Google NotebookLM lahko sam najde ustrezne vire

Če še niste slišali za NotebookLM, si lahko na naši spletni strani preberete vodič o zelo uporabnem orodju za ustvarjanje vsebine z umetno inteligenco (UI). NotebookLM je do zdaj deloval tako, da je vsebino črpal zgolj iz virov, ki ste mu jih “servirali”, tako da ste jih ročno naložili. To so lahko bili različni dokumenti, povezave do YouTuba in podobno.
Google pa je orodju NotebookLM pred kratkim dodal novo funkcijo, s katero lahko sam poišče spletne vire za povzetek in pripoved. Uporabniki lahko po novem tapnejo gumb »Odkrij« in preprosto opišejo temo, ki jo želijo bolje razumeti. NotebookLM nato zbere spletne vire o želeni temi in vam odgovori (podobno kot vsi UI klepetalni roboti).
Google pravi, da bo nova funkcija v roku enega tedna na voljo vsem uporabnikom.
NotebookLM bo lahko v nekaj sekundah preiskal »na stotine možnih spletnih virov«, analiziral najpomembnejše podatke in nato predstavil seznam do desetih priporočil, vsako s povzetkom, ki pojasnjuje njegovo pomembnost. Uporabniki lahko izberejo, na katere od teh virov naj se NotebookLM sklicuje, in jih uvozijo za uporabo v drugih funkcijah, vključno s pogosto zastavljenimi vprašanji, kratkimi dokumenti in zvočnimi pregledi, podobnimi podkastom, ki za razpravo o temi uporabljajo UI gostitelje.
Viri bodo shranjeni v programu NotebookLM, da jih bodo lahko uporabniki neposredno brali in uporabljali kot reference za citiranje, beleženje in odgovarjanje na vprašanja. Google pravi, da je funkcija Odkrij prva od več funkcij, ki jih je Google namensko razvil za NotebookLM s pomočjo umetne inteligence Gemini. Uporabnikom so želeli olajšati iskanje ustreznih virov, kar jim je tudi uspelo.
Na voljo je še ena funkcija oziroma gumb »I’m Feeling Curious«, ki NotebookLM spodbudi k iskanju virov na povsem naključno temo. To je dober način, da vidite, kaj funkcija zmore, pa tudi zabaven način za spoznavanje novih tem.
Prijavi napako v članku