Elon Musk: OpenAI je prenehal delati v korist človeštva
Elon Musk toži podjetje OpenAI in izvršnega direktorja Sama Altmana, ker naj bi opustili prvotno misijo – razviti umetno inteligenco v korist človeštvu. Musk trdi, da so na prvo mesto postavili dobiček. V tožbi, ki jo je predložil sodišču v San Franciscu v četrtek, 29. februarja piše, da naj bi partnerstvo OpenAI-ja z Microsoftom za prvega pomenilo, da je postalo “zaprtokodno de facto hčerinsko podjetje” Microsofta, ki je osredotočeno na maksimiziranje dobička.
Glede na tožbo tovrstno ravnanje pomeni kršitev prvotnega dogovora med Muskom, ki je soustanovil OpenAI leta 2015 in danes več nima deleža v podjetju, Altmanom in predsednikom OpenAI-ja Gregom Brockmanom. Vsi skupaj naj bi se zavezali, da bo projekt OpenAI neprofiten, pripadajoča tehnologija pa odprtokodna. Kršitve vključujejo ohranjanje zasnove modela OpenAI GPT-4 kot “popolno skrivnost”, pri čemer Musk v tožbi pravi, da je bila ta odločitev “predvsem posledica komercialnih razlogov in ne varnosti” ter da je model GPT-4 zdaj “de facto Microsoftov lasten algoritem.”
Cilj tožbe je prisiliti OpenAI, da se vrne k svojim prvotnim namenom in dogovorom, ki bodo na prvo mesto postavili korist človeštvu in ne Altmanu, Brockmanu in Microsoftu, največjemu tehnološkemu podjetju na svetu.
Verjetno se še spomnite, kako je bil Musk kritičen do razvoja umetne inteligence in potencialnih vplivov, ki bi jih lahko imela na družbo, še preden se je odločil za sodelovanje pri projektu OpenAI. Zelo jasno in glasno je želel, da se uporablja varnostne vzvode, ki bi sistemom umetne inteligence preprečili, da nadomestijo ljudi. Lansko leto je Musk skupaj s številnimi raziskovalci področja umetne inteligence podpisal odprto pismo, naslovljeno na podjetja, da naj ustavijo “velike umetno inteligentne eksperimente”. Pozneje je ustanovil svoje lastno AI podjetje in znotraj družbenega omrežja X razvil umetno inteligentnega bota.
V tožbi še piše, da model GPT-4, izdan marca 2023, ni samo sposoben sklepati, ampak je v tem tudi dejansko boljši od povprečnih ljudi, saj je na enotnem pravosodnem izpitu za odvetnike dosegel rezultat 90 odstotkov. Govori se, da podjetje razvija naprednejši model, znan kot “Q Star”, ki naj bi bil prvi pravi model splošne umetne inteligence.
Spomnimo še, da je lani podjetje OpenAI odpustilo Altmana (in ga nato ponovno zaposlilo pet dni kasneje) zaradi ne najbolj jasnih razlogov, in sicer naj bi njegova komunikacija z upravo “ovirala njegovo sposobnost izvajanja svojih odgovornosti”. Tožba, ki jo je vložil Musk, navaja, da so v dneh po tem dogodku Altman, Brockman in Microsoft “izkoristili Microsoftov vpliv na OpenAI” in zamenjali člane upravnega odbora z alternativami, ki jih je podprl Microsoft.
Prijavi napako v članku