Naj umetna inteligenca opravi težaško delo
Kaj je fotografija z umetno inteligenco? To je ena bolj opevanih lastnosti pred kratkim predstavljenega Huawei P20, pri čemer pa morda za koga ni najbolj samoumevno, kaj to sploh pomeni. Seveda namiguje, da naprava pri fotografiranju nekako pomaga, ampak kako točno?
Napredna umetna inteligenca, ki jo poganja namenski procesor za strojno inteligenco v P20, prepozna več kot 500 različnih objektov in jih kategorizira v 19 različnih scen. Impresivna zmožnost prepoznave je rezultat intenzivnega treninga, ki ga Huawei opravi ter tako »nauči« procesor, da prepozna objekte in jih loči med seboj. Huawei je med dolgim in napornim snovanjem procesorja uporabil več kot 10 milijonov fotografij.
Kako točno deluje?
Preden se poglobimo v tehnikalije, si najprej poglejmo, kaj sploh omogoča to funkcijo: strojna oprema. Huawei P20 je opremljen z dvojno Leica kamero, ki jo sestavljata monokromatsko (črno-belo) tipalo, ki zajema fotografije v velikosti 20 MP (f/1.6, 27 mm) ter barvno tipalo, ki zajema fotografije velikosti 12 MP (f/1.8, 27 mm) s slikovnimi pikami velikosti 1,55 μm. Obe kameri se dopolnjujeta: monokromatsko tipalo je zadolženo za podrobnosti, medtem ko barvno tipalo poskrbi za barvne informacije. Ko je aplikacija kamere odprta, telefon digitalno združi oba posnetka v končno sliko. Po vsem tem pa umetna inteligenca v P20 doda dodatno plast na to z algoritmi združeno sliko in še dodatno izboljša fotografijo.
Vsaka scena je povezana z naborom optimiziranih parametrov. Na primer: ko Huawei P20 prepozna, da uporabnik fotografira nebo, bo omogočil način “Blue Skies” in povišal nasičenost barv ter tako oplemenitil barvo neba tako, da bo modro nebo zgledalo bolj živahno. Način pa deluje tudi v primeru oblačnega vremena.
Poleg izboljšav, ki jih naredi napredna umetna inteligenca, zgornji fotografiji nista bili dodatno obdelani na noben drug način. Vendar pa za celovit prikaz zmožnosti umetne inteligence potrebujemo kompleksno sliko.
Rože in zelenje je še ena izmed 19. scen, ki jih prepozna napredna umetna inteligenca. Vendar pa nevronska procesna enota (NPU) v telefonu inteligentno prepozna objekt z oceno velikosti in pozicije. Napredna umetna inteligenca ni imela nobenih težav pri prepoznavanju rože. Tako je vklopila način “Flower” in poudarila rdečo rožo ter dodala učinek zamegljenega ozadja.
Za dodaten izziv smo fotografirali še eno rožo. Poleg tega, da je bilo potrebno ločiti rožo od ozadja, je morala kamera zajeti rožo z izredno kratke razdalje z 2× optično povečavo. Ponovno NPU ni razočarala. Namesto, da bi jo prepoznala kot rožo, je napredna umetna inteligenca prepoznala posnetek kot bližnji posnetek ter posledično povišala ostrino. Rezultat je resnično osupljiv. Fotografija je ujela tudi najmanjše podrobnosti – pravi dokaz sinergije med napredno umetno inteligenco in dvojno Leica kamero.
Zgornji primeri so le nekateri, ki prikazujejo česa je zmožna napredna umetna inteligenca. Z njo bodo tudi amaterski fotografi z lahko zajemali čudovite fotografije.
Prijavi napako v članku