Računalništvo, telefonija
10.11.2016 12:50
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Dobre prakse v slovenskih podjetjih

Dodano vrednost predstavljajo kakovostni in povezani podatki, na osnovi katerih lahko tehnologi odpravijo anomalije, preprečijo zastoje in optimizirajo tehnološke procese.
Dodano vrednost predstavljajo kakovostni in povezani podatki, na osnovi katerih lahko tehnologi odpravijo anomalije, preprečijo zastoje in optimizirajo tehnološke procese.

Velikoserijska in procesna proizvodnja sta že zdavnaj stopili na pot digitalizacije. Prednosti, ki jih prinaša Industrija 4.0, že izkoriščata z veliko žlico. Kaj pa naročniška in maloserijska proizvodnja?

Principi so sicer isti. Povezati je treba sodobne tehnologije, proizvodno in poslovno informatiko v učinkovito delujočo celoto, vendar je v primeru malih serij potreben individualni pristop. »V praksi se je že večkrat potrdilo, da je v samih podjetjih veliko znanja. Ko pa ga združimo z znanjem informatikov, lahko z malimi vložki pridemo do presenetljivih rezultatov,« je pojasnil Marjan Gobec, direktor podjetja KOPA, d. d. iz Slovenj Gradca. Podjetje KOPA je na tak način izvedlo vrsto uspešnih digitalizacijskih projektov v proizvodnji.

Metrel Mehanika: optimizacija tehnologije in dvig kakovosti

Metrel Mehanika, d. o. o. nenehno povečuje število proizvodov, pri čemer v proizvodnjo dnevno lansira že več kot sto delovnih nalogov. »Na dosedanji način je bilo težko spremljati tako množico proizvodov po posameznih fazah izdelave. Zato smo se s to težavo obrnili na Kopo, ki je naša dolgoletna računalniška hiša,« je povedal Peter Janša, direktor podjetja Metrel Mehanika. Največjo dodano vrednost nove pridobitve predstavljajo kakovostni in povezani podatki, na osnovi katerih lahko tehnologi hitro odpravljajo anomalije in optimizirajo tehnološke postopke.

»Na razpolago so podatki za analizo posameznih tehnoloških operacij in informacije, ki so v pomoč pri organizaciji proizvodnih procesov in tehnične strokovne službe,« je izpostavil Janša. Pridobili so tudi informacije za ugotavljanje uspešnosti posameznika v proizvodnji kot tudi tehnološke priprave pred začetkom dela. V nadaljevanju pa bodo s pomočjo digitalizacije še izboljšali učinkovitost in zmanjšali napake v procesu proizvajanja.

Primat: kako postati še bolj uspešni
V uspešnem podjetju Primat, d. d. iz Maribora so ugotovili, da ob novih investicijah ne dosegajo pričakovane produktivnosti, zaradi česar kljub rezervam v zmogljivostih niso več mogli slediti povečevanju naročil. Podobno kot v številnih drugih podjetjih se jim je tudi dogajalo, da so v drugi in tretji izmeni včasih brez pravega razloga dosegali tudi do 30 odstotkov manjšo produktivnost kot v dopoldanski izmeni.

»Z implementacijo Kopinega sistema Utrip.PRO smo se podali na pot digitalizacije proizvodnje, ki omogoča učinkovitejše obvladovanje zastojev in s tem povečanje produktivnosti ključnih segmentov proizvodnje. Sistem je v pomoč sodelavcem, ki načrtujejo in spremljajo proizvodnjo, v končni fazi pa bo omogočal tudi pošteno nagrajevanje samih delavcev,« je pojasnil Slavko Mlinarič, direktor proizvodnje, Primat d. d.

Purotehnika: profitabilnost majhnih serij V Slovenjgraški Purotehniki, kjer proizvajajo izdelke v majhnih serijah, so imeli izzive pri obvladovanju tehnoloških postopkov, zagotavljanju produktivnosti in preveliki porabi materiala. Kot pravi Primož Mlačnik, direktor Purotehnike, je pri njih digitalizacija proizvodnje v polnem teku, od tega, da nadzirajo proizvodne operacije in hitro ukrepajo v primeru odstopanj do tega, da so uredili proizvodno logistiko in izboljšali porabo materiala. »To nam bo zagotavljalo podatke za izvajanje analiz in nenehno povečevanje proizvodne učinkovitosti,« je še dodal Mlačnik. Z uporabo digitalizacije hkrati zmanjšujejo izmet in izboljšujejo kakovost, kar pripomore k nižjim proizvodnim stroškom, pravočasnim dobavam in zadovoljnim kupcem.

Več info o rešitvi in koristih v proizvodnjah: marketing@kopa.si


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem KOPA d.d.
Za več informacij so vam na voljo pri KOPA d.d.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem KOPA d.d.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

TIFT d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 10 20
Podjetje Tift d.o.o., s sedežem v Ljubljani, je specializirano za napredne rešitve na področju industrijskega označevanja in kodiranja izdelkov ter embalaže. Njihov fokus je zagotavljanje ... Več
Zlati partner

FIŠ – FAKULTETA ZA INFORMACIJSKE ŠTUDIJE

Ljubljanska cesta 31a, 8000 Novo mesto, Tel: 07 373 78 84, 07 373 78 70
Sodobni študijski programi, možnost virtualne udeležbe na vseh predavanjih in vajah FIŠ je prva in edina javna fakulteta v Novem mestu, ki ponuja tako brezplačen redni ... Več
Zlati partner

Brown Bear Team (BBT)

Gmajna 16, 1236 Trzin, Tel: 01 5622665
POSLOVNA linija – najboljši računalniki posameznega proizvajalca Računalniki iz POSLOVNE linije so tisti, na katere se lahko zanesemo, saj gre za izdelke najvišje kakovosti ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več