Hiter in učinkovit razvoj orodij s 3D-tiskom in aditivnimi tehnologijami
TECOS Razvojni center orodjarstva Slovenije kot podporna organizacija slovenskega orodjarstva v zadnjem obdobju močno krepi dejavnosti, povezane z aditivnimi tehnologijami in 3D-tiskom ter skozi različne mednarodne projekte zasleduje krepitev uporabe omenjenih tehnologij v industriji. Eden od korakov na poti je vzpostavitev popolnoma avtomatizirane demonstracijske linije proizvodnje plastičnih izdelkov s pomočjo 3D-tiskanih orodij za brizganje – hitrejšega, učinkovitejšega in stroškovno dostopnejšega načina proizvodnje plastičnih izdelkov.
Višja kakovost končnih izdelkov
Že med letoma 2016 in 2019, ko je bil TECOS partner projekta MARTINA – Materiali in tehnologije za nove aplikacije – je TECOS začel z implementacijo tehnologije konformnega hlajenja in 3D-tiska orodij, ki omogoča hitrejšo in bolj učinkovito izdelavo orodij kot klasične metodologije. Izdelava orodnih vložkov s konvencionalnimi metodami, ki temeljijo na odvzemanju materiala, je pri kompleksnih oblikah težko izvedljiva in z vidika materiala zelo potratna.
Z aditivnimi tehnologijami, med katere sodi tudi 3D-tisk, je izdelava orodij s primerljivimi mehanskimi lastnostmi zaradi grajenja po plasteh hitrejša in učinkovitejša, tako na področju prihranka materialov kot energije, časa in finančnih vložkov, predvsem pa se odločilna prednost aditivnih tehnologij kaže v višji kakovosti končnih izdelkov.
Popolnoma avtomatizirana linija proizvodnje 3D plastičnih izdelkov
Premišljeno načrtovanje projektnih aktivnosti skozi različne domače in mednarodne projekte TECOS-u in projektnim partnerjem omogoča kapitalizacijo dozdajšnjih projektih aktivnosti. Skozi različne raziskovalne in razvojne projekte (Vanguard iniciativa, 3DOP, CIRCOTRONIC ipd.) na področju 3D-tiska oz. aditivnih tehnologij že tečejo postopki za vzpostavitev popolnoma avtomatizirane pilotne linije proizvodnje plastičnih izdelkov s pomočjo 3D-tiskanih orodij, prve tovrstne v slovenskem prostoru. TECOS bo z vzpostavitvijo omenjene linije domači industriji omogočil natančno, stroškovno učinkovito in hitro obliko razvoja orodij, primerno tudi za proizvodnjo najbolj zahtevnih oblik plastičnih izdelkov.
Vzpostavitev popolnoma avtomatizirane demonstracijske linije proizvodnje plastičnih izdelkov s pomočjo 3D-tiskanih orodij za brizganje bo omogočila hitrejši, učinkovitejši in stroškovno dostopnejši način proizvodnje plastičnih izdelkov.
Prenos tehnologij za krožno prihodnost proizvodnje
TECOS-ova zaveza implementaciji krožnih principov proizvodnje ob tem išče odgovore na izzive različnih industrij, z aplikacijo različnih oblik aditivne proizvodnje na specifične izzive posameznih branž, npr. proizvajalcev elektro in elektronske opreme (EEO). Prav za proizvajalce EEO bo TECOS, denimo, do konca poletja (v okviru projekta CIRCOTRONIC) vzpostavil krožni laboratorij za razvoj in pilotiranje orodij in pristopov, potrebnih za krožni prehod proizvajalcev EEO ter dodatne razvojne kapacitete za slovensko orodjarsko branžo.
Več o njihovem delu lahko najdete na spletni strani www.tecos.si (P.R.)
Prijavi napako v članku