stil je specializirano za računalniške stortve, kot so razvoj Windows/Linux programske opreme, prodaja, servis in podobno. Več
Srebrni partner

LESTRA d.o.o.

Vaška pot 17c, 1235 Radomlje, Tel: 01 563 60 60
Vodilni na področju trženja projektorjev – strokovno svetovanje, izposoja, montaža in servis Z več kot 30-letnimi izkušnjami in najboljšo izbiro projekcijske opreme za vas. V ... Več

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več

ETRUST d.o.o.

Arja vas 101, 3301 Petrovče, Tel: 03 710 37 80
Etrust d.o.o. razvija MES sisteme, namenjene planiranju in optimizaciji proizvodnje, ki so povezljive tudi z ERP sistemi, kot je npr. SAP. Več