Hiša, v kateri navdušenje nad tehnologijo ne pojenja
Mnogi se danes navdušujejo nad pametno tehnologijo, pravo navdušenje pa sledi, ko doživite pametni dom. Pametne hiše postajajo vse bolj dostopne, svojo tehnološko trdnjavo lahko gradimo postopoma ali jo kupimo na ključ z vso tehnologijo, ki ji pripada. Pametne inštalacije nam omogočajo napredno in avtomatizirano upravljanje osvetlitve, ogrevanja, hlajenja, varnostnega sistema, avdio ter video naprav in še bi lahko naštevali. Vse to prek enega samega vmesnika ali celo z glasovnimi ukazi.
Ključna vidika pametnega doma sta predvsem povezljivost in integracija, ki omogočata upravljanje različnih naprav in sistemov na isti platformi, rezultat pa je usklajeno delovanje in upravljanje.
Pa preidimo od splošnega h konkretnemu.
Pametni domovi so sedanjost
Tudi v Sloveniji pametni domovi niso več stvar prihodnosti, temveč sedanjosti. Za to med drugim skrbijo pri slovenskem podjetju Lumar, ki s partnerskim podjetjem Go4Panda že več let ustvarja pametne domove. V Dragomelju so postavili prvo aktivno hišo Lumar, in sicer LUMAR PRIMUS-R 150 EDITION, ki z elementi pametnega doma omogoča ugodje bivanja in varnosti. Grajena je po kriterijih trajnostne gradnje, energetske učinkovitosti in minimalnega vpliva na okolje.
Podjetje Go4Panda je v hišo vgradilo tehnologijo za pametni dom enega izmed najbolj priznanih proizvajalcev v svetovnem merilu – FIBARO. Ta temelji na tehnologiji Z-Wave in preko pametnih naprav omogoča upravljanje vsega mogočega. Uporabniku prijazen sistem omogoča prednastavitve scenarijev, ki samodejno ustvarijo prijetno bivalno ugodje in zmanjšajo porabo energije. Ponuja intuitiven vmesnik, prilagodljivost, integracijo z drugimi platformami in visoko raven varnosti. Sistem in funkcionalnosti lahko Go4Panda in Lumar seveda prilagodita vsakemu kupcu posebej, ni pa odveč poudariti, da so vse Lumar hiše že v osnovi pripravljene na pametni dom (»smart home ready«).
Vedno prava temperatura
Odkar se je človeštvo preselilo v hiše, je ena izmed največjih prednosti ta, da nas razvajajo s prijaznimi temperaturami ne glede na to, kakšno vreme je zunaj. V pametni hiši je ta temperatura vedno idealna. Kako to doseže? Hiša Lumar ima vrsto naprav in senzorjev, ki ji priskočijo na pomoč. Temperaturo lahko nadzorujete v vsakem prostoru posebej, prav tako lahko vse nastavitve opravljate na daljavo in seveda prednastavite urnike in scenarije. Ogrevanje ali hlajenje? Popolnoma vseeno je, saj bodo temperaturni senzorji in moduli za vklop in izklop naprav v obeh primerih delovali usklajeno. Poleg tega pametni dom v Dragomelju ohranja optimalno kakovost zraka v prostorih. Prezračevalni sistem omogoča izmenjavo celotnega zraka vsaki dve uri, pri čemer filtri zadržijo cvetni prah in trde delce. Toplotna črpalka s talnim ogrevanjem zagotavlja bivalno ugodje, medtem ko sistem stropnega hlajenja in ogrevanja skrbi za udobje v poletnih in zimskih mesecih. Ogrevanje in hlajenje pa se odlično »razumeta« s senzorjem kvalitete zraka v prostoru, ki meri kvaliteto zraka (CO2), vonj in vlago ter tudi s senčili, ki jima pomagajo pri uravnavanju temperature.
Pametna hiša, kakršna je LUMAR PRIMUS-R 150 EDITION, ima vgrajena senčila, ki skrbijo, da se v vsakem delu dneva počutite kar najbolje. Omogočajo nastavitev dviga ob sončnem vzhodu in spusta v večernih urah. Tako poleti kot pozimi omogočajo uravnavanje temperature v prostoru, s tem pa so v veliko pomoč tudi pri varčevanju z energijo. Poleti preprečujejo močnemu soncu, da bi preveč razgrelo prostore v hiši, pozimi se ob sončnih žarkih dvignejo in jih prijazno spustijo v prostor. Tako kot pametna razsvetljava se lahko tudi senčila medtem, ko vas ni doma, »obnašajo« enako kot takrat, kadar ste prisotni. Če nepridiprav čaka, da odidete na dopust, ga bo morda prav to, da dom živi tudi, ko vas ni v njem, odvrnilo od misli na tatvino.
Tatovi, požar ali izlitje vode. Pripravljeni ste na vse
Ko smo že pri varnosti, so v sistem omenjenega pametnega doma vgrajeni tudi mehanizmi, ki bodo nepridipravom ob morebitnem vstopu oziroma še pred njim zvezali roke. Nadzorne kamere, senzorji gibanja, senzorji odprtosti vrat in oken ter sirene močno zmanjšajo možnost neprijetnih dogodkov. Če pa se že najde junak, ki bi se rad spopadel z vašo pametno hišo, vas bodo varuhi doma hitro obvestili s sporočilom, obvestilom, lahko tudi s fotografijo, ki jo boste prejeli na svojo pametno napravo. Telefone imamo s seboj praktično povsod, s tem pa imamo v žepu ali torbici platformo za upravljanje in nadzor nad svojim domovanjem. Aplikacija je na voljo brezplačno tako za iOS kot Android telefone.
Ko omenimo varnost, najprej pomislimo na pravkar omenjen scenarij. A varnost hiše je veliko več. Izlitja, poplave, požari – vse to so nevarnosti, ki pretijo domu.
Izliv vode lahko preprečimo s senzorjem izliva, ki deluje v povezavi z motoriziranim ventilom. Sta zelo usklajen par in učinkovita varnostna kombinacija za preprečitev neprijetnega presenečenja – poplave. V primeru, da senzor zazna tekočino, nemudoma sproži zapiranje krmilnega ventila in dotok vode v objekt je onemogočen. Škoda je omejena, hkrati pa ste o dogodku nemudoma obveščeni.
Požar je druga nevarnost, pred katero po eni strani trepetamo, po drugi si pred njo prepogosto zatiskamo oči. Varnost pred požarom zagotavlja senzor dima, ki v primeru zaznave dima sproži alarm ter uporabniku posreduje opozorilo na pametni telefon.
Še ena nevarnost, ki jo prepogosto podcenjujemo, je ogljikov monoksid (CO), ki se ga je upravičeno prijelo tudi ime tihi ubijalec. Senzor CO vam lahko reši življenje. Presežna vrednost ogljikovega monoksida se lahko pojavi povsod, kjer se uporablja peči na trdo gorivo, peči na naftne derivate in peči oziroma bojlerje na zemeljski plin. Ogljikov monoksid nastaja tudi med delovanjem motorjev z notranjim izgorevanjem. Tako je možnost za povečane koncentracije tudi v domačih garažah.
Tudi največji pozabljivci lahko od doma odidete povsem mirni
Celovit ekosistem pametne hiše Lumar dopolnjujejo pametna stikala in vtičnice FIBARO, ki niso le funkcionalne in estetskega videza – najbolje je to, da se v avtu na poti v službo nikoli več ne boste spraševali, ali ste ugasnili vse luči in ali ste neko napravo izključili iz vtičnice. To boste v hipu lahko preverili in opravili na daljavo ali pa že ob odhodu s pritiskom na eno tipko dom pripravili na vašo odsotnost: ugasnili boste vse luči, zaprli strešna okna, ogrevanje, hlajenje in prezračevanje pa nastavili na eko način.
Tudi, če ste zares pozabljive sorte in se stalno sprašujete, ali ste zaklenili vrata, obstaja rešitev za vas. To je brezžična pametna ključavnica, ki omogoča enostaven nadzor in upravljanje s pametnim telefonom ali drugo pametno napravo. Ne samo, da lahko preverite in zaklenete vrata na daljavo – zazna tudi vaš prihod domov in Bluetooth komunikacija sproži samodejni odklep vrat, preden se jim popolnoma približate.
Prav tako lahko dodelite dostopne pravice za odklepanje (ključe) družinskim članom. Lahko jim dodelite neomejen ali začasen dostop ter nastavite alarme, ki vas bodo obvestili, kdaj je kateri uporabnik prispel domov.
Alexa lahko delo opravi namesto vas
V pametni hiši, v kakršni sta moči združila Lumar in Go4Panda, se stvari sploh ni potrebno dotikati, da bi naredile tisto, kar želimo. Za to poskrbi Amazonova govorna asistentka Alexa. Govorno upravljanje postaja vse bolj pomembna funkcionalnost pametnega doma. Alexi lahko preprosto naročimo »Alexa, lights on« ali »Alexa, play music« – luči se prižgejo in glasba se že predvaja. Prav tako lahko s preprostim ukazom ugasnemo vse luči, poskrbimo za vklop in izklop naprav, ogrevanja, upravljamo senčila …
Napredno upravljanje porabe energije
Energetski panel pametne hiše omogoča optimizacijo proizvedene energije s sončnimi celicami ter uravnavanje porabe glede na prednostne naloge. To pomeni, da panel izkoristi sončno energijo in jo usmeri v notranjo porabo hiše. Če je določena naprava v hiši označena kot visoka prioriteta, bo energetski panel zagotovil, da bo ta naprava dobila ustrezno količino energije ne glede na razpoložljivo proizvodnjo. Po drugi strani pa bo v obdobjih, ko je proizvodnja omejena, panel zmanjšal porabo energije za naprave z nižjo prioriteto, kar pomaga preprečiti preobremenitve in omogoča učinkovito rabo razpoložljive energije. V konceptu LUMAR ZERO EMISSION LIVING® torej ponujajo rešitve za zmanjšanje emisij med bivanjem v Lumar hiši. Višek energije, ki jo ustvari sončna elektrarna, se lahko uporabi tudi za polnjenje električnega avtomobila. Tako sončna elektrarna združuje trajnostno bivanje in mobilnost.
Doživeti pametno hišo je nekaj posebnega. Dostop do pametnega doma kadarkoli in kjerkoli preko pametnega telefona, tablice ali računalnika, pa nam da občutek varnosti in tega, da imamo vse pod nadzorom. Pametna hiša nam zleze pod kožo ter omogoča, da smo mirni, saj v vsakem trenutku tudi na drugem koncu sveta vemo, da je doma vse v najlepšem redu. (P.R.)
Prijavi napako v članku