S sprožitvijo mednarodnih sodnih postopkov proti petim spletnim piratom, ki so delovali v ZDA, Veliki Britaniji, Avstriji in Nemčiji, je organizacija BSA napovedala ostrejše ukrepe pri zatiranju spletne prodaje ponarejene programske opreme kot dela stalnega boja BSA proti spletnemu piratstvu. S tem je BSA označila začetek mednarodnega pregona proti posameznikom, ki na spletu prodajajo nelegalno programsko opremo.
“Naše sporočilo, namenjeno tako velikim kot majhnim spletnim piratom, ostaja enako: piratstvo programske opreme je nelegalno in za reševanje tega resnega problema bomo proti spletnim piratom sprožili ustrezne sodne postopke,” je povedal John Wolfe, direktor za pregon internetnega kriminala pri BSA-ju. “Danes napovedani mednarodni sodni postopki predstavljajo le začetek povečanih aktivnosti v boju proti globalnemu piratstvu programske opreme.”
V vseh navedenih primerih je bila BSA opozorjena na prodajo ponarejene programske opreme na podlagi poročil in pritožb mnogih razočaranih uporabnikov, ki so bili ob nakupu prevarani, ker so prejeli ponarejeno programsko opremo.
Pred kratkim izdano IDC-jevo poročilo razkriva, da 25 odstotkov programske opreme, kupljene in prenesene neposredno iz nepooblaščenega spletnega vira, vsebuje škodljivo kodo ali dodatno programsko kodo, ki lahko vpliva na IT-varnost in zmogljivost. V testnih nakupih na dražbenih spletnih straneh je bilo ugotovljeno, da je možnost nakupa originalne, licenčne programske opreme, ki ni bila spreminjana, manj kot 50-odstotna.
“Skupaj s hitro rastjo uporabe interneta in spletnega nakupovanja je žal prišlo tudi do večje izpostavljenosti potrošnikov nelegalni programski opremi,” je dodal Peter Beruk, direktor globalnega protipiratskega programa pri podjetju McAfee in BSA-jev predsednik odbora za internet. “Cilj organizacije BSA je izobraževanje javnosti o tem, kako se lahko uporabniki sami zaščitijo pred ponaredki, ter zagotoviti dosledno uveljavljanje zakona o avtorskih pravicah.”
BSA je v lanskem letu preprečila delovanje nekaterih dražbenih spletnih strani, ki so ponujale več kot 20.000 računalniških programskih izdelkov v skupni vrednosti več kot 17 milijonov USD. Glede več kot 2 milijonov kopij programske opreme, s katerimi so bile kršene avtorske pravice v skupni vrednosti več kot 12 milijonov USD, pa so bila s strani BSA poslana opozorila. V ZDA je BSA preprečila delovanje 8.025 tovrstnih dražbenih spletnih strani, drugod po svetu pa 5.961, kar kaže na veliko razširjenost tega problema.
V Ameriki je imel obtoženi spletni trgovec iz Pennsylvanie v lasti 20 spletnih strani, na katerih je ponujal nelegalno programsko opremo podjetij Adobe, McAfee, Microsoft in Symantec. V Veliki Britaniji je bil obtožen upravljavec spletne strani, prek katere je prodajal nelegalne kopije programske opreme Autodesk. V Nemčiji pa so tri odkrite spletne strani ponujale izdelke podjetja Adobe. V dveh primerih sta bili izdani predčasni sodni prepovedi, premoženje lastnikov strani pa je bilo vzeto pod drobnogled zaradi dokazov o nelegalni prodaji. V tretjem primeru je bila sicer izdana sodna prepoved v Nemčiji, vendar je bil sedež upravljalca strani odkrit v Avstriji, kjer je bila tudi vložena pritožba.
Foersterjeva ulica 10, 8000 Novo mesto, Tel: 080 51 15
Specialisti s pravimi rešitvami. In pika.
V podjetju Mikrografija d.o.o. so zaposleni izkušeni strokovnjaki s področja informatike, obvladovanja dokumentov in arhivistike. ... Več
Spoznali smo že, da so računalniki neverjetni stroji, za katere se zdi, da ni meja, da so sposobni narediti vse, kar si človek zamisli in tudi tisto, kar si danes večina ljudi še ... Več
MAJ.universe je Majino vesolje
MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več
Naveza d.o.o. je podjetje z več kot 15 leti izkušenj na področju računalniške podpore, digitalizacije ter izdelave in vzdrževanja spletnih strani. Vedno si prizadevajo najti rešitve, ... Več
To spletno mesto uporablja piškotke, s katerimi vam lahko zagotovimo najboljšo možno uporabniško izkušnjo. Podatki o piškotkih so shranjeni v vašem brskalniku in opravljajo funkcije, kot so vodenje uporabniške seje in pomoč naši skupini pri razumevanju, kateri odseki spletnega mesta se vam zdijo najbolj zanimivi in koristni.
Nujni piškotki
Nujni piškotki so ključni za delovanje spletnega mesta in jih ne morete izklopiti.
Če onemogočite ta piškotek, vaših nastavitev ne bomo mogli shraniti. To pomeni, da boste morali vsakič, ko obiščete to spletno mesto, piškotke znova omogočiti ali onemogočiti.
Tretjeosebni piškotki
To spletno mesto uporablja Google Analytics za zbiranje anonimnih podatkov, kot so število obiskovalcev spletnega mesta in najbolj priljubljenih strani. Če omogočimo piškotek, nam pomaga izboljšati spletno mesto.
Najprej omogočite nujne piškotke, da bomo lahko shranili vaše nastavitve!