Poslovne rešitve
10.03.2022 12:03
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

NLB hackathon: najboljši programerji in finančni strokovnjaki oblikovali digitalne rešitve za prihodnost bančništva

Od 12. do 29. novembra je potekal drugi NLB hackathon, tokrat na temo Odprte finance.
Od 12. do 29. novembra je potekal drugi NLB hackathon, tokrat na temo Odprte finance.

Bančna industrija se sooča z vrsto izzivov, saj vse več potrošnikov upravlja svoje osebne finance s pametnimi telefoni in ostalimi elektronskimi napravami. V vse večjem številu se pojavljajo tudi fintech podjetja in podjetja, ki delujejo izključno digitalno, finančna tehnologija pa postaja vse bolj napredna. Inovacije so nujne za prihodnost bančništva.

V ta namen je Nova Ljubljanska banka (NLB) organizirala drugi letošnji hackathon, tokrat na temo Odprte finance (Open Finance). Rdeča nit 20-dnevnega hackathona je bilo iskanje/oblikovanje digitalnih rešitev, ki bi spodbujala odprt finančni ekosistem in končnim uporabnikom olajšala upravljanje financ. Digitalni dogodek je 52 udeležencev (etičnih hekerjev, programerjev, inovatorjev …) iz različnih držav Jugovzhodne Evrope, Švice in tudi Kenije uporabilo kot platformo za predstavitev svojih idej. Primarni cilj hackathona je bil pritegniti mlade talente in študente in jih spodbuditi k predstavitvi svojih sposobnosti in idej, prvič pa so možnost sodelovanja ponudili tudi podjetjem – fintechom in digitalnim startupom.

Poleg razvoja svojih idej so imeli udeleženci priložnost deliti izkušnje z najboljšimi strokovnjaki na svojem področju, sodelovati pri številnih strokovnih srečanjih in dveh okroglih mizah:

  • Odprte finance – Kakšna je digitalna prihodnost bančnh in finančnih storitvev: strokovnjaki so razpravljali o razmerah v bančništvu in finančnih storitvah, kako dostop do alternativnih podatkov spremeni uporabniško izkušnjo in kako ustvariti izjemno aplikacijo ali zgraditi fintech podjetje.
  • Tveganja in priložnosti odprtih financ: osrednja tematika so bili tehnološki izzivi, operativni standardi, varnost programskih vmesnikov (API), odprte finance in ranljivost ter varnostne dileme za stranko in banko.

NLB vabilu so se odzvali številni strokovnjaki, ki danes oblikujejo tako evropsko kot svetovno podobo bančništva: Simon Steinman (MbillS, Emoney in plačilne storitve), Matic Bitenc (Toshl Finance), Petr Dvorak (CEO Wultra), Tomas Synek (Adastra Group) in Pierre-Alexandre Boulay (Backbase Ltd) ter NLB strokovnjaki Jiri Truhlar, Nebojša Varoščić in Vito Gosar.

Zmagovalci so …

Pogumni tekmovalci so morali poleg pripravljenega poslovnega modela z obrazložitvijo inovativne ideje pripraviti tudi demo ali programsko kodo rešitve in 3-minutni predstavitveni video. Ocenjevalna žirija v sestavi predsednika žirije Jiříja Truhlářja, Antonia Argirja, Vita Gosarja in Nebojše Varoščića je imela pred seboj težko delo, saj je vsak izmed 36 posameznikov, 11 ekip in 5 organizacij pripravilo raznolike rešitve z velikim potencialom za boljše finančno opismenjevanje končnih uporabnikov. Na koncu so izbrali zmagovalce v dveh kategorijah: v kategoriji Posamezniki in ekipe se je na prvo mesto uvrstila ekipa FinCats Team, v kategoriji Organizacije pa je zmagalo podjetje INNOCTA GmbH.


»NLB Hackathon-u smo se pridružili, ker imamo radi izzive in verjamemo, da je tema digitalnega bančništva in odprtih financ zelo aktualna in ima velik vpliv na ljudi in njihova življenja. Med dogodkom smo razvili aplikacijo, ki bi mladim olajšala vlaganje. Zelo smo veseli, da je NLB prepoznala potencial naše ideje in se veselimo nadaljnjega razvoja na tem področju. Kljub temu, da se je vse dogajalo na daljavo v digitalni obliki, je bil hackathon zelo dobro organiziran in pri sodelovanju smo se zelo zabavali! Najbolj mi je bilo všeč, da so bili izzivi lepo razloženi in da so bila merila za ocenjevanje naših idej in prototipov, pregledna in znana vnaprej. Tudi srečanja, dogodki in okrogle mize so bila precej učinkovita, ob upoštevanju dnevnega reda in časovnih omejitev. Všeč nam je bilo, da je bil poudarek tudi na tehnični izvedbi rešitve in ne le na sami ideji.«

predstavnica ekipe FinCats Team Nina Mrzelj

»NLB je ena redkih bank, pri kateri smo imeli priložnost predstaviti svoje produkte in ideje. Tako smo se z veseljem udeležili hackatona. Dogodki v živo (strokovni meetingi in okrogle mize) so bili zelo strokovno pripravljeni in veseli smo, da smo v živo videli odprtost NLB banke za sodelovanje s fintech podjetji in željo po kreiranju skupnosti, ki bo potencialno oblikovala prihodnost banke s poudarkom in usmeritvijo predvsem na zadovoljevanje potreb in želja strank. Hvala za odlično priložnost in vaš cenjen čas, ki ste si ga vzeli, da ste nam prisluhnili.«

pohvale NLB-ju lastnika podjetja in zmagovalca v kategoriji Organizacije Innocta Miro Babič


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
digitalizacija NLB finance NLB hackathon bančništvo

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem NLB d. d.
Za več informacij so vam na voljo pri NLB d. d.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem NLB d. d.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Bronasti partner

Agencija POTI – Z znanjem do cilja!

Stegne 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 511 39 21
Agencija POTI – Z znanjem do cilja! Agencija POTI, izobraževalna, svetovalna in založniška družba, si je v več kot 20. letih delovanja, pridobila obilico znanja in izkušenj ... Več

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več
Zlati partner

AGENCIJA ODMEV

Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana,

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več