Kaj (NE) storiti, ko ostanete brez podatkov?
Vsak svoje podatke ceni na drugačen način, vsi pa se stopnje ranljivosti in odvisnosti zares zavedamo takrat, ko je prepozno. Reševanje podatkov je sicer dosegljiva izbira tudi pri nas, vsekakor pa pridejo prav tudi napotki, kako ravnati, ko ostanete brez podatkov.
Preverite 5 nasvetov, s pomočjo katerih boste bistveno povečali rešljivost svojih podatkov ter zmanjšali čas oziroma strošek posega:
- Če pade disk, ga ne zaganjajte: V primeru padca/udarca, diska ne priklapljajte oziroma zaganjajte, saj se lahko poškodba v tem primeru razširi do mere, da podatki niso več rešljivi.
- Disk klika? Ne odpirajte: Če slišimo klikanje v disku nikakor ne smemo le-tega odpirati oziroma dvigati pokrova diska in upati, da bomo napako odpravili z Youtube nasveti.
- Ne prepisujte poškodovanih diskov: V primeru, da je disk še vedno odziven, uporabniki ali serviserji pogosto uporabijo orodja za kopiranje (Ghost, Acronis, ipd.), ki pa ob napaki pogosto vztraja pri isti točki, kar lahko privede do hujše poškodbe površine oz. bralnih glav, če vztrajamo ure ali dneve brez vidnega napredka.
- Ne formatirajte diska: Če operacijski sistem ponudi format diska ali »system restore« (obnovitev), nikakor ne smemo klikniti YES, kajti s tem prepišemo del podatkov. Reševanje prepisanih podatkov pa ni možno oziroma je na voljo zgolj varnostnim službam.
- Ne menjujte elektronike: Če se disk ne odziva (okvara elektronike) preprosta menjava le-te ne zadošča.
Ti nasveti so torej le nasveti, česa NE smete storiti, v vsakem primeru pa priporočamo, sploh, če so vam podatki dragi, obisk strokovnjakov za reševanje podatkov.
Prijavi napako v članku