Računalništvo, telefonija
30.09.2016 09:15
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Na 2. Adriatic Fintech Hackathon o gospodarstvu, inoviranju, bančništvu in Fintech-u

V OKTOBRU SE VIDIMO NA OPEN INNOVATION FINTECH HACKATHONU V REGIJI BALKAN - ADRIATIK
Na 2. Adriatic Fintech Hackathon o gospodarstvu, inoviranju, bančništvu in Fintech-u
Na 2. Adriatic Fintech Hackathon o gospodarstvu, inoviranju, bančništvu in Fintech-u

15. in 16. oktobra Halcom s partnerji v prostorih ABC HUBa organizira brezplačni mednarodni Adriatic FinTech Hackathon za celotno Balkan regijo, v katerem bodo hkrati s hack izzivi sodelovale tako banke (SKB in Nova KBM), kot tudi domača in tuja start-up podjetja v finančni industriji (Bitstamp, MicroBlink, Halcom Plačila) ter podjetja, ki jih zanimajo FinTech rešitve (Atlantic Grupa). Za razvoj novih inovacij na enem mestu bodo svoje tehnološke razvojne platforme omogočili Halcom, MakerLab, Microsoft, in MicroBlink. V 24 urah se bo tako v razvoju idej pomerilo preko 120 razvojnih inženirjev, dizajnerjev, in vseh, ki želijo prispevati k inoviranju v bančni oz. finančni industriji. Nagradni fond presega vrednost 12.000 eur. Zainteresirane razvojne inženirje, dizajnerje, programerje in partnerje vabimo, da se vključijo v inoviranje in tekmujejo z ostalimi ekipami, več informacij je na voljo na www.hackathon.si. Rok za prijavo je 5. oktober 2016.


FinTech sestavljajo podjetja, ki z uporabo tehnologije in tehnoloških inovacij skušajo izboljšati trenutne finančne storitve. FinTech ekosistem zajema različna področja kot so: Plačila in prenosi (Payments and Transfer), Varnost (Security), Kripto valute (Cryptocurrencies, Blockchain etc.), Zavarovalništvo (Insurance), Kreditiranje in financiranje (Lending and Finance), Osebno bančništvo (Retail Banking), Upravljanje s premoženjem (Wealth and Asset Management) itn.

Hackathon, v IT industriji poznan tudi kot »hack day«, je dogodek, ki se ga udeležijo programerji in ostali profili IT razvijalcev z namenom, da z intenzivnim ekipnim sodelovanjem v izredno kratkem, omejenem času (navadno 24 do 48 ur) sprogramirajo inovativno rešitev na določeno temo.

Kaj Hackathon ni? Dogodek, kjer se rešitve pripravijo v obliki poslovnih predlogov, dokumentov, PowerPoint predstavitev, razvoj rešitev izhajajoč iz poslovne strani, poslovnega izziva.

FinTech Hackathon je projekt, ki ga je Halcom lani uspešno organiziral prvič z vizijo postati največji in najbolj prepoznaven FinTech dogodek v Adriatic regiji. Z dogodkom želimo vzpostaviti spodbujajoče okolje za ozaveščeno in zainteresirano skupnost in tako spodbuditi tehnološke inovacije na področju FinTecha. Ker pa verjamemo v potencial odprtega inoviranja, si letos želimo projekt razširiti na različna področja FinTech ekosistema in povečati nabor tehnologij in tehnoloških tematik, ki bodo na voljo udeležencem. Skupaj s partnerji želimo razmišljati ter razvijati in soustvarjati prihodnost FinTech področja v naši regiji. Naš cilj je vzpostaviti močna partnerska sodelovanja z bankami, podjetji in organizacijami, ki jih zanima FinTech industrija in verjamejo v tehnološko inoviranje.


V nadaljevanju prilagamo izjave udeležencev lanskega ter partnerjev letošnjega FinTech Hackathona. Izjave v nadaljevanju so podali:


Halcom (organizator):

– dr. Marko Valjavec, Glavni izvršni direktor,

– Miha Vidmar, Direktor razvoja,

– mag. Primož Zupan, Idea Manager, Vodja Halcom Studia in vodja projekta Hackathon,

– Mateja Rajter, arhitektka programske opreme,

ABC Accelerator (Innovation partner):

Urška Jež, direktorica

Hack partnerji:

SKB – Francois Turcot, glavni izvršni direktor

Nova KBM Robert Senica, predsednik uprave

Halcom Plačila – Simon Steinman, vodja plačilnih storitev

Bitstamp – Nejc Kodrič, soustanovitelj in direktor,

Atlantic Grupa – Enzo Smrekar, generalni direktor Droga Kolinska / Atlantic Grupa – Slovenija

MicroBlink – Izet Ždralović, soustanovitelj in SMD

Tech Partnerji:

Microsoft Slovenija Martin Pregl, Vodja tehnološkega marketinga

MakerLab Ljubljana – Mag. Luka Mali, strokovni vodja

Udeleženci 1. FinTech Hackathona:

– Sanja Vukićević, članica beograjske ekipe,

– Filip Kralj, član zmagovalne ekipe

IZJAVE UDELEŽENCEV IN PARTNERJEV


Halcom, d.d. (organizator)

dr. Marko Valjavec, Glavni izvršni direktor.:

»Halcom z organizacijo FinTech Hackathona želi povezati banke in startupe v premikanju meja v inoviranju na področju finančne industrije. Glede na pozitivni odziv partnerjev verjamem, da bo letošnji dogodek nadgradil lanskega ne samo po kvaliteti razvitih inovacij, temveč tudi z dolgotrajnimi partnerstvi in prepoznavnostjo v širšem Adriatik in Balkan prostoru. S tem Hackathonom želimo pokazati, da lahko vsi skupaj inoviramo in prehitimo tudi druge globalne ponudnike.«


Miha Vidmar, direktor razvoja, član žirije FinTech Hackathon 2015 in 2016:

»Velik delež investicij v FinTech startupe prihaja prav iz bank in finančnih skladov. Banke po svetu financirajo tudi svoje konkurenčne startupe, se povezujejo s FinTech podjetji in s tem pridobivajo nove konkurenčne produkte in prihodke. Na tak način tudi zadržijo svoje stranke. Banke sicer v odpiranje ne sili samo konkurenčnost startupov, ampak tudi nova direktiva o plačilnih storitvah, ki zahteva, da banke odprejo vmesnike do svojih sistemov. 2. Adriatic FinTech Hackathon zato predstavlja odlično priložnost, da se banke povežejo s FinTech podjetji in gradijo svojo konkurenčno prednost skupaj s skupnostjo.«


mag. Primož Zupan, Idea manager, vodja Halcom studia, vodja projekta FinTech Hackathon:

»Kot idejnik se srečujem z mnogimi inovatorji, kot podjetji, ki vlagajo v razvoj idej. Mnogim primanjkuje časa ali virov, da bi se na kreativen način lotili razvoja prebojnih idej skupaj z okoljem, v katerem delujejo. 2. Adriatic FinTech Hackathon presega obstoječe okvire in na enem prostoru povezuje tako zaposlene v partnerskih podjetjih s kreativnimi timi in skupaj premika meje v finančni industriji. Inoviranje takšnega formata bo v Adriatic in Balkan regiji v FinTech področju narejeno prvič, zato je to idealni trenutek, da se Slovenija pozicionira kot referenčna država v Adriatik in Balkan regiji.«


Mateja Rajter, arhitektka programske opreme, mentorica na FinTech Hackathonu:

»Lansko leto sem sodelovala na prvem FinTech Hackathonu kot tekmovalka. Sam maraton programiranja je bil zelo adrenalinski, saj je razvoj rešitev v finančni industriji med tehnološko bolj zahtevnimi. Z ekipo smo pred tem v prostem času razvijali koncept ideje, katerega smo v 24 urah na samem dogodku potem tudi razvili. Letos sodelujem kot mentorica za Banking API. Opažam, da je veliko zanimanja pri udeležencih, saj me od najave dogodka vsak dan kateri od sodelavcev, prijateljev, znancev povpraša po FinTech Hackathonu. Vse zainteresirane vabim, da se čim prej prijavijo.«

ABC Pospeševalnik, d.o.o. (Innovation partner)

Urška Jež, izvršna direktorica:

»V ABC pospeševalniku smo septembra premierno predstavili nov sistem za pospeševanje razvoja inovativnih idej in njihovo uspešno uresničevanje na trgu. Z novim podjetniškim programom, imenovanim ABC program za korporacije, lahko sedaj tudi večja podjetja uspešno in predvsem hitro razvijejo nove ideje, ki se redno pojavljajo v kot tudi izven samega podjetja. Tako prilagojen pristop spodbuja podjetja, da v svojo poslovno kulturo vnesejo več startup razmišljanja. Na ta način odkrivajo inovativni potencial svojih zaposlenih, kar pa vodi do razvoja novih produktov in širitev v nove panoge, dolgoročno pa ustvarja tudi prihranke. Za več informacij o nas in našem novem programu ste vabljeni na našo prenovljeno spletno stran: www.abc-accelerator.com. O uspešnosti takšnega pristopa kaže zanimanje korporacij iz različnih industrij.


Kot središče inoviranja v finančni industriji lahko izpostavimo Adriatic FinTech Hackathon, hkrati pa v skladu z idejo našega programa nudi okolje za nadaljevanje inoviranja tudi po zaključku samega hackathona. Sodobna podjetja, tako imenovana mlada zagonska podjetja oziroma »startup podjetja« najboljše opišemo z besedami vizija, ustvarjalno mišljenje in drzna strategija. Ravno »startupi« so tisti, ki z izjemno hitrostjo spreminjajo gospodarstvo, saj v nasprotju s korporacijami, ki vlagajo v že izdelane rešitve in produkte, »startupi« investirajo investirajo v ljudi in njihove ideje.«

Hack partnerji: SKB, Nova KBM, Halcom Plačila, Bitstamp, MicroBlink, Atlantic Grupa

Francois Turcot, glavni izvršni direktor SKB, d.d. (Hack partner)

»V banki SKB, ki je del Skupine Société Générale, ene največjih bančnih skupin v evrskem območju, pri svojem poslovanju v karseda največji možni meri sledimo napredku in uvajamo inovacije, ki jih prinaša hiter tehnološki razvoj. Pri uvajanju inovativnih informacijsko tehnoloških novosti sledimo strategiji matične skupine in izvajamo številne projekte za izboljšanje delovnih procesov v naši banki. Inovativnost je celo ena od najpomembnejših vrednot SKB in Skupine Société Générale, kateri sledimo zaposleni. Poleg nje nas pri delu vodijo tudi timski duh, odgovornost in pripadnost. V SKB smo prepoznali projekt Adriatic FinTech Hackathon kot odlično priložnost, da se omogočijo mladim inovatorjem okoliščine za nova odkritja in razvoj na področju Robo Advisinga, zato smo se odločili projekt podpreti.«


Robert Senica, predsednik uprave Nova KBM, d.d. (Hack partner)

»V Novi KBM spremljamo in pogosto tudi soustvarjamo trende pri razvoju najsodobnejših tehnologij ter bančnih in plačilnih storitev, tudi s povezovanjem in sodelovanjem s start-up okoljem, kjer lahko glede na trende skupaj dosegamo razvojne sinergije. Hkrati na ta način ostajamo med vodilnimi v finančni panogi pri postavljanju trendov na področju uporabe sodobnih tehnologij. Digitalizacija je tudi ena od naših strateških usmeritev, ki jo premišljeno umeščamo v naše poslovanje in razvoj produktov. Letos spomladi smo tudi sami prvič organizirali lastni hackathon, ki nam je ponudil mnogo novih idej. Zato smo se odločili tudi za sodelovanje pri Adriatic FinTech Hackathonu, kot platformi za razvoj novih idej. Ker se zavedamo potenciala tovrstnega klitja novih idej verjamemo, je v takem partnerstvu tudi priložnost za iskanje sinergij.«


Nejc Kodrič, solastnik Bitstampa in glavni izvršni direktor, član žirije FinTech Hackathon 2015, (Hack partner):

»FinTech Hackathon je združil veliko nadobudnih razvojnih inženirjev, ki so s svojimi rešitvami presenetili žirijo. Organizator je odlično pokril vsako podrobnost dogodka. Vesel sem, da sem lahko sodeloval pri prvem FinTech Hackathonu v Ljubljani in zagotovo bomo sodelovali tudi na vseh bodočih.«

Enzo Smrekar, generalni direktor SPP namazi v Atlantic Grupi. (Hack partner)

»V Atlantic Grupi verjamemo v potencial odprtega inoviranja in ga podpiramo – tako na poslovnem, kot na tehnološkem področju. Uporabljamo ga znotraj vseh naših strateških poslovnih programov, tudi v SPP Delikatesni namazi. Z navdušenjem smo se pridružili Halcom FinTech hackatonu, ker smo na FinTech področju prepoznali poslovni potencial za nas in našo blagovno znamko Montana, ter sodelujočim zastavili “challenge”, kako na najkrajši in najbolj enostaven način omogočiti partnerjem in končnim potrošnikom, da naše izdelke naročijo in plačajo preko mobilnika oz. kar preko chata«

Simon Steinman, vodja plačilnih storitev, Halcom Plačila, d.o.o. (Hack partner)

»Mobilno plačevanje s Hal mBills in ideja FinTech Hackathona si delita popolnoma enak DNK, zato je bila tudi letos odločitev, da sodelujemo na dogodku, enostavna. Kot startup želimo ohraniti tesen stik s FinTech skupnostjo v regiji ter v njej še naprej sodelovati. Dodana vrednost platforme Hal mBills je, da že danes podjetjem ponujamo rešitve za nove poslovne modele in prodajne poti, kot je npr. “Starbucks order-ahead” doživetje, ki za podjetja seveda pomeni nove prihodke. Digitalizacija je danes prisotna na vsakem koraku, z mlajšimi generacijami pa potrebe po tovrstnih izkušnjah še rastejo. Letošnji Hack bo zelo zanimiv, saj povezujemo fizični in virtualni svet. IoT prototipe rešitve, ki bi jih želeli videti razvite letos so npr. kako bi lahko v lokalu na podlagi količine pijače v kozarcu lahko avtomatično naročil novo pijačo, kako bi avtomatično naročal hrano domov neposredno iz domačega hladilnika, mikroplačila, ipd.«

Izet Ždralović, soustanovitelj in SMD, MicroBlink, Ltd. (Hack partner)

»MicroBlink je FinTech podjetje s sedežem v Zagrebu in podružnico v Londonu. Za milijone uporabnikov po celem svetu razvijamo inovativne rešitve, ki povezujejo tehnologije na področju računalniškega prepoznavanja s plačilnimi sistemi. Zaradi trendov in dinamike v FinTech industriji smo Adriatic FinTech Hackathon prepoznali kot priložnost za ustvarjanje novih prebojnih inovacij širše v regiji in vzpostavitev FinTech skupnosti.

Podpiramo 2. Adriatic FinTech Hackathon kot partner in Hack provider prispevamo našo OCR tehnologijo za razvoj prototipov, ki bod imeli širšo uporabno vrednost.«

Tech partnerji: Microsoft, MakerLab

Martin Pregl, Vodja tehnološkega marketinga Microsoft Slovenija (Tech partner)

» V Microsoftu zelo spodbujamo aktivnosti, kjer se rojevajo nove rešitve in izdelki za prihodnost. Ravno zato se bomo kot tehnološki partner fokusirali na pametne virtualne asistente oziroma bote, ki postajajo nepogrešljiv del komuniciranja z uporabniki. Naši mentorji bodo tako udeležencem pomagali spoznati in vključiti v projekte Microsoft Bot Framework in Cognitive Services, ki so ključni del strategije »Conversation as a Service«.«

Mag. Luka Mali, strokovni vodja MakerLaba Ljubljana (Tech partner)

» V MakerLabu na Fakulteti za Elektrotehniko v Ljubljani že drugo leto od ustanovitve ustvarjalcem, študentom in raziskovalcem omogočamo dostop do opreme in znanja s področja informacijskih in komunikacijskih tehnologij ter tehnologij Interneta stvari. Brezplačne delavnice, ki jih izvajamo v MakerLabu, omogočajo ustvarjalcem pridobiti dodatna znanja s področja inovativnih tehnologij, zaledje ostalih fakultetnih laboratorijev, mentorjev in povezav s podjetji, pa ponuja obiskovalcem odlično ustvarjalno izhodišče. Sodelovanje pri izvedbi letošnjega Halcom FinTech Hackathona nas izredno veseli, saj je cilj vseh nas prenesti znanje o sodobnih tehnologijah na mlade in jih spodbuditi k ustvarjanju, inoviranju in ustanavljanju startup podjetij.«

Udeleženci FinTech Hackathona 2015:

Sanja Vukićević, tekmovalka iz Beograda FinTech Hackathona 2015, tim Beograd Dream Team:

“Logika, ki jo uporabljamo v algoritmih, mi je bila najbolj zanimiva, zato sem se odločila za študij programerstva, s katerim se še danes ukvarjam. Hackathona sem se udeležila, ker na ta način dodatno razvijam svoja znanja, spoznam nove uspešne razvojne inženirje, s katerimi se lahko primerjam in vidim nove trike. Hkrati pa je 24 ur ravno dovolj časa, da razvijem kakšno dobro idejo.”

Filip Kralj, član zmagovalne ekipe FinTech Hackathona 2015:

»Halcomov FinTech Hackathon je bil prvi te vrste v regiji in kot tak prvi ponudil izzive finančno-tehnološke narave. Tovrstni izzivi so po mojem mnenju precej bolj zahtevni, kot izzivi, ki jih srečujemo v drugih panogah, zato je za dobro idejo potrebno še več iznajdljivosti in domišljije. Za vsakega, ki je tekmovalen in rad išče rešitve težkih problemov, je udeležba na letošnjem FinTech Hackatonu obvezna!«


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem HALCOM d.d.
Za več informacij so vam na voljo pri HALCOM d.d.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem HALCOM d.d.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ARES RAČUNALNIŠTVO d.o.o.

Tržaška cesta 330, 1000 Ljubljana, Tel: 01 256 21 50
Ares računalninštvo d.o.o. vam po nakupu nudi brezplačno tehnično pomoč, izvaja pa tudi kompletne instalacije in servis računalniške opreme. Več

LabelProfi d.o.o. – digitalna produkcija etiket in fleksibilne embalaže

Ozare 18a, 2380 Slovenj Gradec, Tel: 080 10 12
Podjetje LabelProfi d.o.o. je svojo poslovno pot začelo leta 1994 kot majhen studio za grafično oblikovanje in pripravo za tisk. V podjetju od same ustanovitve stremijo k uporabi ... Več

ARTIO PRINT & DESIGN

Cerkvenjak 13, 2236 Cerkvenjak, Tel: 031 538 000
Storitve tiska po meri sodobnega naročnika Pomislite na naslednje: iščete ponudnika za tisk letakov, brošur ali vizitk, storitev, ki jo v visoko konkurenčnem okolju potrebujemo ... Več
Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več