Nakupovalni vodič: HDD ali SSD?
Kupujete nov trdi disk in ne veste kako se odločiti? Za vas smo pripravili nekaj hitrih nasvetov za lažjo odločitev. Na začetku morate jasno vedeti za kakšen namen kupujete nov trdi disk in koliko denarja imate na razpolago.
Da se lažje odločite bomo najprej opredelili tehnične razlike med HDD in SSD diskom. HDD disk je prisoten že od samega začetka računalnikov in se je obdržal vse do danes. Sestavljen je iz kovinskih plošč, ki imajo magnetno prevleko, kamor se shranjujejo naši podatki. Na te plošče bralno-pisalna glava zapisuje in bere podatke, medtem ko se omenjene plošče vrtijo. Različni modeli se vrtijo z različnimi hitrostmi, kar pomeni, da hitreje kot se plošče vrtijo, hitrejši je disk. Zaradi velikega števila mehanskih delov, vrtenja in posledičnega segrevanja, so HDD diski bolj izpostavljeni okvaram in imajo krajšo življenjsko dobo.
SSD disk opravlja enako funkcijo branja in zapisovanja podatkov, vendar to opravlja na drugačen način. Namesto magnetnih plošč, SSD diski za hrambo podatkov uporabljajo pomnilniške flash čipe, ki so med seboj povezani. Podobno kot USB ključki, le da so diski bistveno hitrejši in zanesljivejši. Ker ne vsebujejo nobenih vrtljivih delov, so neobčutljivi na udarce in porabijo bistveno manj energije.
Zakaj torej nakup SSD diska ni samoumeven? Razlog je predvsem v ceni. SSD diski so od HDD diskov nekajkrat dražji (pri enaki spominski kapaciteti), zato uporabniki v praksi kupujejo manjše SSD diske in večje HDD diske. Hitrejši SSD diski so tako primernejši za sistemsko namestitev, kar bo dodobra pospešilo delovanje vašega računalnika, HDD diski pa služijo za shranjevanje večjih datotek.
Prednost HDD diskov je tako predvsem v ceni, saj za svoj denar dobite bistveno več prostora kot pa pri SSD diskih. Po drugi strani pa SSD diskom v prid govori:
- hitrost in odzivnost,
- neslišnost,
- energetska učinkovitost,
- zanesljivost in odpornost na udarce.
Kvaliteten nabor tako HDD kot SSD diskov najdete na spletni strani podjetja Comshop.
Prijavi napako v članku