Firefox zabeležil padec v priljubljenosti
Priljubljenost Chroma raste, Firefoxa pa pada
Kot pri predzadnji, novembrski, analizi so v iPROM-u tudi tokrat prišli do ugotovitve, da priljubljenost Googlovega brskalnika Chrome med slovenskimi uporabniki interneta še naprej raste. Ta brskalnik je namreč pridobil še dodatne 3 odstotne točke v primerjavi z novembrom 2011 in s 23 odstotki ostaja trdno na tretjem mestu.
Brskalnik Firefox sicer ostaja na prvem mestu, a ne več tako suvereno kot novembra, saj je zabeležil upad priljubljenosti za 4 odstotne točke (z 41 na 37 odstotkov), za zgolj eno odstotno točko ga za rep lovi drugi na lestvici, Internet Explorer. Njegova priljubljenost ostaja na približno enaki ravni kot sedem mesecev nazaj.
Analiza je bila izvedena z rešitvijo iPROM AD Server, namenjeno distribuciji, ciljanju in sledenju oglasnega gradiva na spletu.
Trend v porastu – mobilni dostop do slovenskih spletnih medijev
Med rezultate analize je tokrat vključen tudi podatek o mobilnem dostopu do slovenskih spletnih medijev, ki je junija znašal sedem odstotkov. Glede na napravo, ki je bila uporabljena za dostop do njih, je več kot polovica (53 odstotkov) telefonov z operacijskim sistemom Android, z 12 oziroma 11 odstotki sledijo iPadi oziroma telefoni iPhone. 13 odstotkov pa je takih, ki so do slovenskih spletnih medijev dostopali z navadnimi mobilniki (dostop WAP).
Najpogosteje uporabljane ločljivosti zaslonov
Najpogosteje zabeleženi ločljivosti pri uporabnikih sta tudi tokrat 1024×768 točk (16 odstotkov) in 1280×1024 točk (15,5 odstotka), ki je značilna za 17- in 19-palčne zaslone. Sta pa obe zabeležili manjši padec v primerjavi z novembrsko analizo (18 oziroma 17 odstotkov).
S po 12 oziroma 9 odstotki sledita ločljivosti 1366×768 oziroma 1280×800 točk, značilni za prenosne računalnike, tema sledi ločljivost 1680×1050 točk (8 odstotkov), značilna za 20- in večpalčne zaslone. Sledijo zasloni z ločljivostjo 1440×900 točk (6 odstotkov), ki so značilni za novejše prenosnike. Enako kot prejšnjič, to je 7 odstotkov, pa so dosegli tudi zasloni z ločljivostjo Full HD (1920×1080 točk).
Analiza uporabljanih operacijskih sistemov
Analiza operacijskih sistemov je pokazala, da večina uporabnikov še vedno prisega na operacijske sisteme Microsoft Windows. Se je pa nekoliko spremenilo razmerje med tremi najpogosteje uporabljenimi različicami tega sistema. Če se je lani novembra različica Windows XP uvrstila na prvo mesto s 46 odstotki, je v juniju letos z 42 odstotki padla na drugo mesto. Na vrhu se je tako znašla različica Windows 7, katere uporaba se je zvišala za kar sedem odstotnih točk. Na tretjem mestu je Windows Vista s petimi odstotki (lani novembra jo je uporabljalo sedem odstotkov uporabnikov).
Metodološki podatki
iPROM s programsko opremo iPROM AD Server neprestano spremlja tehnološke značilnosti računalnikov uporabnikov slovenskih spletnih medijev, obenem pa preverja tudi tipe brskalnikov, operacijske sisteme in ločljivosti zaslonov. Analiza je bila opravljena junija 2012, tedenski vzorec pa je po standardu IAB zajemal 779 milijonov meritvenih zahtevkov.
Prijavi napako v članku