Intel odsvetuje navijanje procesorjev brez oznake »K«
Podjetje Intel je konec lanskega leta uradno pričelo s prodajo težko pričakovanih procesorjev, ki temeljijo na osnovi procesorskih jeder Alder Lake. Kupcem je trenutno na voljo kar nekaj modelov procesorjev Intel Alder Lake, in sicer družine Core i5, Core i7 in Core i9. Še posebej zanimivi pa je model Core i5-12400. Tega je namreč v navezi z določenimi osnovnimi ploščami podjetja Asus Z690 mogoče naviti do kar 5,2 gigahercev.
Enostavno navijanje procesorja Intel Core i5-12400 omogoča možnost oziroma funkcija »BCLK«, ki jo najdemo v navezi z osnovnimi ploščami Asus ROG Maximus Z690 Apex. Ta dejansko omogoča navijanje procesorjev Intel, čeprav imajo ti zaklenjen množilnik frekvence. To v praksi pomeni, da lahko na enostaven način pohitrimo delovanje procesorja, ki je dostopen po relativno ugodni maloprodajni ceni.
Pri podjetju Intel pa navijanje njegovih procesorjev brez oznake »K«, kot je na primer prej omenjeni procesor Core i5-12400, močno odsvetujejo. Ti procesorji namreč niso bili izdelani z namenom višanja frekvence preračunavanja podatkov in se lahko kaj hitro zgodi, da se pri tem uničijo. Poleg procesorja se lahko poškodujejo tudi druge računalniške komponente. To je tudi razlog, zakaj vam podjetje Intel v primeru okvare procesorja ne bo nudilo garancije. To pomeni, da je navijanje procesorjev Intel brez oznake »K« vse prej kot varno in boste v primeru, da bo šlo kaj narobe, za to morali nositi tudi posledice.
Prijavi napako v članku