Google upihnil 14 svečk
Google je spremenili način našega življenja in razmišljanja. Računalniški gigant je dejansko naredil svetovni splet uporaben in prijazen do uporabnikov. Čeprav se nam zdi, da Google obstaja že vsaj toliko časa, kot svetovni splet, temu ni tako. Podjetje sta Larry Page in Sergey Brin namreč ustanovila »šele« pred 14. leti oziroma natančneje 4. septembra leta 1998.
Spletni iskalnik Google je nastal na preprosti zamisli. Medtem ko so dotedanji iskalniki za razvrščanje rezultatov uporabljali neučinkovite algoritme, je novi iskalnik zadetke razvrščal glede na število povezav na določeno spletno stran. Larry Page in Sergey Brin sta pri snovanju revolucionarnega spletnega brskalnika izhajala iz stališča, da ima spletna stran, na katero kaže več povezav, kakovostnejšo vsebino. S to zamislijo sta zadela v polno, saj je priljubljenost spletnega brskalnika zaradi kakovostnih zadetkov, tako rekoč čez noč eksplodirala.
Larry Page in Sergey Brin sta na začetku, bolj kot z algoritmom, imela ogromno dela z izbiro imena za svoj spletni brskalnik. Prvotno sta spletni iskalnik želela poimenovati BackRub, vendar sta se kasneje odločila, da ga bosta poimenovala z imenom, ki je povezano z besedo “googol“. Ime Google namreč temelji na matematičnem izrazu “googol”, simbolu za veliko večje število, kot bi ga zahtevala katerakoli konkretna računska operacija (ocenjeno na 10^80 atomov v našem vesolju). Uporaba izraza Google dejansko odraža poslanstvo podjetja, da organizira ogromno, na videz neskončno količino informacij, ki so na voljo na internetu.
Nekateri raziskovalci so celo prepričani, da je spletni iskalnik Google postal že tako velik, da je že povsem nadomestil naše možgane. Uporabniki širom sveta ga namreč dnevno obiščejo kar 7,2-milijardkrat. Na njem opravijo skupno kar tri milijarde poizvedb. Če spletni iskalnik Google ni na voljo, so uporabniki povsem izgubljeni, saj informacij ne pomnijo. Dejansko uporabniki vedo le, kje informacije najti, ko jih potrebujejo. Če bi spletni iskalnik Google prenehal delovati, bi bila več kot polovica uporabnikov povsem izgubljenih in nezmožnih za delo. Danes je Google seveda veliko več kot vodilni spletni iskalnik. Ta namreč dominira še na področjih mobilnih operacijskih sistemov, spletnih brskalnikov, spletnih portalov za videoposnetke, odjemalcev elektronske pošte, večpredstavnostnih očal in še bi lahko naštevali. Google je danes dejansko eno največjih tehnoloških podjetij na svetu.
Prijavi napako v članku