Kako priklicati globoko krepilno spanje
S staranjem žleza češarika, ki kalcificira, proizvaja vse manj melatonina, hormona spanja. Spanje postane plitko, pretrgano in nas ne krepi dovolj. Premalo pa ga imamo tudi, če imamo nočno delo in spimo podnevi. Takrat telo proizvaja le malo melatonina in spanje ni kakovostno. Pomagamo si lahko z melatoninom.
Ta hormon je leta 1958 odkril dr. Aaron Lerner s sodelavci. Za potrebe znanstvenih poskusov so ga sprva pridobivali iz češarike goveda, a se je kasneje izkazalo, da ga je možno enostavno in poceni sintetizirati. Desetletja testiranj so dokazala, da je uživanje takega melatonina varno – brez negativnih stranskih učinkov. V prodaji je kot prehransko dopolnilo predvsem za izboljšanje spanja. V Sloveniji je dovoljena prosta prodaja melatonina v dnevnih odmerkih do 0,44 mg, v mnogih deželah EU pa je dovoljena prodaja mnogo večjih odmerkov: v Italiji in na Hrvaškem do 1 mg, v Franciji do 2 mg. Nekaterim že odmerek 0,4 mg izboljša spanje. Po Evropski komisiji za varno prehrano (EFSA) miligramska tabletka melatonina pred spanjem učinkovito prikliče globok spanec. Pri boleznih, v času nosečnosti in dojenja, pri otrocih, pri ženskah, ki želijo zanositi, ali če menimo, da ga potrebujemo več kot 0,44 mg za priklic spanja, se posvetujmo z zdravnikom.
Dr. Russel Reiter, starosta raziskovalcev melatonina, priporoča uživanje čistega melatonina, saj razni zeliščni in drugi dodatki bolj povečujejo ceno kot pa njegovo učinkovitost.
Melatonin ni droga, kot so uspavalne tablete, ne povzroča odvisnosti, le telo pripravi, da se pogrezne v spanje (znižata se utrip srca in telesna temperatura, upočasni se možgansko valovanje …). Poleg tega ima melatonin sposobnost dekalcificirati češariko, ki tako sčasoma spet začne proizvajati dovolj melatonina.
Tu je primer: Mnogi starejši izboljšajo spanje z dodatkom melatonina že v nekaj dneh, a v nekaterih primerih je problem bolj trdovraten. Našega 86-letnega prijatelja je mučila nespečnost, poleg tega je vsako noč doživljal nočne more. Iz tujine (pred desetletji se ga v Sloveniji še ni dalo dobiti) smo mu priskrbeli nekaj škatlic melatonina. Začel ga je jemati po 3 mg pred spanjem. Po mesecu in pol rednega jemanja spanje še ni bilo boljše, a nam je navdušeno telefoniral, da ni več nočnih mor. Vztrajal je in po treh mesecih uživanja se je tudi spanje izboljšalo. V letih, ki so sledila, je melatonin jemal redno. Ob tem ni zaznal nobenih negativnih stranskih učinkov. Ker si melatonina v nekem obdobju ni mogel priskrbeti, ga tri mesece ni jemal. Ob tem ni čutil nobene abstinenčne krize. Še več, tudi brez dodatnega melatonina je bilo spanje dobro, nočne more pa se niso povrnile. Domnevamo, da je prehransko dopolnilo usposobilo češariko, da je spet začela proizvajati več melatonina.
Melatonin spodbuja tudi delovanje imunskega sistema. Leta 1994 so v laboratorijskem poskusu v Chicagu ugotovili, da se je obrambna moč fagocitov v raztopini s toliko melatonina, kot ga je v naši krvi pozno ponoči, povečala za 73%. (P.R.)
Avtor članka: Dr. Iztok Ostan
Prijavi napako v članku