Računalništvo, telefonija
11.06.2017 19:30
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Je nevarno, da smo ljudje odvisni od računalnikov?

Je nevarno, da smo ljudje odvisni od računalnikov?
Je nevarno, da smo ljudje odvisni od računalnikov?

Prejšnji teden smo lahko na področju računalništva videli dve plati prihodnosti tehnologije. Na Kitajskem je Googlova DeepMind umetna inteligenca premagala svetovnega prvaka v eni najkompleksnejših iger na svetu, ki sliši na ime Go. Devetnajstletni Jie je opisal Googlovo umetno inteligenco kot popolno, brez napak in brez vsakršnih emocij. Jie je bil nad porazom tako razočaran, da je ob koncu igre zajokal.

Solze pa so tekle tudi na letališčih po Veliki Britaniji in drugod po svetu, kajti IT sistem letalske agencije British Airways je popolnoma odpovedal. Na tisoče potnikov je obtičalo na letališčih, prtljaga pa je bila razposlana na vse konce in kraje. Tako kot v prvem primeru, so tudi tukaj tekle solze zaradi računalnikov.

Tisto, kar je morda najbolj zaskrbljujoče je, da ljudje niso znali točno povedati kaj se dogaja v možganih računalnikov. V prvem primeru zakaj je računalnik tako dober, v drugem primeru pa zakaj je tako slab.

Računalniški program AlphaGo, ki je del tehnologije DeepMind, je skorajda v celoti “samouk”. Osnove igre Go je bil naučen, vse kar je temu sledilo je bilo stvar učenja z opazovanjem milijonov iger in igranja samega proti sebi. AlphaGo je s svojimi potezami popolnoma navdušil profesionalne igralce in celo ustvarjalce programa. Na drugi strani pa računalniki British Airways-a niso bili tako pametni. Pri podjetju zatrjujejo, da je glavni vir problemov bil v podatkovnem centro na letališču Heathrow v Londonu. Tukaj naj bi prišlo do izpada elektrike, ki je vplival na delovanje IT sistema.

Po pisanju portala “BBC Technology”, na letališču ne bi smelo priti do izpada IT sistema, kajti izpad elektrike ni dovoljšen razloga za kaj podobnega. Kljub temu je prišlo do verižne rakcije, ki je v celoti ohromila sistem. Posledice so bile enormne, saj je trajalo kar 48 ur preden je letalski prevoznik znova začel z normalnim obratovanjem. Skladovnice kompleksnih podatkov o potnikih, prtljagi in letih so bile zamrznjene. Velika korporacija kot je British Airways bi morala imeti nadomestni načrt in sistem, na katerega lahko podjetje preklopi v času krize, prav tako bi morali imeti nek načrt v sili, katerega bi morali poznati vsi zaposleni. Kot vse kaže British Airways ni bila pripravljena na nobenega od teh scenarijev. Sindikati za nastalo napako bremenijo minimizacijo stroškov in dejstvo, da je podjetje večino svojih IT projektov prepuščalo zunanjim izvajalcem v Indiji. Vodilni možje letalskega giganta zanikajo tovrstne obtožbe in trdijo, da vedo kaj je šlo narobe. Kljub temu do tega trenutka še niso utemeljili razloga, ki bi zadovoljil strokovnjake z IT področja.

Jasno je, da je vedno več področij vezanih na kompleksne računalniške sisteme, ki so pogosto locirani v podatkovnih centrih, katerih lastniki so giganit kot sta Amazon in Microsoft. Ti sistemi so postali nepogrešljivi del industrij kot so zdravstvo, turitzem, bančništvo in ravno ti sistemi pomagajo, da industrije širom sveta postajajo vse bolj učinkovite – včasih na način, da delo selijo v države kot je Indija, kjer so stroški neprimerno nižji. Računalniški sistemi ne malo krat poskrbijo, da so naša življenja boljša. Samo pomislimo, kako dolgo je včasih trajalo, da smo rezrervirali letalsko vozovnico ali se prijavili na želeno univerzo. Se še spomnite koliko papirologije je bilo v ozadju?

Po drugi strani pa komaj sedaj ugotavljamo, kako nemočni smo, ko iz neznanih razlogov nek računalnik ali sistem odpove. V Veliki Britanije se je recimo v zadnjem zloglasnem “kiber napadu” zgodilo to, da so zdravniki, zaradi nedelovanja računalnikov, zavračali paciente. V Ukrajini so pred petimi leti hekerji napadli električni sistem in milijoni komitentov pri Royal Bank of Scotland več dni niso mogli dvigniti denarja.

Računalniki bodo prevzemali vse več funkcij, ki so nekoč bile ekskluzivno domena ljudi. Od teh je seveda večina veliko bolj koristnih kot igra Go. Enostavno se bomo morali navaditi, da bodo računalniki na vsake toliko časa doživeli “živčni zlom” in mi bomo morali preživeti te mučne ure, minute ali dneve.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

ŠPICA INTERNATIONAL d.o.o.

Pot k sejmišču 33, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 568 08 00
Špica International je vodilni slovenski ponudnik informacijskih sistemov in rešitev za obvladovanje časa in prostora. Realnega prostora v realnem času! Njihove rešitve vključujejo ... Več

SRC d.o.o.

Tržaška cesta 116, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 70 00
So specialisti za poslovno informatiko. Dobavljajo, priklapljajo in povezujejo vašo računalniško opremo. Za vas konfigurirajo in integrirajo programsko opremo. Razvijajo informacijske ... Več
Zlati partner

Crayon

Šmartinska cesta 106, 1000 Ljubljana, Tel: 0597 87 142
Crayon je globalno podjetje, ki svojim strankam pomaga zgraditi komercialne in tehnične temelje za uspešno digitalno transformacijo v oblak. Ponujamo celovite IT rešitve migracij ... Več
Zlati partner

SMART COM d.o.o.

Brnčičeva ulica 45, 1000 Ljubljana, Tel: 01 5611 606
Smart Com udejanja vaše vizije Težko je slediti razvoju informacijskega sveta. Rešimo en problem in že se pojavita dva nova. Kako ohraniti stik z razvojem tehnologije? Odgovor na ... Več