Dijaki razvili VR aplikacijo in z njo osvojili 1. mesto v Sloveniji

Nagrajena je bila raziskovalna naloga z naslovom: “VR aplikacija za spodbujanje algoritmičnega razmišljanja s pomočjo blokovnega programiranja”. Avtorji raziskovalne naloge so Tai Lupscha, Tine Muraus in Jure Zrim, vsi dijaki programa tehnik računalništva, njihov mentor pa je Dominik Letnar.
Code in VR je inovativna izobraževalna aplikacija v virtualni resničnosti, ki uporabnike na interaktiven način uvaja v osnove algoritmičnega razmišljanja. Namesto klasičnega pisanja kode uporabniki v tridimenzionalnem prostoru sestavljajo logične zaporedja iz blokov in tako razumevanje osnovnih programerskih konceptov razvijajo na intuitiven in vizualni način.
Aplikacija vključuje več kot 60 skrbno zasnovanih stopenj, kjer uporabniki z uporabo logičnega razmišljanja rešujejo različne izzive. Namenjena začetnikom, učencem in dijakom, ki se prvič srečujejo z osnovami programiranja, pa tudi vsem, ki jih privlačijo logični izzivi, saj učinkovito spodbuja algoritmično razmišljanje.
Aplikacija Code in VR je plod sodelovanja med dijaki, mentorjem in okoljem, ki spodbuja inovativnost. V procesu razvoja so dijaki ne le programirali, temveč tudi načrtovali uporabniško izkušnjo, sodelovali pri oblikovanju stopenj ter testirali delovanje aplikacije. S tem so razvijali tako tehnične kot mehke veščine, kot so timsko delo, načrtovanje in reševanje problemov – kompetence, ki so ključne za prihodnost.
Več o aplikaciji lahko preberete na TEJ POVEZAVI.
Code in VR – VR aplikacija za spodbujanje algoritmičnega razmišljanja s pomočjo blokovnega programiranja
Kaj je Code in VR?
Code in VR je inovativna aplikacija, ki uporabnikom omogoča, da v svetu virtualne resničnosti spoznajo osnove razmišljanja, kot ga uporabljajo programerji. Namesto pisanja zapletene kode uporabniki sestavljajo preproste ukaze z barvitimi bloki, kar jim pomaga razvijati tisto, kar imenujemo algoritmično razmišljanje – sposobnost reševanja problemov po korakih.
Zakaj so razvili Code in VR?
Code in VR so razvijali, da bi olajšali in na igriv način mladim omogočili drugačen pristop k uporabi algoritmičnega razmišljanja, ter jim kasneje odprli pot v svet programiranja. Želeli so ustvariti izkušnjo, ki ni zastrašujoča, temveč spodbuja radovednost, ustvarjalnost in logično razmišljanje.
Kako deluje aplikacija?
Uporabnik se znajde v virtualnem svetu, kjer ga čakajo različni poligoni z različnimi nalogami. Premika robota, ki ga uporabnik vodi po poligonu: premika ga naprej, obrača, skače čez ovire, uporablja posebne lastnosti, kot so bomba, magnet ali prelet s kapo. Sestavljanje ukazov poteka preko barvitih blokov, kjer se uporabnik uči pravilnega zaporedja korakov in uporablja osnovne koncepte, kot so zanke, ponavljanja in pogoji.
Komu je Code in VR namenjen?
Code in VR je primeren za vse, ki si želijo spoznati osnove algoritmičnega razmišljanja, ne glede na starost ali predznanje. Še posebej je uporaben za osnovnošolce, dijake, pa tudi za vse, ki jih zanima tehnologija in bi radi naredili prve korake v svet reševanja problemov na zabaven in dostopen način, s pridihom programiranja.
Postopen razvoj aplikacije
Code in VR so razvijali popolnoma iz nič. Začeli so z osnovnim vmesnikom, nato pa postopoma izboljševali videz in funkcionalnosti. Kasneje so vključili lastne 3D modele, ki so jih sami oblikovali in izdelali. Sledilo je dodajanje novih funkcionalnosti, prilagajanje poligonov in uvajanje različnih svetov, kot so gozd, puščava, vulkan in zimska pokrajina … Na koncu so poskrbeli tudi za zvočno podobo aplikacije. Dijak Zsombor Kovač je posebej za projekt pripravil in izdelal avtorske zvočne posnetke, ki dodatno obogatijo uporabniško izkušnjo. Vsi elementi aplikacije, od videza, funkcionalnosti do zvoka, so plod lastnega avtorskega dela.

Ključne prednosti Code in VR
- Učenje skozi igro in raziskovanje.
- Razvijanje sposobnosti razdeljevanja nalog na korake.
- Varen prostor za učenje s takojšnjimi povratnimi informacijami.
- Spodbujanje ustvarjalnosti in logičnega razmišljanja.
Vizija
Code in VR je zanje več kot le aplikacija – je vstopna točka v svet algoritmičnega razmišljanja, ki je osnova za razumevanje programiranja. Aplikacija že danes vsebuje več kot 60 različnih poligonov, omogoča naključno generiranje stopenj, uvaja časovne omejitve pri reševanju nalog in ponuja izzive s šefi. Že v tej fazi, ko so desetkratno presegli vse zastavljene cilje, še vedno dodajajo manjše zanimivosti, ki širijo uporabniško izkušnjo. Cilj ostaja enak – omogočiti zabaven, spodbuden in dostopen vstop v svet algoritmičnega razmišljanja za vse generacije.
Prijavi napako v članku