Diamant kot hladilni element prihodnosti!
Prihodnost računalništva oziroma hladilnih rešitev je videti veliko bolj zanimiva od tradicionalno zračno ali tekočinsko hlajenih procesorjev in drugih naprav. Še posebej pomembno pa je hlajenje baterij avtomobilov, ki so podvržene hitremu polnjenju in praznjenju. Kot vse kaže bi pomembno vlogo pri hlajenju lahko v prihodnje imel kar diamant.
Običajne kovine, kot sta na primer aluminij in baker, imajo toplotno prevodnost 300 vatov na meter in Kelvin. Srebro ima toplotno prevodnost 400 vatov na meter in Kelvin, a je precej dražje. Diamant pa je precej drugačen. Njegova trdna tridimenzionalna zgradba ogljikovih atomov namreč ponuja precej boljšo toplotno prevodnost.
Glede na najnovejše raziskave, toplotna prevodnost diamanta znaša kar 2.300 vatov na meter in Kelvin. To pomeni, da bi bila diamantna struktura kos hlajenju tudi najbolj »potratnih« elektronskih naprav in baterij. To bi seveda omogočilo precej bolj zanesljivo delovanje elektronskih naprav, polnjenje baterij pa bi lahko potekalo precej hitreje kot danes.
Na žalost uporaba diamanta kot hladilnega telesa ni poceni. K temu je seveda treba prišteti še zapleten proizvodni proces. Kljub temu je potrebna le majhna kontaktna površina med elektronskim elementom in hladilnim telesom. Poleg tega je dovolj ogljika na svetu, ki bi lahko zagotavljal neomejeno količino umetnega diamanta. A za to bo seveda potreben čas.
Prijavi napako v članku