Nikon na Photokini predstavlja prihodnost fotografiranja
V poročilu, ki ga je objavil laboratorij prihodnosti (t. i. Future Laboratory), strokovnjaki razlagajo, kako bomo ljudje v prihodnjih desetletjih zajemali, delili in uporabljali fotografije in video posnetke. V raziskavi so sodelovali številni ugledni strokovnjaki, vključno z akademiki, znanstveniki, pisatelji, misleci ter vodilnimi Nikonovimi razvojniki in strategi.
Zavedne kamere
Nova generacija senzorskih tehnologij bo fotoaparatom in kameram prihodnosti omogočila branje zunanjega okolja in razumevanje trenutka – zajeti bo moč svetlobo, zvok, temperaturo, itd. in to poustvariti z notranjim počutjem posameznika. Kamere, ki bodo prepoznale kontekst, bodo ustrezno prilagodile fotografiranje – poudarile posamezne barve ali tone, kontrast, vse z namenom, da bi kar najbolj povzele čustvo, kot ga je doživljal fotograf.
Upodabljanje vseh čutov
Zajem kmalu ne bo več omejen na vizualne medije, temveč bo postal veččutna izkušnja. Gledalec bo tako ob ogledu slike tudi slišal zvok, občutil uporabljene materiale objektov. Za vse to bodo zaslužne naprave, ki bodo sposobne oddajati tudi vonj in tako še konkretneje prenesti sporočilo. Uporabniška izkušnja trenutka ne bi mogla biti bogatejša in čustveno pristnejša.
Upodobitev v živo
Nenehno dokumentiranje dogajanja bo ključna lastnost fotografa prihodnosti. Že danes obstaja trg kar se da prilagodljivih fotoaparatov, ki omogočajo praktično hipno fotografiranje. Te naprave bodo v prihodnosti še tanjše in lažje, stalno zajemanje okolja pa bo pomenilo, da fotograf ne bo zamudil nobenega trenutka več. Odpadla bo tudi potreba po pritiskanju sprožilca, saj bo naprava sama zajemala dogajanje okoli sebe.
Vizualizacija dobrega počutja
Vse hitrejši življenjski slog se bo tudi v naslednjem desetletju nadaljeval, z njim pa bo raslo tudi povpraševanje po zatekanju k vizualnim dražljajem, ki bodo v posameznikih vzbudili občutke miru in jim ponudili svojevrstno zatočišče. Ljudem bodo blizu podobe, ki prikazujejo sprostitev in omogočajo regeneracijo organizma. Tovrstne tehnologije bodo uporabljali tudi ponudniki zdravstvenih storitev, s katerimi bodo pacientom odpravljali bolečine. Zdravilne koristi novih tehnologij bodo v prihodnje prisotne tudi na delovnih mestih in v gospodinjstvih.
“Področje upodabljanja se je od Nikonovih začetkov pred stotimi leti močno spremenilo. Laboratoriji prihodnosti nam prinašajo sporočilo, da bodo ljudje tudi v prihodnje željni novih in celo presenetljivih vizualnih vsebin in tehnologij. Ne glede na to kakšne družbene, kulturne in tehnološke spremembe so pred nami, verjamem, da bo Nikon ostal v osrčju upodabljanja in ljudem pomagal zajeti ključne čustvene trenutke in jih upodobiti v fotografiji,” je povedal podpredsednik družbe Nikon Tad Nakayama.
“Naloga laboratorija prihodnosti je uresničevanje prihodnjih idej. Omenjeno poročilo je navdušilo tudi nas, saj dinamika fotografiranja in zajemanja videa prinaša obilo zanimivih trenutkov. Pred nami so trendi, ki nas bodo navduševali in fotografsko industrijo izzvali k novim inovacijam,” je dodal izvršni direktor Future Laboratory Chris Sanderson.
Prijavi napako v članku