Na testu Huawei nova 11 Pro: izboljšave se vidijo samo pod lupo
Huawei telefoni imajo pri meni posebno mesto v srcu. Sem del peščice, ki meni, da je življenje brez Googla povsem izvedljivo, če si pripravljen skleniti nekaj kompromisov. Kar me je vedno navduševalo pri Huawei telefonih je pozornost na detajle, tako na strojni plati kot tudi pri izgledu. Po ameriški blokadi so močno izgubili na razmerju med ceno in zmogljivostjo, a kljub vsem oviram še vedno dostavljajo izjemne telefone. Šepajo na programski plati, kjer je več spornih ovir, a še vedno EMUI skriva eno ali dve priročni funkciji, brez katerih bi bila raba veliko bolj dolgočasna.
Kaj pa najnovejši Huawei nova 11 Pro? Opazi se, da so veliko truda vložili v izgled telefona, sodeč po specifikacijah pa malo manj v izboljšanje strojne opreme v primerjavi s predhodnikom. Ali je zaradi tega obsojen na propad?
Huawei nova 11 Pro: eden najlepših telefonov na trgu
Dizajn je zelo podoben lanskoletnemu Huawei nova 10 Pro z eno veliko izjemo. Huawei je sledil trendu in podobno kot pri Huawei Mate 50 Pro hrbtišče ovil v vegansko usnje. Dodali so trajnostno zeleno barvo, čeprav sam telefon ni pretirano naravnan v varovanje okolja (za razliko od Nokie G22, ki pa ima druge, globlje težave). Usnje je na otip zelo prijetno, ponuja tudi dober oprijem in občutek prefinjenosti. Škoda je le, da večina uporabnikov tega ne bo vsakodnevno izkusila, saj skoraj vsak uporablja (ali pa bi vsaj moral uporabljati) zaščitni ovitek. Vseeno je varnost bolj pomembna kot izgled.
Dodali so še reliefni vzorec v obliki imena »nova«, ki služi kot dodatna ovira za madeže prstnih odtisov in po drugi strani še malenkost izboljša oprijem pri uporabi brez ovitka. Všeč mi je, da so poenotili tudi barvo ogrodja kamer, ki pa je za odtenek svetlejša in bleščeča.
Zaobljeno ohišje je prav tako zelo prijetno za uporabo, čeprav bo sama velikost lahko ovira pri enoročni rabi za majhne roke. Fizične tipke so v klasični postavitvi, kot smo že vajeni pa priključka za žične slušalke ni na voljo, prav tako ne za microSD kartico.
OLED zaslon je na nivoju pričakovanega. Ne bi rekel, da je na vrhu, kar danes zmorejo podobni zasloni. Kontrasti so dobri, barve zelo dinamične, naseljenost slikovnih pik je prav tako na visokem nivoju (429 ppi), vidni koti pa so kljub ukrivljenosti dobri.
Uradni podatki o svetilnosti niso na voljo, a glede na težave pri rabi na močni sončni svetlobi bi ugibal, da gre za razpon med 800 in 1000 nit. Manjka podpora za Dolby Vision in Atmos, prisoten pa je standard HDR10. Zaslon varuje zaščitno steklo Kunlun Glass, ki naj bi se lahko kosal s konkurenčnimi Gorilla Glass. Po mojih izkušnjah je steklo zelo dobro odporno na praske, pri padcih pa je tako kot pri vsaki zaščiti stvar loterije. Če bo padel na ravne površine, bo po vsej verjetnosti preživel brez vidne škode. Če bo pa telefon padel na majhne kamenčke ali na kakšen oster rob, pa lahko pričakujete vidne posledice.
Huawei nova 11 Pro: zmogljivost je stagnirala
Zavedam se, da je Huawei nova 11 Pro bolj namenjen fotografom, vlogerjem in podobnim ustvarjalcem in ne strastnim gamerjem. Ampak je kljub temu moj pomislek vseeno na mestu. Zakaj je zmogljivost v tem razredu stagnirala zadnja leta? To ne velja samo za Huawei, ampak za praktično skoraj vse proizvajalce. Snapdragon 778G (seveda 4G različica) je soliden procesor. V nezahtevnih rokah bo brez težav za malico snedel vse vsakdanje naloge. Tudi pri igrah se bo solidno obnesel, če ste pripravljeni igrati na nekoliko nižjih nastavitvah. Če je z njim na videz vse v redu, od kje torej moj pomislek?
778G je v srednjem razredu v rabi zadnje dve leti. To naj bi bil najboljši procesor srednjega razreda. V tem času nismo dobili dostojnega naslednika, hkrati tudi ne opažam nobene iniciative po boljši zmogljivosti s strani proizvajalcev (in morda tudi s strani uporabnikov). Glede na to, da gre za telefon, ki zahteva kar zajetnih 700 €, bi pričakoval več, mnogo več.
Če ste pripravljeni pobrskati, lahko dobite telefon s procesorjem Snapdragon 8+ Gen 1 za isto ceno ali celo manj, na primer Xiaomi 12 Pro, Samsung Galaxy S22 (Plus), OnePlus 10 Pro, Motorola Edge 30 Ultra, Realme GT 2 Pro in še bi kakšnega našli.
In pri tem niti malo ne bi izgubili na fotografskih sposobnostih. Gre za generacijo starejše telefone, ki pa še dolgo ne bodo podlegli starostnim hibam.
Skratka, srednji razred potrebuje celovito prenovo oziroma mora biti uporabnik pripravljen pobrskati po ponudbi, morda tudi v tujini, saj kar nekaj izmed naštetih telefonov ni na voljo v Sloveniji.
Testi
Tudi Huawei nova 11 Pro ima težave z razpoložljivostjo. V času pisanja sem ga našel pri A1 Slovenija in Big Bangu, kjer pa je že razprodan.
Z ostalimi komponentami sem zadovoljen. 256 GB bo za večino dovolj prostora, bolj podatkovno potratni uporabniki pa lahko vzamete različico s 512 GB. 8 GB RAM-a je prav tako dovolj za ustvarjanje, igranje iger in vsa ostala opravila. Priključek USB-C je generacije 2.0, kar je že nekoliko na starejši strani in se bo poznalo na hitrosti prenosov, če boste preko kabla kopirali datoteke. Za povezljivost je na voljo Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 in NFC.
Baterija po kapaciteti in dejanski vzdržljivosti ne podira rekordov. 4500 mAh zadostuje za celodnevno rabo, a le pri zmerni rabi. Ker Googlovih storitev privzeto ni, si boste želeli uporabljati Gbox, Gspace ali Lighthouse, ki pa v zameno za ustvarjanje virtualnega okolja s podporo za Google, terja baterijski davek. Ob koncu dneva se lahko zgodi, da so te aplikacije krive za 30 % porabo. To je cena, kateri se ne morete ogniti. Je pa na voljo 100 W polnilnik, zato pomanjkanje baterije nikoli ni težava.
EMUI 13 je operacijski sistem, o katerem sem se že večkrat razpisal. Po prvi nastavitvi telefona je potrebno najprej odstraniti kar nekaj programske navlake. Veliko je tudi strinjanja (več kot pri ostalih proizvajalcih), da ste pripravljeni na deljenje svojih osebnih podatkov v zameno za rabo sistemskih aplikacij. Povrh pa so Huawei aplikacije še opremljene z nadležnimi oglasi.
EMUI pa ima dobro podporo za kretnje in bližnjice, priročno funkcijo Enostavna projekcija, ki projicira zaslon telefona na zunanje zaslone in ima obenem možnost simuliranja namizja, kot smo ga vajeni na računalniku. Tudi vsi najbolj priljubljeni zaganjalniki delujejo zelo dobro čez sistemsko preobleko EMUI 13. Škoda je le, da je sistemski zaganjalnik (angl. bootloader) zaklenjen, kar pomeni, da je menjava ROM-a in »rootanje« (skorajda) nemogoče.
Dober fotograf, nagaja mu slaba svetloba
V primerjavi z lanskoletnim Huawei nova 10 Pro imamo na voljo eno kamero manj (globinska), ki pa je nisem pretirano pogrešal. Na srečo se Huawei ni odločil vgraditi kakšno povprečno makro kamero samo zavoljo tega, da imajo čim več kamer.
Glavna 50 MP kamera bo kot vedno nosila največ bremen. V dobrih svetlobnih pogojih sem bil zelo zadovoljen z rezultati. Fotografije so ostre z dobrimi kontrasti in dobro barvno reprodukcijo. Ponoči oziroma pri slabši svetlobi so posnetki prav tako na visokem nivoju, vendar se je za to potrebno malenkost bolj potruditi. Hitro se lahko zgodi, da se bo šum prikradel na fotografijo, še posebej na robovih.
Galerija fotografij
Ultraširokokotna kamera (8 MP) je po kakovosti vsaj stopničko nižje, če ne celo dve. V zatemnjenih prizorih pa je obenem zajem zelo počasen. Od pritiska na sprožilec do zajema fotografije lahko mine tudi dve sekundi. V tem času lahko subjekt pobegne iz prizora ali pa se boste zopet morali ukvarjati s šumom in slabim ostrenjem.
Video kakovost je na pričakovanem nivoju za vgrajena tipala. Na voljo je 4K snemanje, a le pri 30 sličicah na sekundo, kar se opazi pri gladkosti posnetka.
Spredaj imamo še vedno sistem dveh kamer (60 MP in 8 MP), ki dela prijetne portrete z dobro razčlenitev subjekta od ozadja.
Končno mnenje
Huawei nova 11 Pro je izredno lep telefon, morda celo med najlepšimi na trgu, vsaj po mojem okusu. Telefoni z usnjenim hrbtiščem lepo odstopajo od normative, ki smo jo običajno vajeni od telefonov. Tovrstnih telefonov je vse več, tudi v Sloveniji, zato bo ta noviteta zagotovo kmalu zbledela. A do takrat sem vesel, ko vidim nekoliko posebne telefone.
Na žalost se substanca ne ujema z videzom. Enostavno je v notranjosti premalo izboljšav, da bi lahko rekli, da gre za čisto nov telefon. Procesor je enak, enaka je tudi kapaciteta pogona in RAM-a. Zaslon je dober, a vseeno ni vrhunec OLED tehnologije.
Kot sem vajen od Huawei telefonov, je tudi nova 11 Pro dober telefon za fotografiranje, a tudi tukaj ni večjega napredka po enem letu. Slike so lahko čudovite, a hkrati tudi medle v slabih pogojih.
Potem pa je tu še nič kaj prijetna cena 700 €. Za to ceno vseeno zahtevam več od prejetega. Kot že omenjeno, bi lahko za manj denarja dobil lanskoletni flagship telefon z boljšim procesorjem, enako ali boljšo kamero in še vedno dovolj dolgo Android podporo.
Prijavi napako v članku