Naivna Slovenka ob 22 tisoč evrov
Da domišljija spletnih kriminalcev ne pozna meja, je pred kratkim na lastni koži občutila 51-letna oškodovanka z Mute (Radlje ob Dravi). To je spletni prevarant preko družbenega omrežja Facebook namreč olajšal za slabih 22 tisočakov. Goljufija se je pričela na način, da je ženska na priljubljenem družbenem omrežju navezala stik z neznano osebo, ki se je predstavljala za hrabrega in dobrosrčnega ameriškega vojaka v Afganistanu.
Nebodigatreba je ženski omehčal srce z zgodbo, da pomaga ranjenim in osirotelim otrokom ter da tem zaradi pomanjkanja denarja grozi smrt. Poleg tega ji je obljubil, da bo kmalu prišel k njej na daljši dopust. To pa je bilo dovolj, da mu je ženska preko njegovega neznanega zastopnika nakazovala denarna sredstva, ki naj bi bila namenjena za humanitarne namene. Takoj po prejetju denarja sta seveda izginila »vojak« in tudi njegov zastopnik.
Policisti policijske postaje Radlje ob Dravi so skupaj s kriminalisti Sektorja kriminalistične policije policijske uprave Celje pričeli zbirati obvestila in dokaze o storjenem kaznivem dejanju goljufije. Ker je goljufija trajala slabo leto dni in ker je bila po vsej verjetnosti izvedena v tujini, je dejansko zelo malo možnosti, da bodo kriminalisti nepridipravom stopili na prste.
Ta primer je dobro pokazal na to, da se varnosti na svetovnem spletu še vedno posveča premalo pozornosti. Številne organizacije in posamezniki namreč starejše učijo uporabljati računalnik in spletne storitve, pri tem pa pozabijo na varnost. Na ta način dejansko delajo uslugo spletnim kriminalcem, saj so starejši uporabniki zaradi neizkušenosti in naivnosti zelo lahek plen. Naj bo ta primer goljufije v poduk vsem, ki bodo v prihodnje starejše ljudi učili uporabljati računalnik in spletne storitve.
Prijavi napako v članku