Kvantni računalniki le še vprašanje časa?
Raziskovalni ekipi podjetja IBM je uspel odločen korak naprej na poti priprave prvega komercialnega kvantnega računalnika. Ti so namreč dosegli občutno zmanjšanje števila napak v preračunavanju podatkov. Poleg tega so se inženirji podjetja IBM odločili, da uporabijo kubitne superprevodnike (kvantni sistem z dvema stanjema in najmanjšo enoto kvantne informacije), ki se jih lahko izdela kar z obstoječimi stroji za proizvodnjo silicijevih polprevodniških elementov.
Raziskovalci podjetja IBM so kot prvi preizkusili delovanje tridimenzionalnega kubitnega superprevodnika, ki so ga razvili znanstveniki z univerze Yale. Ti so s tem dosegli, da je kubit obdržal kvantno stanje za kar 100 mikrosekund. To je namreč že dovolj, da se zagotovili samodejno odpravljanje napak. Raziskovalci podjetja IBM so ob tem predstavili še klasičen dvodimenzionalni kubit. Ta je izvajal logične operacije z dvema kubita, ki so osnova za pripravo kvantnih računalnikov visokih zmogljivosti. Tu so inženirji podjetja IBM dosegli 95-odstotno uspešnost, kar je odlična osnova za bodoči razvoj večkubitnih računalniških sistemov.
Kvanti računalnik bo dejansko revolucioniral način preračunavanja podatkov. Pri kvantnem računalništvu namreč za to, da namesto bitov, ki so v danem trenutku lahko le v stanju 1 ali 0, računalnik uporablja kubite. Ti so lahko v več stanjih, oziroma lahko sočasno predstavljajo več vrednosti. To znatno poveča količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani, in hitrost preračunavanja. To kvantni računalniki izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpra vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov, o kakršnem lahko danes le sanjamo.
Prijavi napako v članku