18.08.2016 18:27
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako stojijo računalničarji?

..Karkoli je pač že kot (spletna) storitev trend, ki se ga še ne bomo tako zelo kmalu otepli. Četudi so obstoječim modelom divjega startup podjetništva, ki večinoma le zapravlja denar investitorjev, dnevi šteti, nič ne kaže na to, da bo računalniška oz. IKT panoga utrpela dovolj velik udarec, da se poklic programerja, oblikovalca in drugih, bolj finih nazivov, še ne poslavlja. Kakšen je trend najbolj iskanih in najbolj plačanih poklicev, kako priti do njih in kaj čaka računalničarje zelo kmalu?..
Kako stojijo računalničarji?
Kako stojijo računalničarji?

Na lestvici desetih najbolj plačanih poklicev na svetu so kar trije s področja IKT panoge. Programer, analitik računalniških sistemov in podatkovni znanstvenik so med najbolj zaželenimi in tudi najbolj plačanimi poklici. Podatkovni znanstvenik je najbolj zaželen in tudi najbolj plačan poklic, kjer pa ne gre za strogo programerski poklic, ampak bolj za sposobnost uporabe IKT in učinkovite interpretacije pridobljenih rezultatov, ki lahko posledično pripomorejo k boljšim prodajnim rezultatom podjetja.

Obstoječe stanje

Stanje na trgu kaže, da so računalniški poklici še vedno zelo aktualni. Na portalu mojedelo.com je od 1152 razpisanih delovnih mest 81 tistih, ki iščejo kader s področja računalništva (v času pisanja članka), kar znaša spoštljivih 7 %. Kadri s področja IKT še vedno zasedajo najvišja mesta glede na plačno lestvico, vzrok za to pa je seveda tehnološki napredek. Veliko storitev, ki se jih je včasih opravljalo ročno, je danes avtomatiziranih s pomočjo on-line sistemov, za katere skrbijo usposobljeni informatiki. Na lestvici najbolj iskanih poklicev ta hip lahko najdemo:

  • diplomirane medicinske sestre,
  • razvijalce programske opreme,
  • oglaševalce,
  • tržnike,
  • zdravstvene delavce,
  • sistemske in omrežne vzdrževalce,
  • strojne inženirje,
  • analitike računalniških sistemov,
  • spletne razvijalce in
  • finančne managerje.

Med najbolj zaželenimi poklici (s strani delodajalcev) so torej štirje poklici iz informacijske stroke. Glede na trg dela v Sloveniji so še vedno najbolj iskani poklici, kot so npr. varilec, avtoprevoznik, orodjar, zidar, itd. Skratka poklici, ki zahtevajo določene obrtne spretnosti.

Koliko Slovencev se izobražuje po končanem študiju?

Po uradni evropski statistiki se Slovenija na področju vseživljenjskega učenja uvršča na solidno 9 mesto. Statistika primerja obdobje med letoma 2010 in 2015, ki kažeta na upad izobraževanja med prebivalstvom, in sicer iz 16,4 % (2010) na 11.9 % (2015). Tu govorimo o vseživljenjskem učenju, to je prostovoljno učenje in samomotivirana dejavnost učenja posameznika iz osebnih ali poklicnih razlogov, učenje in izobraževanje s pomočjo formalnih ali neformalnih poti do pridobitve znanja. Skupina prebivalstva, ki je zajeta v tej študiji, so odrasli med 25. in 64. letom starosti, ki svoj čas posvečajo dodatnemu izobraževanju. Kljub solidnem 9. mestu na evropski lestvici smo še vedno v zaostanku v primerjavi z bolj razvitimi državami, kot so Švedska, Finska, Norveška, Islandija, Švica, Danska, Nizozemska in Velika Britanija. Kaj to pomeni v praksi? Čedalje več poklicev zahteva, da poleg opravljanja osnovnih delovnih nalog znamo narediti še kaj drugega. Osnovno poznavanje programiranja je že pogost pojav, ki je zahtevan za marsikatero delovno mesto. Razlog gre iskati v čedalje večji komunikaciji podjetij s potencialnimi strankami preko interneta in pripadajočih aplikacij. Različna osnovna znanja si lahko po končanem študiju pridobimo s pomočjo izobraževanj, ki jih za nas pripravljajo različni zavodi in zasebna podjetja. V našem prispevku se bomo osredotočili predvsem na izobraževanja, povezana z IKT.

Izobraževanja na slovenskem trgu

Na slovenskem trgu lahko zasledimo precej široko ponudbo različnih izobraževanj. Kader strokovnjakov, ki lahko prenesejo znanje na mlajše generacije, je dovolj obsežen, da lahko zapolnijo vrzel, ki nastaja že nekaj let.

Statistika kaže, da se vsako leto luknja med povpraševanjem in ponudbo na področju IKT poveča za 3 %. To pomeni, da bo po ocenah do leta 2020 v Evropi primanjkovalo 800.000 informacijsko pismenih posameznikov. Tu ne govorimo o programerskih strokovnjakih, ampak so zajeti tudi posamezniki, ki ne premorejo osnovnega informacijskega znanja, ki je potrebno za opravljanje nekoč bolj ročnih dejavnosti. Na trgu imamo kar nekaj kvalitetnih ponudnikov, ki strankam nudijo izobraževanja, kot so:

  • področje obvladovanja osnovnih pisarniških orodij (Microsoft Office),
  • izdelovanje spletnih strani,
  • Java Script,
  • SQL,
  • informacijska varnost,
  • programi za oblikovanje,
  • razvoj Android in iOS programskih aplikacij,
  • izdelovanje spletnih aplikacij itd.

Se to da v Sloveniji?

Seveda se tudi v Sloveniji da uspeti in razviti določen produkt, ki je lahko privlačen za različne investitorje oziroma občinstvo. Baza znanja je zadostna, potreba na trgu velika, sposobnega kadra je prav tako dovolj, razvija pa se tudi novi. Morda niste tip človeka s podjetniško žilico? Nič ne de, slika zaposlitvenih možnosti v Sloveniji je svetla za tiste, ki obvladujejo področje IKT.

Zakaj toliko tehnoloških Startupov propade?

Startupi navadno zbirajo sredstva preko platform za množično financiranje. Ko ta sredstva zberejo ali ne, nastopi postopek njihovega črpanja. Pogosto se zgodi, da pri relativno dobrih tehnoloških rešitvah pozabijo na zelo pomemben del – trženje. Brez uspešne prodaje ni pričakujočega prihodka in navadno sledi negativno stanje na transakcijskem računu. Neka rešitev ni le plod programske kode, ampak tudi načrtovanja uporabniške izkušnje. Določena rešitev uporabnikom ne bo prirasla k srcu, če bo zakomplicirana za uporabo, nepraktična ali pa bo njena uporaba zahtevala vrsto podrejenih procesov, ki bodo potrebni za začetek uporabe rešitve.

Kaj podjetja potrebujejo?

Podjetja ne potrebuje le prenove ali nove spletne strani. Potrebujejo stran, ki bo prodajala produkte. Ne potrebujejo le nove aplikacije, ki bo prinesla svež veter, ampak potrebujejo npr. aplikacijo, ki bo uporabnikom prirasla k srcu in jo bodo z veseljem uporabljali, s tem pa bo podjetje ustvarjalo potrebni promet. Potrebujejo efektiven produkt oziroma storitev. Če še malo bolj posplošimo, lahko rečemo, da potrebujejo nekoga, ki bo za njih rešil določen problem, kakršenkoli že je. Nimate znanja za to? Udeležite se primernih izobraževanj. V Sloveniji jih je dovolj, da prebijete led, morebitne večje apetite po znanju pa morda nadgradite tudi v tujini.

Kaj privablja investitorje

Slovenija že nekaj časa ne privablja večjih investitorjev. To sicer zaskrbljujoče dejstvo pa ne pomeni, da v slovenskem prostoru ni mogoče pridobiti sredstev različnih investitorjev. Slovenija je sicer davčno neprivlačna država in večjega zanimanja investitorjev nima, pa vendar to ne pomeni, da sredstev v Sloveniji ni mogoče dobiti. Z dobro idejo in dobrim produktom ali storitvijo lahko kljub nekoliko neprijaznemu poslovnemu okolju še vedno ustvarimo veliko. Dobre ideje ne pridejo same od sebe, saj so navadno pogojene z našim znanjem in domišljijo, kako bi lahko zadeve speljali. Do znanja lahko pride vsak, ki ima interes in v določenih primerih finančna sredstva za določeno izobraževanje. Ne pozabimo, da se ogromno stvari, od programiranja do oblikovanja in podobno, lahko naučimo na spletu.

Zakaj bo kader s področja IKT še dolgo med zaželenimi poklici?

Potreba po kadru s področja IKT bo do nadaljnjega ostala aktualna. Odstopanja se utegnejo pojaviti pri želenem dejanskem plačilu. S povečanjem potrebe na trgu dela se bo sčasoma povečala tudi ponudba. V nekaj letih bi v teoriji lahko pričakovali znižanje plače v omenjenem sektorju, ki trenutno znaša približna 1.400,00 € neto. Pa vendar se takšnega trenda ni potrebno bati, saj starejše prebivalstvo narašča, mlajše pa ob končanem šolanju na fakulteti (navadno) ni kompetentno za opravljanje poklicev na najbolj iskanih področjih IKT (z izjemo nekaterih tehničnih fakultet in posameznih samoukov).


Potrebe na trgu

Zaradi velikega povpraševanja po spletnih razvijalcih in oblikovalcih spletnih strani in storitev se je na tem področju pojavila nova oblika borbe za določena delovna mesta. Posamezniki se izobražujejo in pridobivajo nova znanja in so zaradi njih bolj konkurenčni na trgu dela. Pa vendar je pred izbiro dobro preveriti posameznika, npr. ali je sposoben rešiti določen problem in na kakšen način to stori. Tako boste najlažje izbrali pravega človeka za vas.

Trg dela se vseskozi spreminja. To leto je trend takšen, drugo leto bo verjetno drugačen. Pa vendar nekaj ostaja. In to je potreba po tehničnem kadru, ki bo znal upravljati s sodobnimi tehnološkimi procesi. Takemu kadru se ni treba bati, da ne bi dobili zaposlitve. Potrebna je le volja, ki vas bo pripeljala do cilja. In nekaj sreče seveda, saj najprestižnejših kadrov ne rabijo povsod, pa vendar se vedno najde prostor za najboljše. Če boste delali na sebi, vam bo uspelo.



Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več
Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več
Zlati partner

ELKOTEX d.o.o.

Magistrova ulica 1, 1000 Ljubljana, Tel: 01 583 79 10
Elkotex, d. o. o., je grosistično podjetje za nadaljnjo prodajo podjetjem, fizičnim in spletnim trgovinam ter trgovskim verigam. So distributer IT opreme in uporabne elektronike, ... Več
Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več