EU razmišlja o prepovedi uporabe tehnologije prepoznavanja obraza
Evropska komisija je razkrila načrt, v katerem resno razmišlja o prepovedi uporabe tehnologije prepoznavanja obraza na javnih površinah. Ta prepoved bi naj veljala do pet let. Regulatorji si želijo vzeti čas za razmislek, kako preprečiti zlorabe tehnologije. Ta omogoča »real-time« preverjanje, katerega se najpogosteje poslužuje policija.
V načrtu so opisane tudi izjeme, ki bi lahko bile deležne posebne obravnave. V večini gre za varnostne projekte in pa raziskave in razvoj. Evropska komisija je 18 strani dolgi dokument objavila na svojih kanalih, z novimi pravili pa si želi dvigniti nivo zasebnost in spremeniti načine uporabe osebnih podatkov. Komisija je pritisnila tako na razvijalce, kot tudi na same uporabnike umetne inteligence. Države članice EU je pozvala naj najdejo nekoga, ki bo spremljal nova pravila in deloval v skladu z novimi smernicami – kot neke vrste »varuh«.
Kako tehnologija prepoznavanja obraza deluje?
1. Obraza na obstoječih fotografijah policije so mapirani z uporabo programske opreme;
2. kamere, ki so postavljene na različnih mestih, skenirajo množice in prepoznavajo obraze;
3. programska oprema primerja obraze s potencialnimi ujemanji in jih pošilja pristojnim.
Kot so zapisali v dokumentu, bi naj prepoved trajala med tri in pet let. V tem času bi lahko s posebno metodologijo preverili vplive tehnologije in se dotaknili možnih tveganih scenarijev – te bi lahko dodatno razvili in prepoznali mesta, kjer je potrebno posredovanje. Dotični predlog je nastal na pobudo mnogih predlogov politikov v Veliki Britaniji, ki se zavzemajo za to, da bi policija nehala uporabljati tehnologijo prepoznavanja obraza za nadzor javnosti. Kar pogosto se dogaja, da določena podjetja in institucije uporabljajo tehnologijo brez, da bi javnost o tem obvestili. Zagovorniki novih pravil Evropske komisije trdijo, da je trenutna oblika tehnologije prepoznavanja obraza napačno zastavljena, vsiljiva, poleg tega pa ne upošteva posameznikovih pravic zasebnosti.
Nedavna študija je potrdila, da so algoritmi tehnologije prepoznavanja obraza precej manj natančni pri identifikaciji obrazov temnopoltih in azijskih posameznikov, kot pa pri belih obrazih. Kljub temu, da govorimo o novih pravilih na območju EU, je tehnologija najbolj aktivna na Kitajskem, kjer je uradno registriranih največ nadzornih kamer. Kitajska vlada je nadzor še poostrila, saj je s kamerami opremila tudi lekarne v Šanghaju. Zakaj? Želijo imeti vpogled v to, kdo kupuje določena zdravila. Posamezniki, ki bodo kupili zdravilo iz kontrolne skupine, to bodo recimo zdravila, ki vsebujejo psihotropične substance, bodo primorani verificirati svojo identiteto s skeniranjem obraza. Ta poteza je ena najbolj aktualnih potez kitajske vlade, ki se bori proti potencialnim zlorabam zdravil, ki se lahko uporabljajo kot ilegalne droge. Torej, medtem ko zahodni svet pazljivo pristopa k uporabi tehnologije prepoznavanja obraza, Kitajska še naprej uporablja vedno več te tehnologije.
Prijavi napako v članku