Evropska unija še dodatno omejila cene za mednarodne klice
Na zasedanju Sveta evropske unije za promet, telekomunikacije in energijo (PTE) so člani potrdili reformo trga elektronske komunikacije znotraj meja Evropske unije. Tu gre za dogovor oziroma direktivo, ki jo je parlament evropske unije sprejel 14. novembra letos. Ta prinaša številne novosti na telekomunikacijski trg, kot so spodbujanje naložb v širokopasovna omrežja, odločbe o dodelitvi radijskih frekvenc za mobilno omrežje 5G ter zagotavljanje simetrične regulacije dostopa do omrežij, ki naj bi okrepilo konkurenco. Za končne uporabnike pa je zagotovo najbolj zanimiv dogovor o omejitvi za mednarodne klice znotraj meja Evropske unije, saj se bodo ti še dodatno pocenili.
Čeprav je odprava stroškov mobilnega gostovanja prebivalcem evropske unije že pred časom prinesla številne ugodnosti, gostovanje med članicami še vedno ostaja in je lahko precej drago. To še posebej drži v primeru, ko se nahajamo v drugi državi članici Evropske unije (na primer na Hrvaškem) in kličemo nekoga, ki je prav tako lociran v drugi državi Evropske unije (na primer v Nemčiji). K sreči bodo kmalu tudi ti klici cenejši, pri čemer bo dogovor o cenejših mednarodnih klicih v Evropski uniji stopil v veljavo maja prihodnjega leta, veljal pa bo seveda tudi v slovenskem prostoru.
Najvišja cena za mednarodne klice bo omejena na 19 evrskih centov na minuto, medtem ko cena poslanega kratkega sporočila SMS ne bo smela biti višja od šest evrskih centov. Nova uredba hkrati ureja tudi pravice uporabnikov telekomunikacijskih storitev, da bodo na celotnem območju Evropske unije lahko zamenjali svojega operaterja. To bo nedvomno olajšalo življenje tistim, ki veliko potujejo znotraj meja Evropske unije in morajo iz takšnih ali drugačnih razlogov ostati v tuji državi za dalj časa.
Prijavi napako v članku