Koliko je vredno jedro odprtokodnega operacijskega sistema Linux?
Pred dobrimi osemnajstimi leti je računalničar Linus Torvalds v novičarski skupini USENET objavil tekstovno sporočilo, v katerem je zatrjeval, da razvija prvi odprtokodni in brezplačni operacijski sistem. Čeprav je takrat šlo le za ljubiteljski projekt, ki naj bi podpiral zgolj računalniške sisteme AT, je že septembra leta 1991 izšla prva različica operacijskega sistema Linux (inačica 0.01).
Kljub temu, da danes distribucije Linuxa še vedno močno zaostajajo za Microsoftovimi operacijskimi sistemi Windows (vsaj kar se tiče števila uporabnikov), je njihovo jedro vredno veliko več, kot si lahko predstavljamo. Raziskovalci španske univerze iz Ovieda so v obsežni raziskavi namreč ugotovili, da naj bi bilo jedro vredno nekaj več kot milijardo ameriških dolarjev oziroma 730 milijonov evrov. Španski raziskovalci ocenjujejo, da bi bilo za ponovno pripravo jedra odprtokodnega in brezplačnega operacijskega sistema potrebnih kar 985 programerjev in 14 let trdega dela.
Za oceno vrednosti jedra Linuxa so raziskovalci uporabili algoritem COCOMO 81, ki se tudi sicer uporablja za ekonomsko vrednotenje razvoja programske opreme. Vlaganje v pripravo jedra Linuxa se je ne glede na ekonomsko računico zagotovo splačala, saj odprtokodne in brezplačne operacijske sisteme danes najdemo na strežnikih, namenskih napravah, prenosnih in osebnih računalnikih, žepnih računalnikih, pametnih mobilnih telefonih in celo superračunalnikih.
Prijavi napako v članku