Microsoft in Huawei v skupnem boju z administracijo
Kitajski državni protimonopolni organ preiskuje Microsoft, Huaweiju pa je bil v Združenih državah Amerike onemogočen dostop na trg telekomunikacijske opreme, ker bi lahko predstavljal grožnjo za kibernetsko vohunjenje.
Kljub temu, da gre le za administrativne ovire, to ni dobro za posel. Huawei in Microsoft sta zato združila moči v želji, da razjasnita težave, ki jih predstavlja kibernetski kriminal. Namesto ocen in merjenj sta se usmerila v diskusijo o varnostnih tveganjih v razvoju, proizvodnji, distribuciji in vodenju distribucijske verige. Vse to pa je del širše iniciative, da se fokus premakne na debato o globalni kibernetski varnosti.
Kljub temu, da želita družbi ločiti kibernetsko varnost od nacionalnosti, tako ZDA kot Kitajska izpostavljata, da je kibernetsko vohunjenje resna grožnja. Odkar je Edward Snowden leta 2013 razkril, da Washington uporablja ameriško tehnološko opremo za vohunjenje, Kitajska pospešeno zmanjšuje odvisnost od njihove tehnologije. Ameriška trgovinska združenja trdijo, da Peking kibernetsko varnost uporablja kot izgovor za favoriziranje domačih podjetij.
Tudi ameriška oblast je igrala na karto kibernetske varnosti. Leta 2012 je bilo v kongresnem poročilu zapisano, da se Huaweijeva tehnologija lahko uporablja s strani Kitajske za vohunjenje nad Američani. Huawei je obtožbe takoj zanikal.
Huawei si kot eden največjih proizvajalcev telekomunikacijske opreme in pametnih telefonov že nekaj let prizadeva izpostaviti njegovo vlogo v tehnološki industriji na področju izboljšav varnosti brezžičnih omrežij in drugih produktov.
Spremembe so na vidiku, saj je v začetku tega leta kitajski državni komite Microsoftu, Intelu, Ciscotu in IBM-u omogočil, da so del kreiranja kibernetskih standardov in ne zgolj daljni opazovalci.
Prijavi napako v članku