Grozljivo! Konec zasebnosti v Veliki Britaniji
Velika Britanija je po mnenju nekaterih kritikov sprejela nevarno in grozljivo razširitev družbenega nadzora. Se morebiti leto 2016 dogaja v letu 1984? Zakon, ki je bil sprejet včeraj, dobesedno sili internetne ponudnike Velike Britanija, da hranijo iskalno zgodovino uporabnikov – vključujoč obiskane domene – za obdobje enega leta, ker naj bi ti podatki bili v veliko pomoč pri raznih policijskih preiskavah.
Nov zakon, imenovan “snoopers’ charter”, je bil predložen leta 2012, s strani sekretarke Therese May. Za dokončno sprejetje tega problematičnega zakona sta bila potrebna dva poizkusa znotraj prejšnje vladne koalicije. 4 leta po tem in ene generalne volitve pozneje – Mayeva je sedaj premierka – je zakon prišel do končne faze, saj je ravno včeraj bil sprejet z obeh strani parlamenta.
Kaj pa na vse skupaj pravijo civilne liberalne skupine? Po pričakovanjih so zelo kritične do novega zakona, saj tako družbeni nadzor postaja še bolj oster, vlada pa bo imela (še večjo) moč dokumnetirati vse kar ljudje počnejo na spletu. Težko bi sicer rekli, da do tega trenutka vlada ni imela te moči brez novega zakona, vendar bo sedaj vse skupaj legitimno, uporabniki spleta pa lahko le mirno spremljajo kako jih drugi spremljajo oz. nadzorujejo.
“Snoopers’ charter” bo prisilil ponudnike interneta, da hranijo vsako potezo, ki jo uporabnik naredi na internetu, iskalna zgodovina pa bo tako dostopna eno leto. Pa bo temu res tako? Bodo po enem letu iskalne zgodovine kar naenrat izginile? Dvomimo! Do podatkov o internetni rabi bodo lahko dostopali različni vladni oddelki, ki bodo po želji lahko prisilili podjetja, da odkodirajo želene podatke. Britanska vlada ni bila jasna pri razlagi, kako točno si predstavljajo, da bodo prisilili tuja podjetja, da jim predajo podatke, prav tako ni najbolj jasno kako bodo Britanci nadzirali nove varnostne ukrepe in produkte, ki se bodo pojavljali na tako širokem trgu kot je internet.
Jim Killock, direktor podjetja Open Rights Group, pravi:” Gre za najekstremnejši nadzorni zakon, ki je kdajkoli bil sprejet v demokraciji!”. Seveda zakonu niso vsi preprosto prikimali, namreč predstavniki Združenih narodov, vse večje britanske in globalne skupine, ki se zavzemajo za zasebnost in pravice ter številni predstavniki podjetij iz Silicijeve doline, nikakor niso mogli doumeti, da bo zakon dejansko sprejet. Če temu prištejemo še 75% ljudi, ki mislijo, da je zasebnost, ki jo zakon popolnoma razvrednoti, pravica človeka, potem dobimo dejansko sliko.
Vlada vseskozi umirja situacijo in skuša na nek način omiliti kontroverznost zakona. Po njihovem mnenju zakon ni drastično nov, saj naj bi le nadaljeval to kar je začela Regulation of Investigatory Powers Act (RIPA). Ta regulacije je bila sprejeta leta 2000, njena glavna naloga pa bi naj bila “legitimizacija” novih moči, ki so bile vodene v ozadju. Tukaj je mišljeno predvsem zbiranje podatkov in vdiranje v omrežja.
Kakorkoli že, zakon bo ratificiran v prihodnjih tednih, ljudje pa se bodo najverjetneje morali navaditi spati z enim očesom rahlo odprtim.
Prijavi napako v članku