Facebook prepozna tudi avtorje lažnih slik
V zadnjem času smo deležni več novic in prispevkov kot kadar koli prej, vendar se ob tem poraja vprašanje, koliko od teh je sploh resničnih? Vse več raziskav kaže na to, da je lažnih novic ogromno, zato moramo temeljito premisliti, preden se odločimo, ali bomo novici na družbenem omrežju verjeli. Številni raziskovalci so že pred časom dokazali, da tako kot novicam, tudi videoposnetkom ne smemo slepo zaupati. Mnoga podjetja so namreč že razvila namenske algoritme, ki jih je mogoče uporabiti za spreminjanje dejanskih izjav oseb na videoposnetkih.
V tem primeru govorimo o sistemu za kreiranje lažnih videoposnetkov (angleško deepfake). Temelji na namenskem algoritmu, ki najprej prouči množico videoposnetkov visoke ločljivosti. Napreden algoritem s pomočjo umetne inteligence poveže že slišane in videne besede v poljubne kombinacije, in sicer na način, da tega končni uporabnik ne zazna. Sistem omogoča tudi poljubno spreminjanje mimike obraza, kar videoposnetku dodatno poveča verodostojnost in s tem lažje prelisiči končnega uporabnika.
Vodilno družbeno omrežje Facebook ima na srečo že dalj časa odgovor za lažne videoposnetke, saj jih lahko prepozna s pomočjo napredne umetne inteligence. Nedavno pa je Facebook dokazal, da je mogoče z umetno inteligenco razkriti tudi lažne fotografije. Še več, s pomočjo umetne inteligence lahko odkrije tudi avtorja ponaredka. Novost temelji na tehnologiji obratnega inženiringa, ki razkriva orodja, s katerimi je bil lažen grafični material ustvarjen, posledično pa odkrije tudi avtorja.
Facebook še ni napovedal, kdaj bo novo tehnologijo začel uporabljati. Bodo pa avtorji v primeru razkritja deležni sankcij s strani družbenega omrežja, vključno z ukinitvijo njihovega uporabniškega računa.
Prijavi napako v članku