Rusija odpira prvo šolo za virtualne bojevnike
Novosibirska regionalna vlada je pred kratkim na Telegramu objavila, da odpira prvo državno šolo za e-športnike v Rusiji. K vpisu so že pristopili na »desetine športnikov«, začeli pa so že s tečaji oziroma učnimi urami za učenje veščin pri igrah DOTA 2 in League of Legends za otroke, starejše od 12 let. Zakaj ravno ti dve igri? Največji turnirji in nekateri največji zaslužki se obračajo ravno pri teh dveh igrah, ki imajo ogromne baze oboževalcev po celem svetu, še posebej na azijskem trgu.
Temelje nove šole za e-športnike so črpali iz obstoječe šole Olympic Reserve Shooting v Novosibirsku in standardi za vpis so zelo netipični glede na sam učni program. Pogoj niso le odlične sposobnosti v videoigrah, ampak tudi dobra fizična sposobnost. E-športniki, ki se želijo vpisati v šolo, bodo morali biti sposobni preteči 3 kilometre v manj kot 15 minutah, narediti 33 trebušnjakov in 25 počepov brez premora ter iztegniti prste 6 cm čez prste na nogah na dvignjeni ploščadi, ne da bi pri tem upognili kolena.
E-športnice pa bodo morale biti sposobne preteči 2 kilometra v manj kot 12 minutah, narediti 32 trebušnjakov in 23 počepov brez premora ter iztegniti prste 8 centimetrov čez prste na nogah.
Kaj menite o teh pogojih? So dovolj ali premalo zahtevni? Bi otroku dovolili, da se vpiše na šolo za e-športnike? Se nam kaj podobnega obeta tudi v Evropi?
Atletske zahteve so določili januarja letos v ruskih »zveznih standardih za računalniške športe«. Ti standardi prav tako določajo, da je usposabljanje v »kiberšportu«, kot so e-šport označili v Rusiji, razdeljeno na »splošno in specializirano fizično« usposabljanje in »tehnično, taktično, teoretično in psihološko« usposabljanje. Kako intenziven bo njihov urnik za fizično kondicijo, bodo učenci občutili v naslednjih šolskih letih. Pričakuje se, da novosibirska šola ne bo popuščala, saj slovijo po tem, da v šoli gojijo olimpijske športnike.
E-športniki potrebujejo tudi vrhunsko računalniško opremo, ki lahko opazno vpliva na končni razplet virtualnega boja. In to bodo tudi dobili. Nova šola se mora držati zelo natančnega in zahtevnega seznama. Stoli in mize morajo biti na določeni višini od tal, monitorji morajo podpirati vsaj 144 Hz osveževanja, odzivni čas ne sme presegati 1 milisekunde, miške morajo biti ožičene in imeti DPI v rangu 16.000. Nekoliko zanimivo in bizarno pa je, da pogoj za grafične kartice ni v skladu s pričakovanji. Edini pogoj je, da mora biti grafična kartica primerna za delo s 3D vsebino. Za igranje iger DOTA in League of Legends to ne bo predstavljalo težav, saj ne potrebujeta grafičnih zverin. Če pa v prihodnosti mislijo razširiti seznam iger, bodo računalniki potrebovali grafično nadgradnjo.
Prijavi napako v članku