Računalništvo, telefonija
11.12.2024 12:56
Posodobljeno 4 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kakšen operacijski sistem za kakšnega uporabnika?

Miha Vake je v svetu računalništva že več kot 20 let in je na svoji delovni mizi obrnil več 1000 računalnikov z različnimi operacijskimi sistemi. Kakšen je torej pravi za koga? Kaj svetuje računlaniški mojster s Štajerskega konca? Zakaj ne BREZ OS?

Med najbolj uporabljanimi operacijskimi sistemi za osebne računalnike so:

Microsoft Windows – Najbolj razširjen operacijski sistem, ki ga uporablja veliko število uporabnikov po vsem svetu in konkretno vodi po odstotku uporabnikov. Verjetno je nabjolj priljubljen zaradi širokega nabora programov in iger ter dejstva da je bil prvi pri nas in je skozi več različnih nadgradenj vsako leto postal boljši in uporabnikom bolj prijazen. Spomnimo se še časov izjemno priljubljenega Microsoft Windows XP in časov malo manj priljubljenega SO Microsoft VISTA. Danes pa smo v časih, ko večina uporablja Microsoft Windows 10 ali 11. NAvdušenci pa že razmišljajo in povprašujejo po Microsoft Windows 12.

macOS – Operacijski sistem, ki ga razvija podjetje Apple za svoje računalnike Mac je najbolj uporabno v Ameriškem koncu v Evropi malo manj. MacOS je priljubljen tudi med oblikovalci in designerji ter petičnimi uporabniki, ki jim za ceno računalnika ni mar. A ste vedeli, da je Mac OS nastal na osnovi Linux OS. Prepreka večje priljubljenosti macOS je verjetno dejstvo, da se omenjen operacijski sistem uporablja samo na Apple napravah, medtem ko je Microsoft svoj OS ponudil vsem večjim proizvajalcem kot so HP, DELL, ACER, MSI, GIGABYTE, ASUS, LENOVO in drugi.

Linux – Odprtokodni operacijski sistem, ki ga uporablja različne distribucije (npr. Ubuntu, Fedora, Debian) je najbolj primeren za prave računalniške specialiste, saj se lahko jedro in funkcije prilagajajo. Za klasičnega uporabnika pa je manj prijazen, saj je delo z njim bolj zahtevno. Programska knjižica in nabor iger za ta operacijski sistem pa so skromne. V začetku Ukrajinsko Ruskega konflikta so se Ameriške oblačne storitve Microsoft za sovražne Ruse ugasnile in uporaba Linux OS s strani njihove vojske se je izkazala za taktično korektno odoločitev. A pozor! Linux za vojsko je OK, saj so tam zaposleni strokovni in računalniško močno podkovani kadri. ZA civiliste in občasne uporabnike, pa so vsi trije ostali veliko bolj primerni.

Chrome OS – Operacijski sistem, ki ga razvija Google in je optimiziran za uporabo s spletnimi aplikacijami na Chromebookih bo všeč predvsem mladim, saj preko spleta deluje z navezo Android povezljivosti, kar pomeni, da se lahko na Chromebook prenosnikih in računalnikih srfa po spletu s pomočjo Google okolja, programski svet in svet iger pa je podprt z Android ekosistemom, ki je zaradi vsesplošne rabe telefonov ogromen.

Ti operacijski sistemi pokrivajo širok spekter potreb in preferenc uporabnikov in vsak uporabnik bo med enem izmed njih našel pravo izbiro za sebe.

Zakaj je Microsoft Windows 11 bolj priljubljen med uporabniki kot Linux OS?

Užitnost in enostavna uporaba: Windows ima dolgo tradicijo in je bil zasnovan za široko publiko. Njegov uporabniški vmesnik je intuitiven, kar uporabnikom olajša učenje in delo.

Podpora za aplikacije: Večina komercialnih programski oprem in iger je zasnovana za Windows. Podjetja in uporabniki pogosto potrebujejo te aplikacije, kar Windows postavlja pred Linux.

Širša podpora strojne opreme: Windows običajno nudi boljšo združljivost s široko paleto strojne opreme, kar pomeni, da uporabniki lažje najdejo gonilnike in podpore za svoje naprave.

Trženje in blagovna znamka: Microsoft ima močno prisotnost na trgu in izvrstno prepoznavnost blagovne znamke, kar prispeva k njegovi priljubljenosti.

Uporabniške navade: Mnogi uporabniki so navajeni na Windows od mladosti, kar vpliva na to, da ostanejo zanj tudi v odrasli dobi.

Medtem ko Linux ponuja prednosti, kot so odprtokodnost, prilagodljivost in varnost, se številni uporabniki odločijo za Windows, ker ustreza njihovim potrebam v prizadevanju za preprosto in učinkovito izkušnjo.

Zakaj je nakup prenosnika brez operacijskega sistema na koncu dražja odločitev?

Nakup prenosnika brez operacijskega sistema se lahko na koncu izkaže za dražjo odločitev iz več razlogov:

Stroški nakupa operacijskega sistema: Če želite na prenosnik namestiti operacijski sistem, boste morali kupiti licenco (npr. Windows). Ta strošek je dodaten k ceni prenosnika.

Čas in trud za namestitev: Namestitev operacijskega sistema in nastavitev programske opreme lahko zahteva znatno količino časa, še posebej, če niste izkušeni. To je lahko tudi povezano z dodatnimi stroški, če se odločite za pomoč strokovnjakov.

Združljivost s programsko opremo: Pri nakupu prenosnika brez operacijskega sistema morate upoštevati, ali bo izbrani operacijski sistem združljiv z aplikacijami, ki jih nameravate uporabljati. Včasih vas lahko nezdružljivost stane dodatnih dni dela ali dodatnih nakupov.

Podpora in posodobitve: Prenosniki kupljeni brez operacijskega sistema morda ne bodo imeli dodatne podpore, ki jo ponuja proizvajalec za naprave z vnaprej nameščenim operacijskim sistemom. To lahko pomeni dodatne stroške za vzdrževanje in odpravljanje težav.

Dodatni stroški za strojno opremo: Nekateri prenosniki brez operacijskega sistema morda ne vključujejo optimalnih nastavitev in gonilnikov, kar lahko vodi do dodatnih stroškov za izboljšave ali prilagoditve.

Zaradi teh dejavnikov se lahko nakup prenosnika brez operacijskega sistema na koncu izkaže za dražjo in bolj zapleteno odločitev, kot se morda sprva zdi.


Prijavi napako v članku

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si
Za več informacij so vam na voljo pri GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem GERI COMPUTER d.o.o., Notesniki.si? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

GROWTHCOM d.o.o.

PE Ljubljana, Šmartinska cesta 152, 1000 Ljubljana, Tel: 051 313 192
Growthcom - vaš specialist za digitalni marketing Svoje 10-letne izkušnje s področja prodaje in digitalnega marketinga je z nami delil direktor podjetja, David Fabjan. V Growthcomu ... Več
Zlati partner

GENIS d.o.o.

Likozarjeva 1a, 4000 Kranj, Tel: 04 251 93 00
Podjetje Genis je eden vodilni slovenskih proizvajalcev informacijskih rešitev za poenostavitev in digitalizacijo delovnih postopkov v srednjih in velikih podjetjih. Njegove ... Več

MA-KO d.o.o.

Tovarniška cesta 2b, 5270 Ajdovščina, Tel: 05 368 11 10
Se sprašujete, kako najti najboljšega ponudnika računalniških sistemov in storitev? Kriteriji dolgoletne izkušnje, kakovostne storitve in zadovoljstvo strank takoj obrodijo ... Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več