Evropski proizvajalci s pocenitvijo električnih avtomobilov?
Evropski avtomobilski proizvajalci zvišujejo cene bencinskih avtomobilov in pripravljajo popuste za električna vozila, saj se pripravljajo na še en izziv – strožje predpise o emisijah, ki lahko še dodatno zmanjšajo dobičke v industriji, ki se spopada z velikimi težavami.
Evropska unija bo s 1. januarjem drastično znižala zgornjo mejo za emisije ogljikovega dioksida iz avtomobilov, kar pomeni, da bo morala vsaj petina prodaje večine avtomobilskih podjetij sloneti na električnih vozilih. Le tako se bodo izognila visokim kaznim.
Vendar je bilo letos do zdaj le 13 % vseh prodanih vozil v regiji električnih, kažejo podatki lobistične skupine Evropskega združenja avtomobilskih proizvajalcev (ACEA).
»Razlika je res velika,« je dejal Marc Mortureux, direktor francoskega avtomobilskega lobija PFA.
Strožja pravila so sprejeta v času, ko se sektor že spopada s presežki zaloge avtomobilov zaradi neuspešne prodaje in vse večje kitajske konkurence, na kar opozarjajo vsi največji proizvajalci (Volkswagen, Stellantis …), ki beležijo vse manjši dobiček.
Zdaj bodo morala podjetja prodati več električnih vozil, katerih proizvodnja je dražja od tradicionalnih vozil, in to v času, ko politične in gospodarske negotovosti ter vse manjše subvencije za električna vozila zmanjšujejo potrošnjo, je dejal Mortureux.
V znak vse večje zaskrbljenosti zaradi pravil je ta mesec nenadoma odstopil predsednik uprave podjetja Stellantis Carlos Tavares, deloma zaradi nesoglasij z upravnim odborom glede načina reševanja tega vprašanja.
Evropski politiki pozivajo Bruselj, naj še enkrat premisli o ciljih, saj je do začetka leta ostalo še zelo malo časa. Vendar so se avtomobilski proizvajalci že prej resno lotili dela, predvsem zato, da bi se izognili globam, ki bi glede na trenutno prodajo lahko dosegle 15 milijard evrov, je dejal predsednik ACEA Luca de Meo.
VW, Stellantis in Renault so v zadnjih dveh mesecih za več sto evrov zvišali cene modelov z bencinskimi motorji, s čimer želijo po mnenju analitikov omejiti povpraševanje po avtomobilih z večjimi izpusti in povečati privlačnost dražjih električnih modelov.
Prejšnji mesec je Stellantisov Peugeot v Franciji povišal cene vseh svojih modelov za kar 500 evrov, razen popolnoma električnih. Skupina Renault je zvišala cene nekaterih modelov s čistim bencinskim motorjem, modelu Clio SCE 65 je na primer dodala 300 evrov ali 1,6 %, vendar so cene hibridnih različic ostale nespremenjene.
Dvig cen pa morda ne bo dostavil želenega učinka. Višje cene bencinskih in dizelskih avtomobilov bodo sicer zmanjšale vrzel v primerjavi z električnimi avtomobili, hkrati pa strokovnjaki opozarjajo, da to ni nujno uspešen recept za znaten dvig prodaje električnih avtomobilov.
Prijavi napako v članku