Najslabša stvar, ki se lahko zgodi podjetjem na Facebooku
Verjetno smo že vsi malenkost siti množičnih “nestrokovnih” prijemov različnih organizacij in podjetij, ki delujejo na družbenem omrežju Facebook, s katerimi želijo preko takšnih in drugačnih načinov privabiti čim več uporabnikov. Večinoma gre tukaj za prirejanje nagradnih iger, glede katerih ima FB striktna pravila, ki se jih tudi neomajno držijo. Glede potencialnih nevarnosti, ki lahko doleti sleherno podjetje, ki si želi svoj delež socialne torte odrezati čim širše, smo se pogovorili s slovenskim “Facebook gurujem”, g. Matejem Špeharjem.
Kaj je najslabša stvar, ki se lahko zgodi podjetjem na družbenem omrežju Facebook?
Vsaka palica ima dva konca – če je podjetje na FB se mora poleg vseh prednosti zavedati tudi slabosti. Ena je zagotovo velika ranljivost, sploh če podjetje ali njegova storitev ni najbolj priljubljena. Na Facebooku vlada dvosmerna komunikacija in navaden uporabnik je popolnoma enakopraven velikim blagovnim znamkam. Druga pa je igranje po pravilih, ki so točno določena. Zaradi tega smo omejeni s kreativo saj ima sistem veliko varovalk, ki nam prepreči zlorabo sistema za lastne potrebe. V primeru prijave Facebook zelo ostro ukrepa. In najstrožja kazen je izbris strani in vseh uporabnikov. Če smo našo komuno dolgo časa gradili, vanjo vložili veliko časa in znanja ter smo imeli veliko bazo zasledovalcev je to lahko prava tragedija.
Komu se je to pred kratkim zgodilo ter kako?
V Sloveniji sta najbolj znana dva primera, ko je posredoval Facebook. Prva je FB stran Cityparka, trgovskega centra iz Ljubljane, ki je izvedbo nagradne igre vzel nekoliko z levo roko. Zaradi prirejanja nedovoljenih nagradnih iger so morali še pred koncem izbrisati vse vsebine, ki so jih naložili uporabniki sicer je grozil izbris celotne strani in uporabnikov. No, grožnjo je Facebook usresničil pri Radiu 1. Zaradi prijave uporabnika je bilo izbrisana baza skoraj 100.000 uporabnikov. Zelo neprijetna situacija, ki meji na veliko poslovno škodo. Radio 1 namreč Facebook uporablja kot močno promocijsko orodje, ki ga je začel tudi uspešno tržiti za zunanje naročnike.
Kako so reševali zadevo in jo rešili?
Facebook se ne gre sodnika, ob prijavi ukrepa, običajno z izbrisom. Na žalost ne dobimo ne obvestila, ne pojasnila zakaj je prišlo do sankcij. Administrator dobi samo template obvestilo, da so nam stran umaknili. Ne kdo nas je prijavil, niti zakaj. Začnejo se mukotrpna pogajanja, poizvedovanja, prosjačenja, posipanja s pepelom. To lahko traja nekaj dni pa do nekaj mesecev. In upanje, da nam bo vsebina in baza uporabnikov kdaj vrnjena, je dokaj nizko. V primeru Radia 1 nam je uspelo, stran je bila vrnjena v nekaj dneh. Toda bilo je potrebno kar nekaj mailov in prošenj. Gre bolj za izjemo, ki potrjuje pravilo. Ker očitanih kršenj pravil FB operaterji niso našli je bilo povrnjeno prvotno stanje skupaj z vsemi uporabniki. Zagotovo bodo odgovorni za FB komunikacijo sedaj mnogo bolj previdni pri nadaljnem delu.
Kaj storiti, da se to nam ne zgodi?
Priporočam, da si podjetje še pred nastopom na družabnih omrežjih naredi dobro strategijo. Koga bodo nagovarjali, v kakšnem tonu, katere vsebine bodo komunicirali, kdo bo cummunity manager, kakšni so cilji nastopa na Facebooku in kako bodo do njih prišli (brez kršenja pravil igre). Družabna omrežja so že zdavnaj prerasla obdobje gverile, zdaj so postala resen posel, ki se lahko enakovredno kosa s klasičnimi pristopi oglaševanja. Še več, v določenih segmentih jih močno presega. Sploh po cenovni ugodnosti, velikim dosegom in merljivostjo rezultatov. In prav to bo glavna vsebina predavanj »Kako uspeti na Facebooku« 8. junija v Ljubljani.
Prijavi napako v članku