Računalništvo, telefonija
28.05.2019 14:00

Deli z drugimi:

Share

Huawei bi lahko preživel brez Androida, vendar mu ne bi bilo lahko

Huawei bi lahko preživel brez Androida, vendar mu ne bi bilo lahko
Huawei bi lahko preživel brez Androida, vendar mu ne bi bilo lahko

Ameriška vlada je mogoče res prepovedala Huaweiju uporabo programske in strojne opreme, ki so jo izdelala ameriška podjetja, vendar kitajski tehnološki gigant pravi, da to ne bo zlomilo znamke. Huawei je do zdaj že dokazal, da ne potrebuje ameriških ponudnikov telefonije, da bi njihov posel rasel. Trenutno je Huawei največji svetovni dobavitelj omrežne opreme in druga največja blagovna znamka na področju telefonov. Tehnološki gigant bi naj že razvijal svoj lastni operacijski sistem kot alternativo Androidu (in tudi svojo lastno trgovino z aplikacijami), če se slučajno situacija med Kitajsko in ZDA ne umiri.

Kot vse kaže za Huawei stvari ne kažejo najbolje, kajti ravno v petek je bil Huawei izločen iz Wi-Fi zaveze “Wi-Fi Alliance”, prav tako pa iz “SD Association”, ki postavlja smernice na področju SD spominskih kartic, ki se uporabljajo v telefonih in ostalih napravah.

“Naše podjetje se ne bo soočilo z ekstremnim pomanjkanjem ponudbe. Mi smo dobro pripravljeni”, pravi glavni izvršni direktor Huaweija, Ren Zhengfei. K temu je še dodal, da je na začetku letošnjega leta napovedal, da se lahko zgodi kaj podobnega, so pa resnično mislili, da imajo vsaj 2 leti časa, da se na to pripravijo. “Ko je bila aretirana Meng Vanžov, so se stvari zaostrile”, je povedal Zhengfei.

Ameriško-kitajski trgovinski spor

Aretacija prve finančnice Huaweija ni nobeno presenečenje. Huawei je v sporu z ameriško vlado že leta, najbolj intenzivno pa od leta 2012 naprej – od takrat naprej Huawei praktično nima dostopa do ameriških ponudnikov mobilne telefonije, kljub temu, da so v začetku bili opaženi zametki sodelovanja.

Če pogledamo sliko trenutnega trga pametnih telefonov, lahko hitro vidimo, kako bi Huaweijev “solo” pohod zagrenil življenje kitajskemu velikanu. Android in iOS trenutno držita duopol s kar 86% Android napravami in 14% iOS napravami po svetu. Pred časom se lahko spomnimo, kako se je za prevlado na trgu mobilnih operacijskih sistemov borilo 4 ali celo 5 ponudnikov – Windows Phone, BlackBerry OS in WebOS – ki pa so postali Androidi.


Tudi korporacija Samsung, ki je resno poizkušala s svojim lastnim operacijskim sistemom Tizen (ki ga lahko danes najdemo na pametnih urah, kot je Galaxy Watch Active), ni uspela narediti potrebnega preboja. Največje možnosti za to, da Huawei ustvari novi operacijski sistem, ima doma, na Kitajskem, kjer proda kar 50% od svojih 60% prodanih telefonov (ocene se razlikujejo glede na vir).


Ne glede na vse, bi na trgih izven Kitajske, v Evropi, Avstraliji, Bližnjem Vzhodu in Južni Ameriki, operacijski sistem, ki v celoti ne podpira Androida, pomenil, da bi uporabniki bili primorani reči adijo orodjem kot je Gmal, Google Maps in Google Assistant. “Največji problem Huaweija na kratki rok ni odsotnost operacijskega sistema, temveč Googlovih aplikacij”, pravi Ben Wood, vodja raziskovanja pri CCS Insight. “Huawei brez dvoma potrebuje dostop do vseh Googlovih aplikacij in storitev, ki so v tem trenutku nujno potrebne za uspeh na zahodnih trgih”, je še dodal.


Začasna omejitev restrikcij pomeni, da lahko Huawei in Google še vedno sodelujeta in na tak način poskrbita za posodobitve najnovejših modelov, kot je Huawei P30 Pro. Tak dogovor bi naj veljal vse do 19. avgusta, ko se bo ponovno odločalo o usodi medsebojnega sodelovanja med tehnološkima gigantoma. Če bi slučajno prišlo do tega, da bi Huawei za vedno izgubil podporo Androida, bi to pomenilo veliko katastrofo za prihodnje modele telefonov in celotno poslovanje Huaweija po svetu.


“Pričakujemo, da bo trgovinska vojna letos prinesla 5-odstotno znižanje prodaje mobilnih telefonov po celem svetu”, pravi Wood.


Huawei ne potrebuje Androida, vendar alternative ne bi bile enostavne

Huaweijevi telefoni na Kitajskem že delujejo brez Googlovih aplikacij in storitev, je pa res, da Android predstavlja temelj. Googlov iskalnik in ostala programska oprema je na Kitajskem blokirana. Tudi na Android telefonih na Kitajskem Google Play aplikacije ne bodo delale.


To pomeni, da ima Huawei za svoj domači trg že pripravljene alternativne aplikacije in programsko opremo za zemljevide, elektronsko pošto in videe – tam že zdaj ni aplikacij Google Maps, Google Search, Google Assistant, Gmail in YouTube. Tudi varnostne storitve, kot je Google Play Protect in programsko opremo, ki sinhronizira kontakte, je Huawei že začel razvijati po svoje, saj se zaveda, kakšna prihodnost ga lahko doleti.


Telefoni Huawei in Honor, ki se prodajajo zunaj Kitajske, so že opremljeni z “house-made” uporabniškim vmesnikom. V primeru Huaweija je to Emotion UI (EMUI), ki razporeja ikone po domačem ekranu in s tem skrbi, da programski vmesnik zgleda precej podobno iOS-u in Androidu. Če torej te naprave že delujejo po svojih lastnih pravilih, si niti ni tako težko predstavljati, kako bi lahko Huawei začel svojo lastno pot. Ren je za CNet povedal, da ima Huawei po podjetju razpršenih med 80.000 in 90.000 inženirjev, ki se ukvarjajo z raziskovanjem in razvojem “plana B” oz. kot ga je poimenoval Ren, “nadomestnih gum”.

“Nisem ravno čisto prepričana, če si uporabniki želijo tretjega operacijskega sistema”, pravi Carolina Milanesi, analitičarka pri podjetju Creative Strategies. “Definitivno ne bi pripomogel na trgu ZDA, lahko pa bi naredil koristno razliko v primeru Evrope – seveda ob predpostavki, da dobijo dovolj razvijalcev in Googlove storitve”, je še dodala. Tudi, če se recimo Huawei odloči, da svojo pot nadaljuje sam, njihov operacijski sistem “ni niti približno pripravljen”, pišejo pri portalu The Information. Zanesljivi viri so za dotični portal potrdili še to, da je razvoj interne programske opreme imel nekaj vzponov in padcev, ampak še zdaleč ni dovolj pripravljen.


V petek je The Wall Street Journal poročal, da je Huawei dobil potrjeno ime blagovne znamke Hongmeng, kar naj bi bil njihov operacijski sistem, katerega je potrdil tudi “Chinese National Intellectual Property Administration“. Do te potrditve je Huawei operacijski sistem razvijal pod “skritim” imenom “Project Z”. Še vedno pa smo mnenja, da je malo verjetno, da bi imel Huawei pripravljeno hipno alternativo, če odločitev vlade ZDA o prepovedi sodelovanja Googla in Huaweija ostane.


Kaj pa upogljivi telefoni?

Google med drugim sodeluje tudi pri razvoju upogljivih telefonov. Huawei ni naznanil, kateri operacijski sistem bo uporabil za svoj upogljivi telefon Mate X, katerega izid je napovedan za letošnje poletje. Ne glede na to pa moramo povedati, da je Google delal s proizvajalci upogljivih telefonov, predvsem na področju aplikacij in njihovega prehoda iz manjšega ekrana na večji ekran.


Za zdaj torej ostaja neznano, ali bo prekinitev sodelovanja med Googlom in Huaweijem onemogočila Huaweijevo tekmovanje s Samsungom na povsem novi fronti pametnih telefonov. Samsung zadeve ni želel komentirati.


Odprtokodna opcija ne odpravi Huaweijevega problema z aplikacijami

Huawei bi seveda lahko še naprej razvijal telefone z Android bazo brez Googlovega aktivnega partnerstva. AOSP (“Android Open Source Project“) je odprokodna opcija oz. brezplačna koda, ki jo lahko uporablja vsak. Če bi Huawei ubral to pot, bi to pomenilo, da bi kitajski gigant zamujal več mesecev. V tem primeru bi takojšen dostop do novega operacijskega sistema onemogočil hitre varnostne in tehnične posodobitve.

ZDA so sicer restrikcije proti Huaweiju nekoliko omilile, saj imajo obstoječi Huawei in Honor modeli še vedno dostop do posodobitev – pod velikim vprašajem pa so prihajajoči modeli, kot je recimo Huawei Mate 30 ali P40 Pro.

“Za mednarodne trge sicer obstajajo določene bližnjice in stranske poti, vendar ni nobena pretirano zanimiva, saj so Googlove storitve praktično nepogrešljive”, pravi Wayne Lam, analitik pri IHS Markit. Če si predstavljamo, da bi v prihodnje uporabniki Huaweijevih naprav bili primorani nalagati aplikacije in igre iz nekih “third-party” ameriških virov in ne prenašati direktno iz neke trgovine z aplikacijami, tudi če je to Huaweijeva, obstaja malo verjetnosti, da bi bili pretirano zadovoljni s to uporabniško izkušnjo. Samo pomislimo, zakaj so uporabniki Windows Phoneov in BlackBerry operacijskega sistema presedlali na druge? Ker enostavno niso dobili dovolj podpore za svoje aplikacije in storitve, kot to ponujata Android in iOS.

“Za potrošnika, ki na koncu dneva ima alternativo, obstaja preveč negotovosti”, pravi Milanesijeva. Zelo verjetno je, da bodo Huaweijevi uporabniki izven Kitajske, brez Googlove trgovine in njihovih storitev, šli naprej.

Ali se bo ta scenarij uresničil?

Obstaja možnost, da bosta Kitajska in ZDA rešili spor, preden se zadeva odvije v smer, ki verjetno ni najbolj optimalna. Ameriška vlada je kot že omenjeno nekoliko omilila svoj položaj, da bi zaščitila uporabnike Huaweijevih naprav. Podobna situacija se je zgodila leta 2018, ko je kitajski proizvajalec ZTE prav tako moral zaradi Trumpove odločitve prekiniti sodelovanje z ameriškimi ponudniki telefonije.

Glede na to, da se počasi bliža leto novih volitev, pričakujemo, da bo vsaj večinski del trgovinskega spora rešen v bližnji prihodnosti. “Huawei se nadeja, da bo trenutna situacija čim prej rešena in da bo poslovanje spet v normalnih pogojih”, razlaga Wood. Huawei ni želel komentirati zadeve.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Jamada skupina d.o.o.

Cesta k Tamu 12, 2000 Maribor, Tel: 02 330 53 50
Podjetje je bilo ustanovljeno iz bivše DataLab poslovne enote Maribor. Preživeli so obdobje mladostniške zaletavosti in vihravosti. Prerasli so v zrelo podjetje z jasno vizijo, ... Več

NGN MEDIA

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Ste na spletu? Če niste, ne obstajate. To je resnica digitalne dobe. Potrošniki iščejo najhitrejšo pot do izdelka ali storitve. Na vas je, da jim to omogočite, bodisi prek spletne ... Več

SRC d.o.o.

Tržaška cesta 116, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 70 00
So specialisti za poslovno informatiko. Dobavljajo, priklapljajo in povezujejo vašo računalniško opremo. Za vas konfigurirajo in integrirajo programsko opremo. Razvijajo informacijske ... Več
Zlati partner

Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 589 81 26
Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji, je globalno tehnološko podjetje za plačilne rešitve. Družba je del mreže Mastercard, ki obsega več kot 210 držav in ozemelj po ... Več