Kako podaljšati življenjsko dobo baterije pametnega mobilnega telefona?
Uporabniki mobilnih naprav dobro vemo, da avtonomija delovanja postaja vse večja težava, saj zaradi neprestane uporabe le redkokdaj preseže en dan. Zaradi tega predvsem pametne mobilne telefone polnimo že na vsakem koraku, žal pa pri tem pogosto precej zmanjšamo življenjsko dobo baterije. Zaradi tega je bistvenega pomena, da storimo vse, kar je v naši moči, da podaljšamo njeno življenjsko dobo. V nadaljevanju si poglejmo nekaj praktičnih načinov, kaj lahko storimo, da nam bo baterija mobilnika služila dolgo časa.
1. Baterijo je treba uporabljati
Če razpolagate s pametnim mobilnim telefonom, ki omogoča zamenjavo baterije, in imate več kot eno baterijo, poskrbite, da bosta v uporabi obe. Najslabše za baterijo je namreč, ko ni v uporabi, saj neprestano izgublja kapaciteto shranjevanja električne energije.
2. Baterije ne izpostavljajte visokim temperaturam
Na kapaciteto baterije močno vpliva temperatura, zato poskrbite, da je ne izpostavljate virom toplote. Najbolj primerna temperatura za baterijo pametnega mobilnega telefona je med 20 in 25 stopinjami Celzija, saj pri višjih temperaturah pride do poškodb zaščitnih plasti znotraj baterije. Čeprav lahko baterijo poškodujemo tudi pri nizkih temperaturah, so višje zanjo precej bolj škodljive.
3. Baterija naj bo vedno napolnjena okoli 20 odstotkov
Če moramo baterijo iz mobilne naprave odstraniti iz takšnih ali drugačnih razlogov, prej poskrbimo, da bo napolnjena na okoli 20 odstotkov svoje kapacitete. Številne raziskave so namreč pokazale, da na ta način baterijo najmanj poškodujemo, ko ta ni v uporabi.
4. Hitro polnjenje, hitrejša obraba
Hitreje ko se polni baterija, krajša bo njena življenjska doba. Zaradi tega strokovnjaki priporočajo, da pametni mobilni telefon polnimo prek prenosnega računalnika. Poleg tega priporočajo, da med polnjenjem izklopimo vse funkcije mobilnika, ki jih ne potrebujemo, kot so brezžične povezave, navigacijski sistem, prevelika svetilnost zaslona in podobno. Najbolje pa bi bilo, da bi pametni mobilni telefon pred začetkom polnjenja povsem izključili.
Prijavi napako v članku