Računalništvo, telefonija
26.03.2020 15:00
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

In najbolj inovativna država leta 2020 je …

In najbolj inovativna država leta 2020 je ...
In najbolj inovativna država leta 2020 je ...

Bloombergov indeks inovativnosti (“Bloomberg Innovation Index“) je za najbolj inovativno državo letošnjega leta okronal Nemčijo. Po šestletni prevladi Južne Koreje, ki je postavila rekord po najdaljšem obdobju na prvem mestu, je najbolj inovativna država leta 2020 Nemčija. ZDA so letos izgubile eno mesto in so pristale na devetem, medtem kot je Singapur skočil iz šestega na tretje mesto.

Bloombergov indeks inovativnosti vsebuje številne kriterije in različne metrike: raziskave in razvoj (R&D), aktivnost na področju razvoja patentov, razširjenost visoko tehnoloških podjetij, koncetracija raziskovalcev na milijon prebivalcev, proizvodne možnosti, učinkovitost visokošolskega sistema itd.

10 najbolj inovativnih držav v letu 2020:

1. Nemčija

2. Južna Koreja

3. Singapur

4. Švica

5. Švedska

6. Izrael

7. FInska

8. Danska

9. ZDA

10. Francija

Slovenija na 21. mestu

Slovenija je napram lanskemu letu poskočila za kar 10 mest, kar je daleč največji skok med vsemi šestdesetimi državami, katere Bloomberg javno objavi. Najvišje, na 8. mestu je Slovenija pri faktorju proizvodnje in pa na 14. mestu pri učinkovitosti visokošolskega sistema. Naša severna soseda Avstrija se je znašla na visokem 11. mestu, Italija na 19., Madžarska na 28.in Hrvaška na 43. mestu. Po razvrstitvi Bloomberga ima Slovenija največ rezerve v visoko tehnoloških podjetjih, saj je v sklopu tega faktorja pristana na 40 mestu. Med drugim nam je letos uspelo prehiteti velesile, kot sta Rusija in Kanada.

Nemčija v treh kategorijah med najboljšimi petimi

4. mesto pri faktorju dodane vrednosti proizvodnje, 3. mesto pri razširjenost visoko tehnoloških podjetij in 3. mesto na področju patentov. Nemčija je dolgo velja za giganta avtomobilske industrije, vendar se v zadnjem času vse bolj pogosto srečujejo s težavami, ki se tičejo prevelike količine toplogrednih plinov. Poleg tega so na upočasnjevanje ekonomije in povpraševanja vplivali še trgovinski spori, kar je v letu 2019 Nemčiji prineslo najpočasnejšo gospodarsko rast v zadnjih šestih letih.

ZDA so leta 2013, ko je Bloomberg prvič objavil lestvico, bile na prvem mestu, danes se nahajajo na 9. Na prvem mestu so se znašli na področju patentov, prav tako pa so ZDA doma največjega števila visoko tehnoloških podjetij, kot so Alphabet, Amazon in Microsoft.

Med azijskimi državami je Japonska padla za tri mesta, na 12., medtem ko je Kitajska, druga največja gospodarska velesila sveta, pridobila eno mesto in se nahaja na 15. mestu. Največja “poraženka” letošnjega leta je Nova Zelandija, ki je izgubila pet mest in je zdaj na 29. mestu – največji padec na področju dodane vrednosti proizvodnje.

Pomen visoke izobrazbe še večji

Singapur na področju učinkovitosti visokošolskega sistema še naprej dominira, saj je skoraj 85% vseh prebivalcev vključenih v visokošolsko izobraževanje. Nemčija je na drugi strani dosegla približno 70%. Strokovnjaki vsem državam, ki želijo obdržati mesta na Bloombergovi lestvici najbolj inovativnih držav svetujejo, da še naprej vlagajo v naslednje generacije, še posebej, ker se globalna ekonomija nekoliko odmika od proizvodnje in se osredotoča na storitve.

“Ne glede na to, kako pozitivno morda izgleda lestvica, ne moremo mimo dejstva, da Nemčija na področju izobraževanja zaostaja za drugimi državami, pravi Cyrus de la Rubia, glavni ekonomist pri Hamburg Commercial Bank. K temu je dodal še to, da je izobrazba ključni faktor za najvišje delovne pozicije v prihodnosti.


Pomembnost investiranja v raziskave in razvoj

“Start-up” nacija, Izrael, vodi na področju raziskav in razvoja, poleg tega pa je bila uvrščena na drugo mesto po koncetraciji raziskovalcev. Tudi Južna Koreja je bila uvrščena visoko na lestvici raziskav in razvoj, vendar je nekoliko izgubila zaradi slabše produktivnosti. Kljub temu, da letos Južna Koreja prvič ni “zmagovalka” razvrstitve, nikakor ne gre podcenjevati te države. Chang Suk-Gwon, profesor poslovnega menedžmenta na Univerzi Hanyang v Seulu, je povedal, da investiranja v raziskave in razvoj odločilno vplivajo na preživetje južnokorejskih podjetij, med katerimi vsi dobro poznamo velikane Samsung, LG in Hyundai. “Na žalost nimamo nobenih drugih naravnih virov – vse kar imamo so naši možgani”, je dejal Chang.


Letošnji indeks kaže, da je inovativnost držav ključna za rast in prosperiteto. Bloomberg je še lani vključil 200 držav, letos zgolj 105, ki so poslali podatke za vsaj šest kategorij.


Za konec še kratka navezava na trenutno krizo koronavirusa. Kako bo ta vplivala na razvrstitev držav v prihodnje, je zelo težko napovedati, dejstvo pa je, da bo vpliv velik. Gospodarska kriza bo zajela cel svet in področja, ki so vključena v Bloombergov indeks pogosto prva izpadejo, ko pridejo krizni časi. To pomeni manj vlaganja v dotična področja in posledično manj razvoja in rasti.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

Kaspersky

, ,
Kaspersky je globalno priznano podjetje, specializirano za raziskovanje, razvoj in ponudbo visoko zmogljivih varnostnih rešitev za informacijsko varnost in zaščito pred spletnimi ... Več

MVM SERVIS d.o.o.

Na trgu 28, 3330 Mozirje, Tel: 031 611 116
MVM SERVIS, spletne in grafične storitve, d. o. o. je podjetje, specializirano za celovito ponudbo kreativnih grafičnih rešitev na ključ. Od konkurence jih ločuje popolnoma lastna ... Več

DATA COM. d.o.o.

Tržaška cesta 2, 1000 Ljubljana, Tel: 041 757 560
Komunikacija je moč. Je temeljni steber vseh področij življenja. V poslovni niši je vizualna komunikacija ključ za uspeh tržnih in oglaševalnih strategij. Človekova zmožnost ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18