Računalništvo, telefonija
Poslovne rešitve
21.10.2024 14:51
Posodobljeno 3 meseci nazaj.

Deli z drugimi:

Share

DJI vrača udarec ameriškemu obrambnemu ministrstvu

DJI, nedvomno prvo ime med proizvajalci brezpilotnih dronov, toži ameriško obrambno ministrstvo, ki je kitajsko podjetje uvrstilo na seznam »kitajskih vojaških podjetij« in s tem proizvajalca omejilo s številnimi ukrepi in omejitvami. DJI pravi, da obtožbe ne bazirajo na nobenih dokazih in da so zaradi te označbe utrpeli veliko škodo.

DJI trdi, da je, odkar je bil leta 2022 dodan na ta seznam, »izgubil mnogo poslov, bil stigmatiziran kot grožnja nacionalni varnosti, bilo mu je prepovedano sklepanje pogodb z več zveznimi vladnimi agencijami,« tudi njegovi zaposleni pa da so »zdaj pogosto in vsesplošno stigmatizirani, jih nadlegujejo in žalijo na javnih mestih.«

Prav tako trdi, da ministrstvo za obrambo podjetju ni hotelo ponuditi nobene razlage za označbo »kitajsko vojaško podjetje«, dokler ni DJI septembra letos zagrozil s tožbo. DJI trdi še, da je bila utemeljitev ministrstva za obrambo, ko jo je to končno ponudilo, polna napak.

Ameriško ministrstvo se še ni odzvalo na tožbo. DJI pa še zdaleč ni edino podjetje, ki se je znašlo v nemilosti ameriške vlade. Eno izmed bolj odmevnih imen je zagotovo Huawei, ki se je pred petimi leti prav tako znašel pod drobnogledom ZDA.

Ameriška vojska je med svojimi enotami že leta 2017 prepovedala uporabo DJI dronov, dve leti kasneje se je vmešalo še ameriško notranje ministrstvo, ki je prizemljilo vse DJI naprave zaradi sumov vohunjenja.

Leta 2020 so ZDA podjetje DJI dodale na seznam subjektov, katerim ameriška podjetja ne smejo izvažati svoje tehnologije. Razlog? Obsežne kršitve človekovih pravic na Kitajskem ter vsesplošnega nezakonitega nadzora.

Vladnim ustanovam je bil zaradi ukrepov prepovedan nakup DJI brezpilotnih letal, pred kratkim pa je kitajski proizvajalec sporočil, da je njihove izdelke blokirala ameriška carina, kot utemeljitev pa so navedli nov zakon o preprečevanju prisilnega dela Ujgurov.

Podjetje DJI se zagovarja, da ni v lasti ali pod nadzorom kitajske vlade, in da nimajo nobene povezave z obravnavo Ujgurov. So podjetje, ki prodaja brezpilotna letala, ki se lahko uporabljajo za različne namene, na katere nimajo vpliva. Izpostavili so še, da so večkrat prestali neodvisne preglede svetovalnih podjetij in vladnih agencij, in nihče ni našel varnostnih groženj.

Kongres trenutno razmišlja o vsesplošni prepovedi DJI naprav na ameriških tleh, vendar še ni prišel do zaključka. Tudi če pride do prepovedi, bodo obstoječi lastniki lahko normalno uporabljali svoje naprave.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
droni


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

eTAROK, MIROSLAV CIGAN s.p.

Ulica Štefana Kovača 2, 9231 Beltinci, Tel: 041 519 443
Računalniška igra za ljubitelje taroka Življenje se je v zadnjem letu preselilo v naše domove, kjer poleg dela iščemo različne vrste razvedrila. Za ljubitelje igre s tarok ... Več

REDOLJUB d.o.o.

Skladišče: Pot heroja Trtnika 45, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 070 377 577
Se sprašujete, kje lahko na enem mestu dobite pisarniške potrebščine, opremo in potrošni material? Leta 1990 je podjetje Redoljub začelo z vzdrževanjem redu v slovenskih in ... Več
Zlati partner

COPIA BIRO d.o.o.

Koprska ulica 106b, 1000 Ljubljana, Tel: 01 242 58 00
Podjetje Copia biro d.o.o. je bilo ustanovljeno leta 2012. Od leta 1980 do leta 2012 je delovalo kot sektor v okviru podjetja Copia d.o.o. Leta 2013 so se preselili v poslovne prostore ... Več
Zlati partner

TEKSEL d.o.o.

Tržaška cesta 132, 1000 Ljubljana, Tel: 01 620 77 25
Skoraj vsak mora vsebino, namen in vrednost svojega dela sporočiti strankam, obiskovalcem ali sodelavcem. Multimedijska oprema z integriranimi avdio in video funkcijami pomaga širiti ... Več