EU do leta 2050 potrebuje 3 milijone električnih polnilnic
Če Evropska unija želi postati klimatsko nevtralna do leta 2050, kar je sicer čisto resno zastavljeni cilj, bo potrebnih več kot 3 milijona javnih električnih polnilnic. Raziskava raziskovalne skupine Transport & Environment (T&E) ugotavlja, da bo EU morala resno ukrepati, kajti brez zadostnega števila električnih polnilnic cilja ne bo možno doseči.
Ocene raziskave kažejo, da naj bi letni strošek polnilne infrastrukture v povprečju bil 1,8 milijarde evrov. V roku desetih let bi naj število električnih avtomobilov v Evropi doseglo 44 milijonov. Trenutno se na območju Evropske unije nahaja približno 185.000 javnih polnilnih mest, kar je za trenutno število električnih vozil povsem dovolj. Skupina T&E pravi, da to ne zadostuje za vse hitreje rastoči trg električnih vozil.
Lucien Mathieu, analitik e-mobilnosti pri Transport & Environment, je povedal: »Evropski zeleni dogovor za transport se lahko doseže samo z »zero-emission« infrastrukturo. To pomeni več investicij v postavitev omrežja javnih polnilnic, še posebej doma in v službi. Po drugi strani je potrebno zmanjšati višino investicij v razvoj fosilnih goriv in posledično več sredstev ostane za elektriko. Do zdaj je število polnilnih mest sledilo vedno večjemu povpraševanju, vendar se moramo zavedati, da prihajajoči se električni val prinaša ogromno število električnih vozil. To pa hkrati pomeni, da se mora nujno razširiti tudi polnilno omrežje«.
Na vprašanje financiranje potrebnih polnilnih mest T&E odgovarja, da obstaja možnost sofinanciranja s strani Evropskega investicijskega načrta – ta bi naj v sklopu Evropskega zelenega dogovora v obliki investicij namenil 1 trilijon evrov v trajnostni razvoj. Mathieu je dodal: »Premika na električna vozila bo v Evropi ustvaril več-milijardni trg za celotno industrijo, od vzpostavitve omrežij, vzdrževanja le-teh, proizvodnje polnilnic, instalacij itd. EU mora naredite vse, kar je v njeni moči, da se bori proti klimatskim spremembam, hkrati pa poskrbeti za nova delovna mesta v Evropi«.
T&E dodaja, da mora biti prioriteta dom in pa delovno okolje. Med 20 in 30% teh polnilnic mora biti postavljenih v deprivilegiranih območjih in lokacijah z manj populacije. S tem bi lahko koristi od »zero-emission« vozil imeli vsi in ne samo najbolj razvite države in pokrajine.
Prihajajoča revizija Direktive za alternativna goriva in infrastrukturo Evropske unije je odločilen trenutek za Evropsko komisijo. Ta bo namreč odločala o tem, kako se bo infrastruktura razvijala naprej in kako bo celotna industrija v prihodnje nadaljevanje doseganje zastavljenih ciljev. T&E pravi, da mora revizija biti izvedena letos, nato pa sledi prevod v regulativo, ki sledi ambiciozno zastavljenim ciljem. Samo tako lahko pričakujemo harmonizirano širitev polnilnih mest po Evropi.
Prijavi napako v članku