Google in Apple odločneje proti vladnim agencijam
Od razkritja razsežnosti prisluškovanj s strani Ameriške nacionalne varnostne agencije, se je v javnosti okrepila debata o zasebnosti informacij uporabnikov na eni strani ter zagotavljanju nacionalne varnosti na drugi. Tehnološka podjetja so od takrat naprej tudi javno zagovarjala večjo varnost podatkov in zaščito pred vohunjenjem s strani vladnih agencij.
V teh mesecih smo priča dodatnim ukrepom s strani podjetij Google in Apple. Pri slednjem so tako ob predstavitvi mobilnega plačilnega sistema Apple Pay, zagotavljali da ne zbirajo nobenih informacij o tem kaj uporabniki kupujejo in kje te nakupe opravljajo. Z novim operacijskim sistemom iOS 8 pa Apple, varnostnim agencijam, več niti ne more zagotoviti dostopa do vsebin sporočil poslanih s storitvijo iMessage. Uporabniki iOS naprav se tako v primeru, da si sporočila ne shranjujejo na storitev v oblaku iCloud ali sinhronizirajo z ostalimi napravami, lahko počutijo varne pred vohunjenjem. Enako velja za uporabnike Googlovega operacijskega sistema, ki prav tako otežuje dostop do shranjenih vsebin na napravah.
Omenjeno pa še naprej ne velja za klice in poslana SMS sporočila. V tem primeru ne Apple ne Google nista odgovorna saj se oblasti za pridobitev informacij obrnejo na telekomunikacijska podjetja.
Na tem mestu bo najverjetneje še veliko bralcev skeptičnih glede zaščite vendar pa je zgovorno tudi dejstvo, da se zaradi omenjenih ukrepov Appla in Googla v medijih oglašajo tudi vodilni možje FBI. James Comey, direktor FBI, preko medijev sporoča zaskrbljenost zaradi nacionalne varnosti saj bi na ta način lahko nepridipravi lažje načrtovali kazniva dejanja. Vsi uporabniki iOS in Android OS naprav naj bi se po njegovem mnenju na ta način nahajali nad zakonom.
Prijavi napako v članku