Na pomoč! Moj prenosnik se pregreva
Je vaš prenosnik tako vroč, da ga ne morete položiti na golo kožo naročja, ker nosite le kratke hlače? Ko je bil nov, se to ni dogajalo. Pregrevanje je pogosta težava prenosnikov, ki so stari že par let. Toda ne obupajte. Ni še pripravljen za odpad. Z nekaj preprostimi nasveti lahko v vaš prenosni računalnik vrnete svežino.
1. Očistite ventilatorje in prezračevalne reže
Ko postane prenosnik vroč, približajte roko izpušni odprtini. Če čutite topel zrak, je to znak, da ventilator še dela. Toda če čutite le majhno količino zraka, lahko to pomeni, da se je na ventilatorju nabralo dosti prahu, ki otežuje pretok zraka. Če se ne bojite odpreti prenosnika (in seveda, če ni več pod garancijo), odvijte vijake, najdite ventilator in ga izpihajte s pihalnikom zraka. Če nimate kompresorja, bo zadovoljiva rešitev tudi navaden sesalec. Če je ventilator videti že slab in je hrupen, ga raje kar zamenjajte. Nov ventilator bo gotovo tišji in hladnejši.
2. Umaknite ga z vročine
Zdaj, ko se bliža poletje, pomnite, da direktna sončna svetloba in vroče notranje temperature pripomorejo k segrevanju prenosnika. Temperature nad 35 °C lahko povzročijo okvare, kot so poškodovanje baterije, razširitev trdega diska, matične plošče in še mnogo več. Zato ga umaknite s sončne svetlobe in vročih predelov.
3. Uporabite stojalo za prenosnik
Prenosnik je namenjen uporabi na ploščati površini. Majhne gumijaste nogice na njegovem dnu so zasnovane, da ga dvignejo ravno dovolj, da odprejo pretok zraka pod njim. Ko ga postavite v naročje, mu s tem preprečite dotok zraka in to vročino preusmerite v svoje naročje. To lahko povzroči tudi opekline! Sedenje po turško bo pripomoglo k pretoku zraka. Boljša rešitev pa je nakup hladilne plošče, ki bo omogočila in pospešila pretok zraka ne glede na to, kako sedite. Zaradi boljšega hlajenja bo lahko prenosnik znižal hitrost vrtenja svojega notranjega ventilatorja, s čimer bo tudi deloval tišje.
4. Nadzirajte hitrost ventilatorjev
Če ste pripravljeni na zahtevnejše prijeme, lahko namestite program SpeedFan (za Windows) ali smcFanControl (za OS X), s katerim lahko ročno nastavite hitrost vrtenja ventilatorja. Glasen in hladen prenosnik je boljši od tišjega vročega.
5. Bodite pozorni na intenzivne procese
Velik vpliv na gretje prenosnega računalnika imajo procesorsko intenzivni procesi. Poskrbite, da je njihovo število minimalno. Na primer, ko naložite spletno stran z vsebinami »flash«, bo vaš procesor deloval bolj intenzivno, kar bo povečalo njegovo temperaturo. Zato poskrbite, da ne odpirate več zavihkov s tovrstno vsebino hkrati, »flash« lahko celo onemogočite z dodatkom FlashBlock (za Firefox ali Chrome), dokler ga ne potrebujete. Tridimenzionalne igre in programi za obdelavo videa porabijo veliko procesorske moči, zato je bolje, da te programe uporabljate na namiznem računalniku.
Upamo, da vam bodo ti nasveti pomagali ohladiti vaš prenosni računalnik. Če so vam naštete naloge prezahtevne ali bi raje videli, da vam to opravijo strokovnjaki, se obrnite na Glavnomesto.com, kjer vam bodo pregledali in spihali računalnik ter svetovali o morebitni nadgradnji.
Prijavi napako v članku