Konec z lažmi na svetovnem spletu
Ne glede na to, kakšno storitev uporabljamo na svetovnem spletu, se moramo predhodno strinjati z njihovimi pogoji uporabe. Ker te pišejo pravniki, so navadnim smrtnikom skorajda nerazumljivi. Poleg tega so pogoji uporabe pogosto dolgi več strani in uporabniki odnehajo z branjem že po nekaj minutah. Klub temu na koncu skorajda vsi sprejmejo pogoje uporabe. Če želijo storitev uporabljati, se pač morajo strinjati z njimi.
Ker skoraj nihče ne prebere pogojev uporabe spletnih storitev, velja stavek »I agree to the terms of service« oziroma »Strinjam se s pogoji storitve« za največjo laž na svetovnem spletu. Uporabniki se namreč zavežejo k spoštovanju pravil, ki jih predhodno sploh niso prebrali. To ponudniki spletnih storitev seveda izkoriščajo kot za stavo. Večkrat se je namreč že pokazalo, da so ti vanj vključili pogoje, s katerimi se večina uporabnikov, če bi za njih vedela, v nobenem primeru ne bi strinjala.
Da bi bili uporabniki bolje seznanjeni z njihovimi pravicami, so zanesenjaki postavili spletni portal »Terms of Service; Didn’t Read«. Člani portala prebirajo pogoje uporabe spletnih storitev ter ugotavljajo potencialne pasti, kar bi sicer morali početi uporabniki sami. Nato ti iz kilometrskih pogojev uporabe naredijo skrajšan povzetek in mu dodelijo oceno, ki označuje škodljivost določil v pogojih, na katere morajo uporabniki pristati.
Na spletnem portalu »Terms of Service; Didn’t Read« trenutno najslabše »kotira« spletna storitev Twitpic. Ta od uporabnikov namreč zahteva, da se odpovedo vsem materialnim pravicam nad njihovimi fotografijami. Zanesenjaki bodo kmalu vzeli pod drobnogled še priljubljene spletne storitve podjetij, kot so Twitter, Facebook in Google. Zanimivo bo videti, kakšne pasti so nam ti pripravili, za katere sploh še ne vemo.
Prijavi napako v članku