Računalništvo, telefonija
11.05.2019 11:35

Deli z drugimi:

Share

Naslednja večja revolucija elektronskih komponent napovedana že za naslednje leto!

Elektronske komponente izdelane s pomočjo 5-nanometrske tehnologije bodo za 15 odstotkov zmogljivejše in 45 odstotkov varčnejše z električno energijo.
Elektronske komponente izdelane s pomočjo 5-nanometrske tehnologije bodo za 15 odstotkov zmogljivejše in 45 odstotkov varčnejše z električno energijo.

Podjetje TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) je eno izmed največjih proizvajalcev elektronskih komponent na svetu. Uspešno podjetje seveda želi ta položaj ohraniti tudi v prihodnje, to pa bo seveda doseglo le z odločnim napredkom na področju tehnologije izdelave čipov. To je določeno prednost že pridobilo z uspešno uvedbo 7-nanometrskega proizvodnega procesa, ki se uporablja za izdelavo številnih mobilnih procesorjev, kot sta na primer Apple A12 Bionic in Huawei Kirin 980.

Naslednjo večjo revolucijo podjetje TSMC napoveduje za naslednje leto, saj bo pričelo množično proizvodnjo elektronskih komponent v 5-nanometrski tehnologiji. To v praksi pomeni, da bodo elektronske komponente postale zmogljivejše, a hkrati varčnejše z dragoceno električno energijo. Elektronske komponente izdelane s pomočjo 5-nanometrske tehnologije bodo namreč za 15 odstotkov zmogljivejše v primerjavi z današnjimi komponentami, hkrati pa bodo pri delovanja porabile za 45 odstotkov manj energije, kar bo seveda pisano na kožo predvsem mobilnim napravam, kot so na primer pametni mobilni telefoni.

Pri tem velja še omeniti, da so inženirji podjetja TMSC pričeli z delom tudi na naprednem 5-nanometrskem proizvodnem procesu, ki ima oznako 5nm+. Poskusna proizvodnja elektronskih komponent v tem proizvodnem procesu naj bi se pričela v prvem četrtletju naslednjega leta, množična proizvodnja pa je napovedana šele za leta 2021. Te elektronske komponente bodo seveda prinesle še dodatne izboljšave na področju zmogljivosti in manjšo porabo električne energije, kar pomeni, da bodo pisane na kožo predvsem mobilnim napravam.


Poleg tega inženirji podjetja TMSC za nameček že delajo na čipih, ki bodo izdelani z napredno 3-nanometrsko tehnologijo. Ta bo omogočala doseganja precej večje zmogljivosti v primerjavi z obstoječimi rešitvami, hkrati pa bo porabila precej manj električne energije, kar bo posledično pomenilo manj segrevanja. Prva tovarna za izdelavo tovrstnih procesorjev naj bi bila postavljena med leti 2020 in 2021, proizvodnja prvih naprednih procesorjev s pomočjo 3-nanometrske tehnologije pa naj bi se pričela med letoma 2022 in 2023.


Podjetje TSMC bo v proces proizvodnje procesorjev s pomočjo 3-nanometrske tehnologije vložilo približno preračunanih 16,7 milijard evrov, poseben poudarek pa bo podjetje namenilo tudi na ohranjanju okolja in energijski učinkovitosti proizvodnega procesa. Nova tovarna bo postavljena v območju Tainan Park, nedaleč stran od tovarne, ki bo zadolžena za proizvodnjo čipov s pomočjo naprednega 5-nanometrskega proizvodnega procesa.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

PC H.AND d.o.o.

Brezovce 10, 1236 Trzin, Tel: 01 530 08 00
PC H.AND - podjetje s tradicijo Svetovni trg ponuja pravo enciklopedijo izdelkov, med katerimi se težko odločimo. Na pomoč vam priskoči podjetje PC H.AND, ki se lahko pohvali z ... Več
Zlati partner

Računalniški muzej

Celovška cesta 111, 1000 Ljubljana,
Že od leta 2004 si jemljemo za svoje osnovno poslanstvo opominjanje na informacijsko dediščino. Kot kulturna ustanova s sedežem v Ljubljani, se posvečamo zbiranju, ohranjanju ... Več

S-GRAF d.o.o.

Jarška cesta 7, 1230 Domžale, Tel: 01 721 91 70
O podjetju S-GRAF d.o.o. S-GRAF d.o.o. je eno izmed vodilnih podjetij na trgu tiskarskih storitev. Naročnikom nudijo kakovostne rešitve in nenehen razvoj na področju tiskanja. ... Več

OD A – Ž d.o.o.

Mariborska cesta 128, 3000 Celje, Tel: 041 627 640