Kaj se dogaja v slovenski steklarski industriji?
CEDIT.SI ali CElovita DIgitalna Transformacija v Steklarski Industriji vodi Steklarna Hrastnik s pomočjo drugih specializiranih slovenskih podjetij. Za razumevanje podatkov, vpeljavo umetne inteligence in strojnega učenja so se združili s podjetjem Analitica d.o.o., o katerem smo pred kratkim že spregovorili.
Analitica je ime, ki ga lahko pogosto slišite, če ste vpeti v ključne gospodarske sektorje. Finančnim institucijam nudijo skladnost, prodajnim napredne prediktivne modele za prilagojeno prodajno izkušnjo, energetika in industrija pa jih največkrat potrebujeta za vpeljavo digitalnega dvojčka in digitalne transformacije.
Tokrat je bila njihova naloga soočiti se z nestrukturiranimi podatki za optimizacijo 3D načrtov predoblik premijskih oziroma dizajnerskih steklenic.
Zakaj nestrukturirani podatki povzročajo toliko preglavic?
Nestrukturirani podatki so vedno težje obvladljivi. Glavni izzivi pri obvladovanju nestrukturiranih podatkov izhajajo iz njihove heterogenosti in pomanjkanja standardizacije. Ti podatki se pojavljajo v neštetih oblikah in formatih, ki se jih ne da enostavno sortirati ali analizirati brez naprednih orodij, kot so algoritmi umetne inteligence in strojnega učenja.
V steklarski industriji so nestrukturirani podatki pogosto v obliki velikih količin nestandardiziranih in količinsko neopredeljenih informacij, kot so proizvodni zapiski, CAD modeli, ocene kakovosti, slike in posnetki napak ter podatki senzorjev. Te vrste podatkov zahtevajo kompleksno interpretacijo, ki je standardna orodja za analizo podatkov ne zmorejo neposredno obravnavati.
Kriteriji za validacijo podatkov so ključni za zagotavljanje, da so informacije, izpeljane iz nestrukturiranih podatkov, točne in zanesljive. To vključuje odstranjevanje ali obravnavanje neželenih elementov, kot so tujki, in razumevanje različnih rotacij ali orientacij, kar je še posebej pomembno pri slikovnih podatkih in 3D modelih.
Sistemi, kot je IBM watsonx, uporabljajo napredne tehnike strojnega učenja in umetne inteligence, da se spopadejo s temi izzivi.
IBM watsonx – podpora pri oblikovanju 3D predoblike dizajnerskih steklenic
Podjetje Analitica je za projekt CEDIT.SI izkoristilo platformo za umetno inteligenco IBM watsonx. Sestavljena je iz treh komponent, ki so jih prilagodili za naloge v steklarski industriji.
Watsonx.ai z razvojem modelov umetne inteligence omogoča analizo in optimizacijo dizajna predoblik, kar je ključnega pomena za učinkovitost proizvodnje končnega izdelka in izpolnjevanje zahtev naročnika. Steklarna od naročnika prejme dizajn končnega izdelka, sama pa mora določiti obliko vmesnega koraka proizvodnje, t.i. predobliko. Zmožnost IBM watsonx.ai, da izvaja modeliranje, pomaga pri določanju najbolj učinkovitih predoblik za proizvodnjo končnih izdelkov.
Watsonx.data igra ključno vlogo pri zagotavljanju kakovostnih podatkov iz različnih podatkovnih virov za proces modeliranja. Kakovostni vhodni podatki so bistveni za zagotavljanje kvalitete v celotnem procesu načrtovanja in izvajanja proizvodnje. Vsaka steklenica mora izpolnjevati visoke standarde, ki so potrebni za dizajnerske izdelke. Širša uporaba platforme IBM watsonx v proizvodnjah npr. omogoča zgodnje odkrivanje napak v (pol)izdelkih in nepravilnosti na proizvodnih linijah, kar pripomore k zmanjšanju izmeta in porabe energije ter s tem povečanju donosnosti. Možnost prediktivnega vzdrževanja je še dodaten pomemben element, ki omogoča proizvodnim podjetjem, da se izognejo nepričakovanim prekinitvam proizvodnje, zahvaljujoč naprednim analitičnim sposobnostim, ki napovedujejo potrebno vzdrževanje in popravila strojev.
Upoštevanje skladnosti in varnosti podatkov ter modelov je prav tako bistveno. Watsonx.governance zagotavlja, da so vsi zbrani in obdelani podatki sledljivi in v skladu z industrijskimi in regulativnimi standardi. To je še posebej pomembno v industriji z reguliranimi izdelki, za katere so standardi za varnost in kakovost izjemno visoki.
Z uporabo IBM watsonx lahko proizvodna in druga podjetja izboljšajo svojo proizvodnjo, logistiko, povečajo kvaliteto izdelkov in ostanejo konkurenčna na trgu.
Več o platformi IBM watsonx in kako jo lahko podjetje Analitica prilagodi za vaše potrebe na www.analitica.si in www.ibm.com/watsonx.
Projekt je sofinanciran s strani Evropske unije v okviru Načrta za okrevanje in odpornost – NextGenerationEU (več informacij na www.noo.gov.si in www.evropskasredstva.si)
Prijavi napako v članku